100 lat dla NIEPODLEGŁEJ!

9 listopada uroczyście obchodziliśmy w szkole 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już od rana każdy mógł złożyć niepodległej życzenia, przypinając karteczkę do planszy z mapą Polski wystawionej na korytarzu. Uczniowie i nauczyciele życzyli Polsce, m.in. mądrych i uczciwych obywateli, pokoju i niepodległości, czystych pól, łąk i lasów. Młodsze dziec, które nie umieją jeszcze pisać, rysowały kartki z życzeniami. Na czwartej godzinie lekcyjnej spotkaliśmy się wszyscy razem w sali gimnastycznej. Na “rozgrzewkę” pani Agnieszka Nowak rozśpiewała młodszych i starszych uczniów, korzystając ze śpiewników piosenek legionowych. “Legiony”, “Piechota”, “Warszawianka” i inne legionowe pieśni brzmiały z całą mocą. O godz. 11.11 odśpiewaliśmy uroczyście wszystkie zwrotki hymnu państwowego, włączając się w ogólnopolską akcję bicia rekordu. Nasi filmowcy Szymon i Kuba z 8a nagrali filmik z tego wydarzenia. Potem obejrzeliśmy piękną i wzruszającą część artystyczną przygotowaną przez najmłodszych – zerówkowicze śpiewali o niepodległej, a uczniowie 2a zatańczyli dla niepodległej. Pan dyrektor mówił o patriotyzmie, który jest w sercu. Dziś też została oficjalnie otwarta i udostępniona przechodniom wystawa jednodniówek przygotowanych pod kierunkiem pani dr Lilli Kłos. Gazetki można oglądać i czytać – wystawa wisi na szkolnym ogrodzeniu. Wszyscy dziś wyglądaliśmy wyjątkowo uroczyście – w strojach w barwach narodowych lub w strojach galowych. To wyjątkowo radosne święto! Cieszymy się z pięknego, niepodległego kraju. Zapraszamy również do udziału w oficjalnych miejskich uroczystościach, które odbędą się 10 i 11 listopada na Starym Rynku i w Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich. Niech żyje NIEPODLEGŁA!

Edukacja dla bezpieczeństwa w terenie

W dniu 8 listopada klasy VIII d i VIII e realizowały lekcję edukacji dla bezpieczeństwa w jednostce wojskowej w Barczącej. Spotkanie z wojskiem i to nie byle jakim, bo elitarnym lotniczym, rozpoczęło się od spotkania z kustoszem Sali tradycji 23.  Bazy Lotniczej. Eksponaty i usłyszane informacje przybliżyły historię polskiego lotnictwa od 1919 r. do współczesności i … idealnie wpisały się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Potem było tylko lepiej. Ruszyliśmy do hangaru, gdzie zgłębialiśmy tajniki stającego tam samolotu, można było nawet zajrzeć do kabiny. Następnie filigranowa pani żołnierka wprowadziła nas w tajniki wielkich ciężarówek, traktorów i innego sprzętu wykorzystywanego na lotnisku. Z kolei strażacy wykorzystujący wielkie i nie czerwone ciężarówki zaprezentowali posiadany sprzęt gaśniczy. Na koniec czekała na nas najfajniejsza chyba część zajęć… spotkanie z sokolnikiem. Poza ciekawostkami ornitologicznymi i informacjami o roli drapieżnych ptaków na lotnisku mogliśmy wziąć na ręce sokoła. Tłem naszego pobytu były raz po raz startujące samoloty, które odbywały loty treningowe. A wszystko to by się nie wydarzyło, gdyby nie pomysł p. Iwony Ciesielskiej i zaangażowanie pilota Roberta Wolszczka.

Wychowawczo i patriotycznie

Dnia 7 listopada klasa VIII D wyruszyła przez piękny, jesienno-żółty park na lekcję wychowawczą w terenie. Temat lekcji pozostał tajemnicą do chwili dotarcia przed pomnik Szarych Szeregów. Zdziwienie było tym większe, że uczestnicy jesiennej lekcji nieśli ze sobą… grabie i worki na śmieci. Przy pomniku zrobiliśmy szybką powtórkę z wiedzy o walczących podczas wojny harcerzach. Potem poznaliśmy strukturę Szarych Szeregów i ich działalność. Następnie stojący na skraju parku pomnik wykorzystaliśmy jako źródło historyczne wymagające dogłębnej analizy. Naszą nietypową lekcję zakończyliśmy, uprzątnięciem terenu wokół pomnika. Teraz łatwiej będzie nam zmierzyć się na lekcji polskiego z lekturą powieści Aleksandra Kamińskiego i zrozumieniem wykorzystanych w jej tytule słów J. Słowackiego – Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec…       

                                                             

Dzisiaj obchodzimy dziady

6 listopada klasa 7b zaprosiła uczniów kl. 7c, 3a i 3d do obejrzenia w sali teatralnej inscenizacji “Dziadów cz. II”. W spektaklu wzięli udział wszyscy uczniowie klasy 7b przygotowani przez nauczycielkę języka polskiego, panią Annę Lubieniecką. W atmosferze tajemniczości i grozy wysłuchaliśmy opowieści trzech duchów pojawiających się podczas ludowego obrzędu, by zostawić nam nauki moralne. Aniołki  przekonały nas, że w życiu trzeba zaznaczać także cierpień, goryczy. Widmo złego pana pokazało konsekwencje egoizmu, a pastereczka Zosia udowodniła, że miłość to relacja wzajemna i odpowiedzialna. Młodzi aktorzy przygotowali nie tylko scenografię i kostiumy, ale także perfekcyjnie opanowali tekst dramatu romantycznego Adama Mickiewicza. Dzięki temu sugestywnemu sposobowi przedstawienia na pewno treść utworu zostanie lepiej zapamiętana.

Świętujmy 100-lecie niepodległości

Zapraszamy do wspólnego świętowania 100-lecia polskiej niepodległości. Już od poniedziałku 5 listopada zaczynamy okolicznościowe akcje i uroczystości. W programie: patriotyczne przerwy, wystawa plakatów, patriotyczna manifa, otwarcie wystawy Jednodniówek, wspólne śpiewanie hymnu. Starszym uczniom proponujemy udział w sesji popularnonaukowej O niepodległą… Dodatkowo wychowawcy klas 0-2 zapraszają na wspólny BIEG RADOŚCI z NIEPODLEGŁOŚCI.

Kwestowaliśmy – jak co roku

Dnia 1 listopada od wielu już lat społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II uczestniczy w społecznej kweście odbywającej się na cmentarzu parafialnym. Celem kwesty jest zbieranie pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków. Warto wspomnieć, że pomysłodawczynią akcji była w 2001 r. p. Elżbieta Janke. W efekcie prowadzonych działań dzięki ofiarności osób odwiedzających cmentarz, a także wsparciu miasta Mińsk Mazowiecki i Powiatu Mińskiego odnowiono 24 zabytkowe nagrobki. W tym roku w XVII Społecznej Kweście na Recz Ratowania Zabytkowych Nagrobków jak co roku wzięli udział p. Dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki oraz nauczycielki historii Ewa Borkowska i Lilla Kłos. Kwestowała także nauczycielka Izabella Kożuchowska. Nauczycieli wsparli uczniowie: Michalina Ciechańska z VIII D, Aleksandra Duszczyk z III E, Jakub Młot z III D oraz absolwentka Ewelina Paczkowska. Warto dodać, że organizator kwesty Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego na okolicznościowej ulotce skierował osobne podziękowania dla młodzieży i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, którzy od kilku lat sprzątają wspólnie zabytkowe groby.

Dyniowe pyszności

Dnia 31.10.2018 odbył się konkurs zorganizowany przez nauczycieli języka angielskiego na najlepszą potrawę z dyni. Zadaniem uczniów było wykonać przepis w formie plakatu, a następnie przynieść gotową potrawę. Tegoroczne potrawy prezentowały się znakomicie, a zapach przyciągnął wielu chętnych do skosztowania i zagłosowania na swojego kulinarnego faworyta. Uczestnicy przygotowali zupy z dyni, kremy, dżemy, ketchupy, ciasta, a nawet babeczki. Pierwsze miejsce zdobyło ciasto Wiktorii Mrożek z klasy 3H. Drugie miejsce zdobyła Zuzanna Gadomska z klasy 3F, która przygotowała smakowity ketchup. Jakub Sterczewski za babeczki dyniowe wraz z Magdą Książek za ketchup zdobyli trzecie miejsce. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do konkursu w następnym roku!

7c – projekt “TRENY”

Klasa 7c zaprosiła klasy 7a, 7b i 3d na swój pierwszy wspólny występ. Uczniowie przygotowali w ramach klasowego projektu swoją interpretację “Trenów” Jana Kochanowskiego. Goście mogli wysłuchać aktorskiego czytania dziesięciu trenów z cyklu stworzonego w XVI wieku przez renesansowego poetę po śmierci dziecka. Pozostałe utwory zostały przez uczniów zinterpretowane w krótkich omówieniach. Występom towarzyszyła muzyka “Sonaty księżycowej” oraz multimedialna scenografia w postaci prezentacji obrazów tematycznie związanych ze śmiercią. W świetle świec wystąpili wszyscy uczniowie klasy 7c. Prezentację zakończył wiersz ks. Jana Twardowskiego “Śpieszmy się kochać ludzi”. Spotkanie wprowadziło słuchaczy  w nastrój zbliżającego się Święta Zmarłych. Czasem warto zatrzymać się na chwilę i zdać sobie sprawę z przemijania, które ma sens.

Dzień otwarty – zapraszamy RODZICÓW

Serdecznie zapraszamy RODZICÓW na spotkanie z wychowawcami i nauczycielami w najbliższy wtorek (30 października) na godz.17.30. Będzie okazja do indywidualnych spotkań i rozmów o postępach edukacyjnych uczniów –  w ramach DNIA OTWARTEGO.

  • g. 16.00 – spotkania z wychowawcami i nauczycielami uczącymi w oddziałach przysposabiających do pracy (w budynku OHP);
  • g. 17.30-18.00 – spotkania rodziców z wychowawcami klas;
  • g. 18.00-20.00 – dzień otwarty, spotkania indywidualne z nauczycielami;

 

Jesienny spacer z historią

W minionym tygodniu klasa IIIF wyruszyła na historyczny spacer śladami powstania listopadowego w Mińsku Mazowieckim. Najpierw uczniowie dowiedzieli się, jak w początkach XIX w. wyglądało nasze miasto, a nawet odczytali kopię pisma namiestnika Zajączka, który monitował w sprawie konfliktu mińskich mieszczan z właścicielem hrabią Stanisławem Jezierskim. Potem zdobywali wiedzę o powstańczych wątkach związanych z pałacem, budynkiem starostwa przy pl. Kilińskiego czy kościołem NNMP. Uczniów najbardziej zaciekawiły kule armatnie pozostałe w murze kościoła  po artyleryjskim starciu. Oczywiście musieli je odszukać, a nie było to łatwe. Przewodnikiem podczas spaceru była pani dr Lilla Kłos. Na spacer zapraszamy wszystkich chętnych. W historycznej podróży pomoże zamieszczony w strefie przedmiotów w zakładce historia konspekt pt.: Mińsk w okresie powstania listopadowego.

Czytanie połączyło pokolenia

Pani Anna Borkowska i pani Katarzyna Duczek – bibliotekarki z naszej szkoły zorganizowały po raz trzeci spotkanie czytelnicze pod hasłem “Czytanie łączy pokolenia”. Tym razem tematem wiodącym były wakacyjne przygody. Wielu czytelników chciało literacko powspominać wakacje. Czytali nauczyciele: p. Agnieszka Grygielewicz, p. Izabella Kożuchowska, p. Małgorzata Kożuchowska, p. Urszula Ćwiek, p. Izabela Saganowska, p. Magdalena Brewczyńska, p. Justyna Kołodziejczyk z synem Jankiem. Czytali również rodzice: p. Joanna Dziugieł z synem Mikołajem, państwo Beata i Henryk Kulhawik z córką Dianą, p. Urszula Kuczkowska z synami Januszem i Ryszardem, p. Angelika Pietrzkiewicz z synem Stanisławem. Czytelnicze występy zakończył uczeń 1b Michał Jaworski oraz uczennice 7a – Alicja Kożuchowska i Zuzanna Niemyjska. Pomiędzy fragmentami książek mogliśmy wysłuchać prezentacji muzycznych – na gitarze grał i śpiewał dyrektor pan Grzegorz Wyszogrodzki oraz Szymon Bielecki, na pianinie zagrał Michał Szczepański, na skrzypcach – Julia Dworecka, a na akordeonie – Michał Kubik. Spotkanie zakończyło się śpiewająco dzięki występowi zespołu wokalno-instrumentalnego pod kierunkiem pani Magdaleny Jakubowskiej. “Czytanie łączy pokolenia” to jedno z działań podjętych w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Po takim spotkaniu aż chce się wyruszyć na wakacyjną przygodę!

WYGRALIŚMY PLAC ZABAW!

Niezmiernie miło nam poinformować, że WYGRALIŚMY PLAC ZABAW. Nasz projekt w budżecie obywatelskim zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich projektów. Na realizację budowy placu zabaw przy naszej szkole zagłosowało 1149 mieszkańców Mińska Mazowieckiego. Oznacza to, że doczekamy się przy naszej szkole placu zabaw o wartości 150 tysięcy złotych. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i za każdy głos! MAMY MOC!

Dorośli przetestowani

16 października po południu Wielki Test z Historii Polski z Janem Pawłem II pisali dorośli mieszkańcy powiatu mińskiego. W ramach obchodów XI Powiatowego Dnia Papieskiego nasza szkoła razem ze Szkołami Salezjańskimi w Mińsku Mazowieckim i Szkołą Podstawową im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej zaprosiła także dorosłych do wspólnej zabawy. Zgłosiło się niemal dwadzieścia drużyn. Jedną z nich utworzyli starosta miński Antoni Jan Tarczyński, wójt gminy mińskiej Janusz Antoni Piechoski i burmistrz miasta Marcin Jakubowski. W innej znalazła się poseł Teresa Wargocka i pracownicy jej biura poselskiego. Swoje drużyny utworzyli także pracownicy mińskiej biblioteki, sądu rejonowego, nauczyciele, strażacy, policjanci, żołnierze, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Miejskiej Rady Seniorów. W teście wzięli także udział radni z rady miasta, reprezentanci szkolnych rad rodziców, straży miejskiej czy lotników. Konkurs poprowadzili dyrektorzy trzech papieskich szkół – Grzegorz Wyszogrodzki, Piotr Matzanke i ks. Ryszard Woźniak. Nasą szkołę reprezentowała drużyna rodziców (Agnieszka Duszczyk, Agnieszka Komuda, Agnieszka Lazarowicz-Frelek) i drużyna nauczycielek (Iwona Ciesielska, Lucyna Smużyńska, Marta Woźnica). Zwycięzcami trudnej papiesko-historycznej rywalizacji okazały się aż trzy drużyny – Miejska Biblioteka Publiczna, rodzina Góras oraz Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Hucie MIńskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, a trzecie drużyna biura poselskiego poseł Teresy Wargockiej. Wszyscy bawili się znakomicie i wszyscy byli zwycięzcami! Liczy się fakt, że spędziliśmy wspólnie popołudnie, a połączył nas Jan Paweł II.