Przygoda w szkocką kratkę

Szkockie kilty, angielska herbata, dziewicza przyroda i tętniące życiem miasta, a do tego nauka języka angielskiego w praktyce – tego wszystkiego doświadczyło 45 uczniów naszej szkoły, którzy razem z czwórką opiekunów wybrało się na wycieczkę do Szkocji i Anglii w dn. 1-9 czerwca.

Naszą europejską przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Amsterdamu – Wenecji Północy. Oglądaliśmy miasto podczas rejsu po kanałach, a potem spaceru po Starym Mieście. Widzieliśmy Plac Dam z Pałacem Królewskim i Starym Kościołem rodziny królewskiej, zajrzeliśmy na targ kwiatowy i przekonaliśmy się, że po Amsterdamie najlepiej poruszać się rowerem. Kolejnego dnia rano – po nocnym rejsie promem – już byliśmy w Newcastle. Poznawanie Szkocji rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku w Alnwick,  w którym były nakręcane sceny do filmu “Harry Potter”. Nie tylko mogliśmy oglądać wnętrza zamieszkiwane przez rodzinę książęcą Percy, ich przepiękne ogrody, nawet ogród z trującymi roślinami, ale też wzięliśmy udział w lekcji nauki latania na miotłach. Następnego dnia ruszyliśmy w stronę Parku Narodowego Trossachs. Pływaliśmy statkiem po malowniczym jeziorze Loch Katrine, zwiedzaliśmy po angielsku zamek w Stirling i oglądaliśmy monument poświęcony szkockiemu bohaterowi narodowemu – Williamowi Walecowi. Trzeci szkocki dzień obfitował w przepiękne widoki na dolinę Glencoe, ruiny zamku Urguhart, góry z najwyższym angielskim szczytem Ben Navis i jezioro Loch Ness ze słynnym potworem Nessi. Ze Szkocją żegnaliśmy się w jej stolicy – w Edynburgu, gdzie zwiedzaliśmy zamek, spacerowaliśmy Royal Mile, aż do pałacu królewskiego Hollyrood z przepięknymi ogrodami. Po nocnym przejeździe autokarem znaleźliśmy się w stolicy Anglii – Londynie. Tu spędziliśmy bardzo aktywnie dwa dni, poznając historię i kulturę tego tętniącego życiem miasta. Zwiedzaliśmy Muzeum Historii Naturalnej, National Gallery, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s. Spacerowaliśmy po London Bridge, dokach św. Katarzyny, Downing Street. Widzieliśmy Tower of London, Westminster Abby, katedrę św. Pawła, zajrzeliśmy też do królowej do Buckingham Palace. Oglądaliśmy stolicę Anglii z London Eye.

To były niesamowite i bardzo intensywne dni. Poznaliśmy szkocką-angielską historię, zachwyciliśmy się przepiękną przyrodą, zjedliśmy angielskie śniadanie w pubie, piliśmy angielską herbatę, słuchaliśmy szkockiej muzyki granej na dudach, trenowaliśmy angielski. Znaleźliśmy też czas na zakup pamiątek i piknik w St. Jame’s Park. Już wiemy, że warto tam wrócić.

Szczególne podziękowania należą się inicjatorce wyjazdu – pani Magdalenie Brewczyńskiej oraz pani Arletcie z Biura Podróży Travelart, które było organizatorem wycieczki.