WSPANIAŁYCH WAKACJI

KOCHANI UCZNIOWIE, DRODZY RODZICE, WSPANIALI NAUCZYCIELE I PRACOWNICY SZKOŁY!

Ten rok nie należał do najłatwiejszych, dlatego tym bardziej zasłużyliśmy wszyscy na WAKACJE! Życzymy cudownego odpoczynku, czasu tylko dla siebie, dbania o dobrostan, bezpiecznego czasu relaksu i ładowania baterii na kolejny czas RAZEM!

Szkolna impreza na orientację

Uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły po raz kolejny połączyli przyjemne z pożytecznym podczas dwugodzinnych zawodów  na orientację pod hasłem: „Zorientuj się i  licz”  rozegranych 23 czerwca w parku miejskim. Zadanie polegało na odnalezieniu w terenie ośmiu punktów kontrolnych, których lokalizację oznaczono na specjalistycznej mapie, na wykonaniu poleceń związanych z topografią oraz odpowiedzi na pytania z matematyki i języka polskiego. Najlepiej poradziła  sobie drużyna z klasy 7 b w składzie: Krystian Kuźniak i Krzysztof Gruszczyk. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 8 c – Adrian Śledziewski i Wiktor Bartnicki, zaś tuż za nią – klasa 8b – Maciej Jodłowski i Franciszek Jaworski. Zawody przygotowała ich pomysłodawczyni p. Agnieszka Krasuska wraz z kasą 7e   we współpracy z przodownikiem Imprez na Orientację  PTTK panem Pawłem Aniszewskim. Ta forma spędzania czasu tak spodobała się uczestnikom,  że czerwcowe InO wpisało się na stałe do kalendarza imprez organizowanych w szkole.

Warsztaty teatralne

Chętni uczniowie z klas siódmych i ósmych wezmą udział w warsztatach teatralnych, podczas których będą opracowywać cztery etiudy teatralne na tegoroczne Dni Kultury Żydowskiej. Dziś – 24 czerwca w sali teatralnej odbyło się spotkanie organizacyjne z reżyserem teatralnym – Konradem Jaworeckim oraz koordynatorką działań związanych z przedsięwzięciem – Justyną Radomińską. Młodzi ludzie będą poznawać elementy kultury żydowskiej i historii żydowskiej społeczności w Mińsku Mazowieckim, by w pierwszy weekend października zaprezentować etiudy związane z czterema miejscami w naszym mieście ważnymi dla tej grupy mieszkańców przedwojennego Mińska. Żadnego z tych miejsc dziś już nie ma, ale pamięć o nich istnieje. Organizatorzy Dni Kultury Żydowskiej zadbają o przywrócenie tej pamięci w formie tablic informacyjnych, które staną w miejscu starego cmentarza żydowskiego (na ternie dzisiejszego Zespołu Szkół Ekonomicznych), domu cadyka Perłowa przy Nadrzecznej, mińskiego getta (teren Starego Rynku) oraz drewnianej synagogi przy ul. Karczewskiej (dziś – Piłsudskiego). Warsztaty ruszą od początku września. Chętni mogą się jeszcze zgłaszać. Z pewnością będzie to okazja do poszerzenia swojej wiedzy i rozwoju artystycznego.

Ósmoklasiści odwiedzili “MIĘDZYCZAS”

Wszyscy uczniowie kl. 8 odwiedzili dziś (23 czerwca) Centrum Młodzieżowe “Międzyczas”. Z młodzieżą spotkała się pani wiceburmistrz, Eliza Bujalska i moderatorzy z grupy inicjatywnej tworzącej to niezwykłe miejsce dla młodych mińszczan. Nasi uczniowie dowiedzieli się, na czym polega idea “Międzyczasu” i jak powstało to miejsce, które jest trzecim klubem młodzieżowym tego typu w Polsce. Młodzi ludzie mogli przez jakiś czas poczuć się w piwnicach Pałacu jak u siebie. Spotkanie było też okazją do rozmowy na temat budżetu obywatelskiego. Zachęcamy młodzież powyżej 13 roku życia do odwiedzania i współtworzenia “Międzyczasu”.

Mieliśmy miłych gości…

W poniedziałek 21 czerwca odwiedzili nas uczniowie jednej z klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 5, którzy od września będą uczyć się razem z nami. Po raz ostatni w przyszłym roku szkolnym zostaną przeniesione do nas klasy siódme z innych szkół – dwie z SP5 i trzy z SP2. Jedna z klas z Dąbrówki gościła u nas już kilka tygodni temu. Tym razem przyjęliśmy gości z sąsiedniej “Piątki”.

To zrozumiałe, że młodzi ludzie są pełni obaw i chcą poznać miejsce, które po wakacjach stanie się ich szkołą. Naszych miłych gości – uczniów i rodziców przywitaliśmy w sali teatralnej etiudą “Fredro – to lubię!” w wykonaniu grupy teatralnej. Potem głos zabrał pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, a potem pani pedagog Justyna Kołodziejczyk i trzy ósmoklasistki – Magda, Weronika i Michalina oprowadzały przyszłych uczniów po ich nowej szkole. Wszyscy starali się odpowiedzieć na pytania uczniów i rodziców, rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawić, by nowe miejsce nie budziło obaw, a zainteresowanie, zaciekawienie, radość. Będzie nam bardzo miło wspólnie tworzyć naszą szkołę.

Harmonogram uroczystości zakończenia roku szkolnego

Informujemy, że uroczystości zakończenia roku szkolnego odbędą się w naszej szkole według następującego harmonogramu:

24 czerwca (czwartek) – oddziały przedszkolne, czyli “zerówki”: 8.50 – 0A; 9.20 – 0C; 11.15 – 0B

25 czerwca (piątek):

  • godz. 9.00 – kl. 8
  • godz. 11.00 – kl. 4 i 7
  • godz. 12.30 – kl. 3
  • godz. 14.00 – kl. 1 i 2

Uroczystości odbędą się w hali widowiskowo-sportowej, ze względów sanitarnych – bez udziału rodziców. Z każdej klasy może w uroczystości brać udział jeden przedstawiciel rodziców – przewodniczący klasowej rady rodziców.

Parafia NNMP zaprasza na mszę św. dziękczynną za kończący się rok szkolny w piątek 25 czerwca na godz. 8.00.

Podsumujmy rok w projekcie…

17 czerwca uczennice i uczniowie klasy 7c, w której realizowany jest projekt “Szkoła dla innowatora”, wyjechali do Bobrowej Doliny, by podsumować rok pracy w projekcie. Wraz z uczniami w spotkaniu integracyjnym udział wzięły cztery nauczycielki: wychowawczyni i matematyczka – pani Joanna Sułek, wuefistka – pani Aldona Szewczyk, germanistka pani Katarzyna Kozłowska-Wyszogrodzka oraz polonistka pani Izabela Saganowska. Wyjazd był przede wszystkim okazją do integracji zespołu. Uczniowie wyrabiali ciasto na chleb, wspólnie zrobili masło i ser. Chętni mogli nauczyć się doić krowę czy młócić cepem albo tkać na krosnach. Przenieśliśmy się w przeszłość, by docenić wartość pracy i wspólnie spędzić pogodny dzień na wsi. Był też czas na zabawę, kiełbaskę z ogniska czy rozmowy. Podczas spotkania przy wspólnym stole dzieliliśmy się opiniami na temat rocznej pracy w projekcie “Szkoła dla innowatora”. Spostrzeżenia uczniów, nauczycieli i rodziców są dla nas bezcenne. One pozwolą nam zaplanować pracę w przyszłym roku szkolnym. Szczególną wdzięczność wyrażamy wobec rodziców, którzy zechcieli do nas dołączyć – dziękujemy za Państwa opinie, zaangażowanie i… pyszne babeczki na deser. To był bardzo potrzebny wyjazd. Gratulacje dla pana dyrektora, dziesięciorga nauczycieli, wszystkich uczniów klasy 7c i ich rodziców za zakończony sukcesem, choć bardzo trudny (ze względu na nauczanie zdalne) rok pracy!

Wizyta Treflików!

Grupa 0c zwyciężyła w konkursie plastycznym „Karnawał z Treflikami” organizowanym przez wydawnictwo Podrecznikarnia. Główną nagrodą w konkursie była wizyta głównych bohaterów serialu „Rodzina Treflików”.Dzieci odliczały dni do przyjazdu bajkowych postaci, które długą drogę do naszego przedszkola odbyły pociągiem, samolotem, statkiem, balonem i na samym końcu hulajnogą! Dzień przyjazdu Treflików, czyli 15 czerwca był pełen pozytywnych emocji. Bajkowe postacie zostały powitane przez uczniów naszej szkoły, a następnie spędziły dzień ze zwycięską grupą. Przedszkolaki przygotowały dla swoich gości układ taneczny, a następnie…. to Trefliki uczyły dzieci Treflikowego tańca oraz uczyły śpiewać Treflikowe piosenki. Zerówkowicze wykazali się ogromną wiedzą w quizie dotyczącym przygód Treflikowej Rodziny oraz otrzymali upominki. Na koniec każdy miał okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Treflikami.

Fredro dla dzieci

Grupa teatralna, którą tworzą uczennice i uczniowie z kl. 7c i 8c, przygotowała dla uczniów młodszych klas wyjątkowy prezent. Siódmo- i ósmoklasiści wystąpili dla swoich koleżanek i kolegów z klas 0-3 z etiudą teatralną “Fredro – to lubię!”. Magda, Michalina, Weronika, Marta, Zosia, Grześ, Witek, Paula i Natalia zaprezentowali bardziej i mniej znane bajki hr. Aleksandra Fredry w teatralnej interpretacji. Można było usłyszeć takie utwory jak: “Paweł i Gaweł”, “Małpa w kąpieli”, “Trzeba by”, “Koguty” czy “Cygan i baba”. Równie dobrze bawiła się publiczność, jak i aktorzy. Etiudę będzie można zobaczyć na deskach szkolnej sceny teatralnej jeszcze w najbliższy piątek.

Wyśniony Mińsk w prezencie

15 czerwca dzieciaki z klas 0-3 otrzymały od miasta z okazji jego 600. urodzin przepiękny prezent. Odwiedziła nas pani wiceburmistrz Eliza Bujalska i wręczyła dzieciom książkę “Mińsk mi się śni”. A prezent to wyjątkowo uroczy. W książce wydanej przez Muzeum Ziemi Mińskiej znalazły się wiersze mińszczanki, Magdaleny Bernat-Protaziuk dotyczące historii i legend miejskich. Są tam utwory o Annie Mińskiej czy rycerzu Janie z Gościańczyc, ale i o Michale Elwiro Andriollim czy Piotrze Skrzyneckim. Dzieci dowiedzą się, dlaczego panda jest symbolem mińskiej biblioteki i jakie gwiazdy świecą w Alei Gwiazd Literatury. Wierszom towarzyszą ilustracje Beaty Sajewskiej. W książce można znaleźć również tekst piosenki „Bajeczne miasto” do muzyki Małgorzaty Lewandowskiej. Wartością dodaną książki są bogate przypisy, z których można dowiedzieć się sporo o historii miasta, ale i wzbogacić słownictwo. Bardzo dziękujemy za tak niezwykły, bajeczny prezent!

Pizza dla dziennikarzy

Zespół gazetki szkolnej, który liczy ponad 30 dziennikarzy z klas siódmych i ósmych, podsumowywał dziś kolejny rok wytężonej pracy. Szkolna gazetka “Na marginesie”, mimo utrudnień związanych ze zdalnym nauczaniem, ukazywała się regularnie co miesiąc, a nawet częściej, bo w lutym z okazji “Mody na polski” wyszedł numer specjalny. Wysiłek i kreatywność młodych redaktorów doceniał pan dyrektor, Grzegorz Wyszogrodzki. Dodawał, że gazetka w bardzo ciekawy sposób opisuje szkolne życie i jest przestrzenią do rozwijania talentów. Rada Rodziców także w szczególny sposób doceniła aktywność dziennikarzy, fundując pizzę dla wszystkich. Zajadając się włoskim przysmakiem, planowaliśmy ostatni numer “Na marginesie”, który trafi do czytelników w przyszłym tygodniu. Jeśli ktoś chce dołączyć do redakcji i współpracować z nami od września – zachęcamy do zgłaszania się do pani Agnieszki Kożuchowskiej lub pani Izabeli Saganowskiej – cenzorek i opiekunek szkolnej redakcji.