Nie bójcie się marzyć

– takie przesłanie wynika z dzisiejszego spotkania autorskiego z panią Jadwigą Ślawską- Szalewicz, autorką książki “Moje podróże z lotką”. Nasz gość to przede wszystkim kobieta aktywna. Działaczka sportowa. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, specjalizacja – trener II klasy w judo. W roku 1973 została mianowana sekretarzem generalnym Polskiego Związku Szermierczego, a następnie w latach 1977–1991 pełniła funkcję sekretarza generalnego Polskiego Związku Badmintona. Warto wiedzieć, że pani Jadwiga Ślawska-Szalewicz w roku 1991 została wybrana na prezesa Polskiego Związku Badmintona – była pierwszą kobietą na tym stanowisku. Była również wiceprezesem polskiej Fundacji Olimpijskiej, pełniła funkcję sekretarza Unii Polskich Związków Sportowych. Jest członkiem Komisji Rozwoju Europejskiej Unii Badmintona, a od 2005 roku – wiceprezesem Europejskiej Unii Badmintona. Przez trzy lata była także sekretarzem generalnym Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.Jest autorką kilku publikacji szkoleniowych z zakresu badmintona. A za swoją działalność na rzecz sportu została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma odznaczeniami sportowymi. Prywatnie pani Jadwiga to zapalona ogrodniczka, fanka sportów wszelakich i babcia Tani, Gabrysi, Julki i Maćka. Zaprosiliśmy panią w maju, miesiącu, który w naszej szkole obchodzony jest pod hasłem SPORT – TO LUBIĘ! Pretekstem do naszego dzisiejszego spotkania była książka napisana przez panią Szalewicz „Moje podróże z lotką”. W książce pokazany został świat sportu, ale od kuchni. Nawet jeśli ktoś interesuje się sportem, to rzadko kiedy wie cokolwiek o działaczach sportowych, ludziach, którzy pomagają sportowcom osiągać sukcesy, ale sami często pozostają w cieniu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie kl. VII i III gimnazjum. Wysłuchaliśmy opowieści o sile sportu w życiu i możliwości spełniania marzeń, mimo wszystko. To było bardzo inspirujące spotkanie. Relację ze spotkania przeczytacie w majowym numerze gazetki.

EBU zaprasza

W imieniu Fundacji Rozwoju Międzykulturowego EBU, z którą stale współpracujemy, przekazujemy informacje na temat organizowanych przez wolontariuszy działań wakacyjnych dla młodszych i starszych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Smakowite odwiedziny

W dniu 17.05.2018r. dzieci z grupy “0” odwiedziły pobliską pizzerię, w której mogły zobaczyć, ak wygląda praca pizzermana. Dzieci własnoręcznie wyrabiały ciasto na pizzę, co sprawiło im ogromną radość. Na koniec wszyscy ze smakiem kosztowali wypieków.

Grűsse aus Hamburg

W dniach 8-11 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili drugie co do wielkości miasto Niemiec – Hamburg. Sercem miasta jest leżący nad rzeką Łabą, 110 km od Morza Północnego port. Jeden z największych w Europie portów oglądaliśmy z różnej perspektywy i co najważniejsze byliśmy obecni na jego 829. urodzinach. Przemierzając miasto, przejeżdżaliśmy przez liczne mosty, których jest tu najwięcej w Europie, bo ponad 2,5 tys. Naszą uwagę przyciągnęły urbanistyczne założenia dwóch dzielnic. Super nowoczesnej HafenCity oraz wpisanej na listę zabytków UNESCO dzielnicy ponad 100-letnich Spichlerzy. Wszystko przebiła nabudowana za ponad 800 mln euro na spichrzu cesarskim, przypominająca żagiel rozpięty na wietrze – filharmonia hamburska. Na punkt widokowy na Elbphilharmonie wjechaliśmy po najdłuższych ruchomych schodach Europy Zachodniej. Z kolei 130 – osobową windą zjechaliśmy do tunelu prowadzącego pod rzeką Łabą. Ten wybudowany w 1907 r. tunel przetrwał nawet dywanowe naloty aliantów podczas II wojny światowej i do dziś służy hamburczykom. Niestety nalotów nie przetrwał kościół św. Mikołaja, który nieodbudowany ostrzega przed wojną.

Byliśmy także w Cube Art Muzeum, ale nie samymi zabytkami, architekturą czy sztuką człowiek, zwłaszcza młody, żyje. Dla wielu ranking atrakcji turystycznych w Hamburgu otwiera przede wszystkim Park miniatur. Wunderland przedstawia na ogromnych makietach wybrane części świata w pomniejszeniu. Park miniatur to ciekawy sposób na poznanie świata, na zobaczenie miejsc, miast i krain. Są tam nie tylko budynki, ale i zieleń, góry, pojedyncze drzewa, a nawet całe lasy, morza i rzeki. Na makietach najciekawszym elementem jest długa kolejka (i tysiące innych kolejek), nie zabrakło tam także innych pojazdów oraz postaci ludzi. Z kolei pod Hamburgim na pierwszym miejscu atrakcji turystycznych umieścilibyśmy leżący w pobliżu miasta Soltau Heide Park. Oj, działo się, działo w tym największym parku rozrywki północnych Niemczech.

Edukacyjno – rekreacyjny wyjazd, podczas którego wypełnialiśmy także karty pracy, ćwiczyliśmy rozmówki po niemiecku, czy smakowaliśmy lokalne potrawy (np. currywurst) za szybko dobiegł końca. Nasz żal ukoił nieco pożegnalny rejs po porcie i… żelki smakujące w Hamburgu chyba inaczej. Podczas drogi powrotnej mieliśmy o czym rozmawiać i co przeglądać w naszych smartfonach. Na koniec warto dodać, że wiemy już skąd wzięła się nazwa kanapki hamburger.

Omnibus

W środę 16 maja Janusz Kuczkowski z klasy I A reprezentował naszą szkołę podczas XI Powiatowego Konkursu Wiedzy Omnibus 2018 r. dla klas I-III, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Janusz uzyskał najwięcej punktów w eliminacjach szkolnych i wraz z wychowawczynią p. Iwoną Szulawską udał się na rozgrywki powiatowe. Pytania dotyczyły wiedzy ogólnej z różnych kategorii: matematyka, język polski, sport,  przyroda, wiedza o Polsce, muzyka; i składał się z czterech rund. Na zakończenie wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i upominki. Serdecznie gratulujemy Januszowi wiedzy i odwagi.

Z wizytą na poczcie

W dniu dzisiejszym (16 maja) nasze dzieci z zerówki zwiedzały oddział Poczty Polskiej w Mińsku Mazowieckim. Kierownik poczty opowiedział nam o historii najstarszej poczty w Mińsku, pokazywał zdjęcia, jak ona wyglądała kilkadziesiąt lat temu. Następnie dzieci uczyły się, jak adresowa list, kupić znaczek w okienku pocztowym. Na koniec stemplowały swoje listy i miały możliwość ich wysłania. Od pana kierownika każde dziecko otrzymało pamiątkową opaskę ze znaczkiem Poczty Polskiej.

Wytańczyli nagrody

Wielki finał konkursu tanecznego już za nami. 11 maja młodsi i starsi uczniowie naszej szkoły mogli pokazać swoje talenty taneczne przed jury oraz publicznością. Dzieci zarówno z młodszych grup jak i starszych były doskonale przygotowane. Wspaniałe układy, niektóre bardzo skomplikowane, piękne stroje. Laureaci otrzymali puchary, każde dziecko otrzymało dyplom za udział. Oto lista zwycięzców zmagań tanecznych:

NAJMŁODSI:

I miejsce Nikola Sidor i Liwia Bęgowska z kl.I a.

II miejsce Wiktoria Kropielnicka, Zosia Wojtkowska i Julka Rybacka z grupy “0”.

III miejsce Amelka Stelmaszczyk z grupy “0”.

W tej kategorii jury przyznało specjalne wyróżnienie dla Adriana Polaka z kl. I a.

NAJSTARSI:

I miejsce Magdalena Boruc z kl. III e

II miejsce Jakub Paduch z kl. III f

III miejsce Michał Michna, Kacper Kulma, Marcel Piętka z kl. III f

Konkurs zorganizowały panie: Marta Woźnica, Sylwia Wasilewska, Edyta Kopańska, Lucyna Smużyńska i Iwona Ciesielska. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Zapraszamy na zebranie. Zachęcamy do pomagania

Zapraszamy rodziców na ostatnie w tym roku szkolnym zebranie, które odbędzie się 15 maja (wtorek) według następującego harmonogramu:

  • godz. 16.00 – zebrania z rodzicami uczniów z klas przysposabiających do pracy (w budynku OHP);
  • godz. 17.30 – zebrania wychowawców z rodzicami uczniów kl. 0, 1, 7 oraz kl. 2 i 3 gimnazjum;
  • godz. 18.00-20.00 – dzień otwarty, indywidualne rozmowy rodziców z nauczycielami przedmiotów.

Informujemy, że podczas zebrania uczniowie będą prowadzić sprzedaż ciast. Zebrane fundusze chcemy przeznaczyć jako wsparcie finansowe dla ucznia naszej szkoły, który przechodzi leczenie onkologiczne. Bardzo prosimy o włączenie się w akcję pomocy!

Świętujemy URODZINY MIASTA

Burmistrz Miasta, pan Marcin Jakubowski zaprasza na DNI MIASTA z okazji 597. rocznicy nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu. Przez trzy dni – 25-27 maja nie zabraknie atrakcji. Pierwszego dnia będzie można posłuchać ukraińskiej, francuskiej i polskiej muzyki. W sobotę atrakcje dla całych rodzin szykuje lotnisko w Janowie, a miłośnicy literatury spotykają się wieczorem przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie zostanie odsłonięta kolejna Gwiazda Literatury. Niedziele zaś spędzamy na sportowo. Szczegóły – na plakacie.

Plan pracy – maj

MAJ

HASŁO MIESIĄCA – SPORT – TO LUBIĘ!

 

DZIAŁANIE OSOBA ODPOWIEDZIALNA TERMIN
DZIAŁANIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja L. Kłos 04.05.2018
Warsztaty muzyczne we współpracy z MZM „Niech bije dzwon” z okazji 100-lecia niepodległości L. Kłos 22.05.2018        g. 12.00

Tydzień SPORTU:

– Szkolna Liga Piłki Nożnej

– Mistrzostwa szkoły w skoku wzwyż

– Mistrzostwa szkoły w piłce siatkowej chłopców kl. VII

– Maraton Fitness

 

O. Pechcin, P. Lichota

A. Szewczyk, T. Ruta

O. Pechcin

A. Szewczyk, O. Pechcin,

K. Chłopik

 

wg terminarza

08.05.2018

21.05.2018

22.05.2018

„Zdrowe odżywianie” – konkurs plastyczny dla kl. 0-1 L. Smużyńska, E. Kopańska 7.05.2018
Konkurs taneczny M. Woźnica 11.05.2018

Powiatowy Konkurs OMNIBUS – etap szkolny i powiatowy:

– kl. I

– kl. VII

 

I. Szulawska,

A. Krasuska

 

8.05, 16.05.2018

7.05, 17.05.2018

Rozgrywki międzyklasowe ze znajomości lektur szkolnych pod nazwą „Szkolny Mistrz czytelnictwa” A. Lubieniecka 16.05.2018
Testy diagnozujące dla kl. II przewodniczący zespołów przedmiotów egzaminacyjnych 21-23.05.2018
Lekcja w kinie o cyberprzemocy E. Pszczółkowska

24.05.2018

g. 8.00-10.30

Szkolny konkurs plastyczny pt. „Zaczytana szkoła” K. Milewska maj
Konkurs dla uczniów na napisanie recenzji ulubionej książki P. Aniszewski maj
Konkurs na plakat promujący bibliotekę szkolną K. Duczek, A. Borkowska maj
Lekkoatletyczne Mistrzostwa Powiatu zespół nauczycieli wychowania fizycznego maj
Akcja Charytatywna „Rak’n Roll” M. Brewczyńska maj
Minskinalia – obchody dni miasta L. Kłos maj
Planetarium dla klas VII R. Ziółkowska maj
Miejskie Zawody z Pierwszej Pomocy I. Ciesielska maj
„Spartakiada dla najmłodszych” – kl. 0-1 I. Szulawska, A. Majszyk maj
DZIAŁANIA ORGANIZACYJNO-PROMOCYJNE
Wystawianie ocen przewidywanych nauczyciele, wychowawcy do 12.05.2018
Zebranie z rodzicami dzień otwarty – informacja o ocenach przewidywanych, warunki poprawy

dyrekcja

nauczyciele

15.05.2018
Prezentacje projektów edukacyjnych

opiekunowie projektów

uczniowie kl. II

maj
Dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktycznych   2.05.2018
Wycieczka do Hamburga K. Kozłowska-Wyszogrodzka 8-11.05.2018

Czas „wycieczkowy”

 

wychowawcy klas 28.05 – 10.06.2018

 

Z wizytą u strażaków

Najmłodsze dzieci z naszej szkoły miały przyjemność zobaczyć z bliska, jak wygląda praca strażaków. W tym celu została zorganizowana wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Dzięki życzliwości panów strażaków dzieci mogły oglądać samochody i sprzęt pożarniczy. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju strażaków, wejście do wozu strażackiego, próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru oraz próba sztucznego alarmu.

Gratulacje dla Krystiana

26 kwietnia w auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Warszawie odbył VIII Wojewódzki Przegląd Artystyczny Młodzieży OHP. Uczestniczyli w nim również uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Sylwii Krupy. Krystian Szafer zaprezentował utwór,  przedstawiający sytuację młodego człowieka wkraczającego w życie. Należy dodać, że sam napisał słowa i skomponował muzykę. Łukasz Chrościcki i Krystian Fijałek wraz z uczestniczkami Rzemieślniczej Nauki Zawodu przedstawili dwie scenki skeczu humorystycznego. Po obradach jury Krystian Szafer otrzymał wyróżnienie i zakwalifikował się do „Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Młodzieży OHP” w Lublinie. Zdaniem jury młodzi artyści zaprezentowali bardzo wysoki poziom pod względem treści oraz rozwiązań inscenizacyjnych.

Sukces KARENY

26 kwietnia 2018 roku w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Polskiej Macierzy Szkolnej odbyły się eliminacje powiatowe Konkursu Poezji i Prozy Obcojęzycznej pod patronatem Starosty Mińskiego. Przedmiotem Konkursu była recytacja poezji i prozy w języku obcym: angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim. Hasło przewodnie tegorocznej edycji : „Nie tym, co myślisz jest poezja”. W zmaganiach uczestniczyło wielu utalentowanych uczniów szkół powiatu mińskiego. Jury oceniało nie tylko umiejętności językowe, ale również uzasadnienie wyboru utworów i prezentację sceniczną. Po  rywalizacji wyłonieni zostali laureaci – wśród nich uczennica naszej szkoły Karena Paździoch z klasy 3b.  Po niemiecku  „wygadała” – I miejsce w kategorii gimnazjów i języka niemieckiego. To wyjątkowe dla niej  osiągniecie, bowiem za swój występ wyróżniona została w tym dniu jeszcze dwa razy – otrzymała Nagrodę Grand Prix dla najlepszego uczestnika ze wszystkich kategorii językowych i dodatkowo nagrodę publiczności. Do konkursu przygotowała ją pani Katarzyna Kozłowska-Wyszogrodzka. Gratulujemy!

Goście z Litwy odwiedzili szkołę

Grupa kilkunastu pań dyrektor z zaprzyjaźnionego z Mińskiem Mazowieckim miasta litewskiego – Telsai w ramach wizyty studyjnej w naszym mieście odwiedziła dziś naszą szkołę. Z okazji tej sympatycznej wizyty w szkole zorganizowany został Dzień Litewski – na korytarzach pojawiły się gazetki dotyczące położenia, geografii, literatury, obyczajów, języka litewskiego. Wszyscy jedzący obiady mogli dziś spróbować litewskiego przysmaku – cepelinów. Uczniowie nauczyli się kilku podstawowych zwrotów w języku litewskim, a na szkolnym telebimie wyświetlano zdjęcia z zaprzyjaźnionego litewskiego miasta. Goście byli pod wrażeniem gościnności i staranności przygotowań. Specjalnie dla naszych gości najmłodsi uczniowie wystąpili w sali teatralnej z krótką częścią artystyczną. Pan dyrektor poprowadził zabawę integracyjną. Potem goście obejrzeli budynek szkoły. Ostatnią częścią spotkania z udziałem pana burmistrza była wymiana doświadczeń zawodowych. Dla obu stron to było bardzo udane spotkanie.