Spotkanie szkolnej redakcji

Dziennikarze ze szkolnej gazetki “Ma marginesie” po raz kolejny spotkali się online, żeby ustalić, o czym będzie można przeczytać w majowym wydaniu. Ustalone zostały tematy, teraz czas na gromadzenie materiałów i pisanie. Mamy nadzieję, że to było ostatnie spotkanie w rzeczywistości wirtualnej i że w czerwcu uczniowie piszący do gazetki będą mogli wrócić do zebrań w szkole!

Kwietniowy numer gazetki “Na marginesie”

Szkolna redakcja przygotowała kolejne wydanie miesięcznika “Na marginesie”. Uczniowie z kl. 7-8 napisali o tym, co dla nich ważne, co ich zajmuje, fascynuje i pomaga im przetrwać czas izolacji spowodowanej pandemią (na przykład o powrocie do dzieciństwa i ulubionych bajkach, o świetnych książkach, które warto przeczytać czy o zaletach jedzenia czekolady!). Zachęcamy do czytania! Każdy znajdzie coś dla siebie! Link do kwietniowego wydania znajduje się poniżej:

kwiecień 9-177

Konkurs na tort urodzinowy dla naszego miasta!

Z okazji obchodów 600-lecia naszego miasta serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów mińskich szkół podstawowych z klas 0-3 do udziału w konkursie plastycznym. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu przestrzennego tortu urodzinowego dla naszego miasta – Mińska Mazowieckiego, które świętuje swoje 600. urodziny! Liczy się oryginalność i kreatywność. Szczegóły konkursu zostały zamieszczone w regulaminie. W załącznikach jest również karta zgłoszenia uczestnika konkursu. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Mińska Mazowieckiego Pan Marcin Jakubowski. Zachęcamy do udziału w konkursie! Świętujmy razem!

REGULAMIN-KonkursT (1)

ZAŁĄCZNIKdoREGULAMINU

Dzień Książki – wyniki konkursu “Ubierz się w książkę”

Z okazji Dnia Książki obchodzonego 23 kwietnia uczniowie klas 7-8, nauczyciele oraz rodzice mogli wziąć udział w konkursie “Sleeveface – ubierz się w książkę”. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się pomysłowością i przenieśli się do światów ukazanych na okładkach książek. Oto wyniki konkursu: 1 miejsce – Julia Dobosz z 7b i Magdalena Piekut z 7b; 2 miejsce – Michalina Saganowska z 8c i Magdalena Kożuchowska z 8c; 3 miejsce – Marta Markiewicz z 8a, Weronika Kruk z 7c, Sebastian Korga z 7b i Remigiusz Gójski z 7d. Wyróżnienia przyznane zostały pani Marzenie Grzyb i pani Magdalenie Narkiewicz (mamie Jagody Perczyńskiej z 3a). Wszystkim serdecznie gratulujemy! Poniżej prezentujemy nadesłane na konkurs zdjęcia.

Akcja Żonkile 2021 w SP3

Nasza szkoła wzięła udział w Akcji Żonkile 2021 upamiętniającej 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W poniedziałek – 19 kwietnia – na lekcjach w kl. 1-8 zostały wykorzystane materiały edukacyjne z Muzeum Polin. Uczniowie klas 1-3 wysłuchali opowiadania Justyny Staneckiej „Pamięć drobinek” i przenieśli się w fantastyczny świat leśnych istot, które się nawzajem wspierają i ratują w potrzebie. Uczniowie klas 4 dzięki „Historii z pewnej ulicy” Justyny Bednarek poznali problemy ludności żydowskiej w czasie okupacji oraz losy dziecięcych bohaterów i ich rodzin. Siódmoklasiści i ośmioklasiści obejrzeli film “Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał opowiadał historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Poza tym wielu uczniów i nauczycieli wykonało i nosiło przypięte papierowe żonkile będące symbolem pamięci o bojowniczkach i bojownikach powstania.

Bierzemy udział w Akcji Żonkile 2021

Po raz dziewiąty, 19 kwietnia, w ponad 2500 szkołach i 550 bibliotekach w całej Polsce, zostanie upamiętniona 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.  Tegoroczna akcja, z uwagi na szczególne, pandemiczne warunki, przeniesie się również do Internetu, przez co przekroczy granice Polski. Nasza szkoła również weźmie udział w Akcji Żonkile 2021. Wykorzystamy materiały edukacyjne z Muzeum Polin. W przyszłym tygodniu na lekcjach uczniowie będą uczestniczyli w okolicznościowych lekcjach i będą wykonywali papierowe żonkile, które są znakiem tego, że łączy nas pamięć o bojowniczkach i bojownikach powstania. Kwiatki te symbolizują szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał żonkile od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Pomalujmy świat (z klasą 1a)

Kwietniowa pogoda bywa zmienna, często nie należy do najlepszych. W związku z tym uczniowie 1a w oczekiwaniu na powrót do szkoły zachęcają, aby wspólnie “pomalować świat”. Na pewno warto spróbować, gdyż najpiękniejszy jest uśmiech dziecka. Wychowankowie pani Izabelli Kożuchowskiej prezentują filmik, który być może kogoś zainspiruje:

https://drive.google.com/file/d/1s8LhFziPPFirT4YZic6kpwMXiy8uIbYh/view?ts=607472d1

Podsumowanie miesiąca przedmiotów przyrodniczych

Zakończył się miesiąc przedmiotów przyrodniczych. Uczniowie wzięli udział w różnych konkursach, których wyniki są następujące:

Najlepszy Przyrodomaniak klas siódmych: I – Karol Krasnodębski 7e, II – Sebastian Korga 7b i Aleksander Marczak 7b, III – Anna Szylberg 7a

Najlepszy Przyrodomaniak klas ósmych: I – Aleksandra Kalinowska 8a, II – Oskar Cholewiński 8a i Oliwia Trajer 8b, III – Jacek Komoń 8b i Aleksandra Mroczek 8b

Najlepszy Przyrodomaniak klas czwartych: I – Bartosz Szostek 4b, Aleksandra Gorczyca 4b; II – Agata Czyżewska 4b, Daria Knap 4b, Adam Lazarowicz 4a, Marcel Nowakowski 4b, Adrian Polak 4a, Patryk Rytel 4b, Oskar Wietecki 4b; III – Antoni Korzeniewski 4b, Janusz Kuczkowski 4a

Stop! – wypalaniu traw – konkurs plastyczny: I – Julia Malinowska 7c,  II – Daria Knap, Marcel Nowakowski 4b; III  – Julia Szczepańska, Weronika Kruk 7c; wyróżnienie:  Helena Kulma 7c, Klaudia Drzazga 8a

Konkurs fotograficzny – zjawiska fizyczne w przyrodzie: wyróżnienia – Aleksandra Kalinowska  8a i Marta Markiewicz  8a

Konkurs na najciekawszą pomoc dydaktyczną z przedmiotów przyrodniczych: I – Wiktoria Kowalewska – biologia, II – Dawid Trynkiewicz – fizyka, III – Dawid Trynkiewicz – biologia

Konkurs fotograficzny – zwiastun wiosny został przedłużony do 9 kwietnia.

Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!

Marcowa gazetka już jest!

Szkolni dziennikarze po raz kolejny udowodnili, że “chcieć to móc”! Uczniowie przygotowali następny numer szkolnego miesięcznika, mimo że ani zdalne nauczanie, ani ograniczone kontakty z innymi ludźmi nie sprzyjają działaniom dziennikarskim. Siódmo- i ósmoklasiści udowadniają jednak, że potrafią w swojej rzeczywistości znaleźć i ciekawe tematy, i interesujących ludzi, którzy mają im coś do powiedzenia. Zachęcamy do lektury ósmego numeru gazetki “Na marginesie”!

Link do gazetki: marzec 8-176

Pani Marzanna w 1a

Początek wiosny związany jest z tradycją topienia Marzanny. Uczniowie kl. 1a samodzielnie wykonali kukły symbolizujące zimę, ale ze względu na dbałość o czystość środowiska naturalnego, uczniowskie Marzanny nie trafiły do rzeki. Ludowa tradycja stała się pretekstem do rozmowy o znaczeniu wody w przyrodzie. Drugą okazją do tego był też Światowy Dzień Wody. Pierwszaki  rozmawiały o obiegu wody w przyrodzie, o rodzajach chmur oraz znaczeniu wody w życiu człowieka. Na koniec wszystkie dzieci narysowały uśmiechniętą kropelkę wody, by podkreślić tegoroczne hasło “Doceniamy wodę”. Po taki dniu wszyscy czekają na powiew wiosny!

Pierwszaki poznają Polskę

Zanim kl. 1-3 rozpoczęły naukę zdalną, pierwszaki poszerzały swoją wiedzę o Polsce. Uczniowie 1b z p.I.Szulawską poznali historię powstania państwa polskiego i pierwszego polskiego grodu, Zaznaczali na mapie drogę Lecha, Czecha i Rusa. Dzieci odszukiwały symbolu orła w otaczającej ich rzeczywistości – z zaciekawieniem oglądały opieczętowane dokumenty, sprawdzały monety i banknoty. Uczniowie 1d z p.M.Zalewską poznali legendę o powstaniu Warszawy, pracowali z mapą i wykonali pracę plastyczną dotyczącą symboli narodowych. Uczniowie 1a z p.I.Kożuchowską przygotowali inscenizację jednej z legend. W sali teatralnej na scenie pojawił się straszny Bazyliszek, który zabijał ludzi swym spojrzeniem. Okazało się, że można potwora pokonać, wystarczy, aby spojrzał w lustro. Dzieci zostały uratowane. Teraz zdobywają równie fascynującą wiedzę ze swoich domów.

Wiosno, witaj!

Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Jest to też czas, na który wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy. Nasi uczniowie, mimo chłodu i śniegu za oknem, postanowili przywitać tę porę roku w szczególny sposób. W piątek 19 marca w naszej szkole część uczniów na żywo prezentowała swoje cudowne i kolorowe przebrania. Natomiast grupa ucząca się zdalnie przesłała do nas przepiękne zdjęcia prezentujące swoje stroje wiosenne.  Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pomysłowości i oryginalności naszych uczniów oraz rodziców zaangażowanych w szkolne wydarzenia. Było pięknie, kolorowo i radośnie.  Dziękujemy!

Literka w przestrzeni

“Literka w przestrzeni” to konkurs zorganizowany w lutym z inicjatywy p. Iwony Szulawskiej i p. Izabelli Kożuchowskiej. Uczniowie klas młodszych mieli przygotować przestrzenną formę wybranej przez siebie litery. Kolejny raz okazało się, że wyobraźnia i pomysłowość nie mają granic. Pojawiło się wiele pięknych prac, które ozdobiły szkolny korytarz. Każdy uczestnik konkursu otrzymał słodki prezent ufundowany przez Przyjaciela Szkoły, który jest członkiem “Stowarzyszenia na Piątkę”. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom. Oto wyniki konkursu: I miejsce – Julia Kowalczyk z kl. 1b i Maja Czerwińska z kl. 1c, II miejsce – Blanka Chodkiewicz z kl. 1a, Hubert Godlewski z kl. 1d i Gabriela Sadowska z kl. 1d, III miejsce – Alicja Kucińska z kl. 2d i Diana Kulhawik z kl. 3b. Jury przyznało również wyróżnienia – autorzy wyróżnionych prac: Łucja Mickiewicz (kl. 1a), Bartosz Słupek (kl. 1a), Antonina Gramacka (kl. 1b), Alicja Kołak (kl. 1c), Nina Fijałkowska (kl. 1d), Dawid Banaszek (kl. 2a), Maja Lubańska (kl. 2c), Nikola Piętka (kl. 2c).

Dzień Kobiet

Najlepsze życzenia dla wszystkich małych i dużych Kobiet od chłopców z klasy 2c!
Drogie Panie, pamiętajcie, że jesteście wspaniałe, wyjątkowe i piękne każdego dnia! Graficzne laurki zostały przygotowane na dzisiejszych zajęciach pod czujnym okiem wychowawczyni pani Małgorzaty Kożuchowskiej.