Dzień Kobiet

Najlepsze życzenia dla wszystkich małych i dużych Kobiet od chłopców z klasy 2c!
Drogie Panie, pamiętajcie, że jesteście wspaniałe, wyjątkowe i piękne każdego dnia! Graficzne laurki zostały przygotowane na dzisiejszych zajęciach pod czujnym okiem wychowawczyni pani Małgorzaty Kożuchowskiej.

Przyrodomaniacy na start!

W poniedziałek (22.03.2021r.) rozpoczynamy tydzień przedmiotów przyrodniczych, czyli biologii, chemii, fizyki i geografii. W związku z tym proponujemy Wam udział w następujących konkursach:
1) Najlepszy Przyrodomaniak klas IV, VII i VIII. Konkurs odbędzie się 22.03.2021r. o godz. 15:30 na Classroom;
2) „Przyroda w obiektywie” – na zdjęciu należy uwiecznić zjawisko fizyczne, zjawisko meteorologiczne lub przyrodniczy zwiastun wiosny. Do zdjęcia należy dołączyć krótki opis (ok. 30 słów) wyjaśniający, co zostało pokazane na fotografii;
3) Ulotka informacyjna: „STOP! wypalaniu traw” – forma dowolna;
4) Najciekawsza pomoc dydaktyczna z geografii, fizyki, chemii lub biologii.
Wszystkie prace należy przynosić do szkoły do 24.03.2021r. Każda praca konkursowa powinna być podpisana. Bądźcie z nami w te dni! – Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych

“Moda na polski” w klasach najmłodszych

W Szkolnym Święcie Języka Polskiego “Moda na polski” uczestniczyli również najmłodsi uczniowie z kl. 1-3. W klasach pierwszych dzieci przygotowywały ortograficzne lapbooki, uczniowie klasy 2c próbowali swoich sił pisarskich – w ten sposób powstały pierwsze dziecięce książeczki. Radosnym pomysłem polonistycznym były wędrujące po klasach “literki”. Zadawały one uczniom zagadki ortograficzne. Dla najodważniejszych było przygotowane wyjątkowe wyzwanie – mogli spróbować swoich sił w łamańcach językowych, by zdobyć koronę mistrza dla całej klasy.

“Moda na polski” – gazetka pokonkursowa

Ze względu na Szkolne Święto Języka Polskiego “Moda na polski” zostało przygotowane specjalne wydanie gazetki szkolnej “Na marginesie”. Pokazujemy w nim prace  uczniów nagrodzonych w polonistycznych konkursach. Chcemy w ten sposób docenić talenty młodzieży, pochwalić tych, którzy podejmują wyzwania i chcą robić coś dodatkowego. Każdy uczeń, którego praca została doceniona przez polonistyczne jury, otrzyma w nagrodę swój własny egzemplarz specjalnego numeru gazetki szkolnej (jak już wrócimy do szkoły i będzie możliwe wręczenie dyplomów). Życzymy przyjemnego odbioru, a zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy! W ten sposób zamykamy tegoroczne świętowanie “Mody na polski”.

luty 7-175

“Moda na polski” – wyniki konkursów

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole z tej okazji już od 10 lat organizowane jest Święto Języka Polskiego pod hasłem “Moda na polski”. W tym roku nasi uczniowie z kl. 4-8 mieli możliwość zaprezentowania swoich polonistycznych talentów i kreatywnych pomysłów, biorąc udział w kilku konkursach. Prace należało wykonać do 18 lutego, nauczyciele języka polskiego spotkali się online na nocnych obradach jury i ocenili prace. Wszyscy uczniowie, który są laureatami konkursów lub otrzymali wyróżnienia, zostali nagrodzeni 6 z języka polskiego oraz pochwałami  wpisanymi do dziennika i pamiątkowymi dyplomami. Dodatkowo nauczyciele poloniści zdecydowali się przygotować specjalny numer szkolnego miesięcznika, w którym opublikowane zostaną nagrodzone prace. Wszystkim gratulujemy! Cieszymy się, że tak wielu uczniów zechciało wziąć udział w polonistycznych konkursach. Oto wyniki poszczególnych konkursów:
KLASY IV:
a) konkurs na komiks: I miejsce – Paweł Węgliński 4b; II miejsce – Daria Knap 4b; III miejsce – Natalia Michalik 4b;
b) konkurs na przebranie: I miejsce – Damian Bączek 4a;  II miejsce – Daria Knap 4b;  III miejsce – Patryk Rytel 4b i Marcel Nowakowski 4b;  wyróżnienia: Liwia Bęgowska 4a i Oskar Mańko 4b;
KLASY VII-VIII:
a) plakaty lekturowe: I miejsce – Dawid Trynkiewicz 7b; II miejsce – Helena Kulma 7c; III miejsce – Julia Dobosz 7b;
b) okładka książki: I miejsce – Julia Szczepańska 7c; II miejsce – Julia Malinowska 7c i Oskar Cholewiński 8a; III miejsce – Marta Szymońska; 7c wyróżnienie – Oliwia Frydrychewicz 7d;
c) mem polonistyczny: I miejsce – Martyna Kozłowska 7e; II miejsce – Maria Kretowicz 7b; III miejsce – Aleksander Marczak 7b i Wiktoria Kowalewska 8a; wyróżnienie – Julia Dobosz 7b;
d) opowiadanie twórcze: I miejsce (ex aequo) – Natalia Markiewicz 7c, Martyna Kozłowska 7e, Magdalena Kożuchowska 8c, Michalina Saganowska 8c, Helena Szmidt 8c; wyróżnienia – Remigiusz Gójski 7d i Aleksander Marczak 7b

Narnia inspiruje pierwszoklasistów

Zima nas nie opuszcza. Czy to za sprawą Białej Czarownicy? Uczniowie 1a i 1b zainspirowani śnieżnym krajobrazem za oknami szkoły oraz fragmentami książki “Opowieści z Narnii” wykonali magiczne zimowe rysunki. Na lekcjach powstały także tajemnicze szafy, a uczniowie utwierdzili się w przekonaniu, że “nieznany świat czeka za drzwiami – trzeba je tylko otworzyć”…

“Moda na polski” – konkursy dla kl. 7-8

W lutym działania dodatkowe uczniów skupiają się wokół języka polskiego, dlatego poloniści proponują najstarszym uczniom w szkole udział aż w 4 różnych konkursach. Warto spróbować, dać sobie szansę na osobisty sukces i zabłysnąć! Zapraszamy do udziału w poniższych konkursach:
1) MEM POLONISTYCZNY – wykorzystaj postać lub scenę z lektury obowiązkowej i stwórz grafikę opatrzoną zabawnym komentarzem. Wykonaj maksymalnie 3 polonistyczne memy – prace prześlij mailem do swojego polonisty do 18 lutego.
2) PLAKAT LEKTUROWY – wykonaj plakat do wybranej lektury szkolnej (odręcznie lub w dowolnym programie graficznym, np. canva), format plakatu A3; uwzględnij elementy typowe dla formy plakatu. Pracę prześlij mailem do swojego polonisty lub przynieś (podpisaną na odwrocie Twoim imieniem i nazwiskiem) do sekretariatu szkoły do 18 lutego. Razem stworzymy galerię plakatu!
3) OKŁADKA LEKTURY – stwórz okładkę do dowolnie wybranej lektury z kl. 4-8; okładka powinna zawierać stronę tytułową (tytuł, autor i symboliczna grafika) oraz stronę końcową (krótka recenzja książki i informacje o autorze); projekt wykonaj ręcznie lub w dowolnym programie graficznym. Pracę prześlij mailem do swojego polonisty lub przynieś (podpisaną na odwrocie Twoim imieniem i nazwiskiem) do sekretariatu szkoły do 18 lutego.
4) OPOWIADANIE TWÓRCZE – Wybierz jedną z poniższych kart i napisz inspirowane nią opowiadanie, w którym zaprezentujesz magiczną moc swojej wyobraźni. Właściwie nic cię nie ogranicza poza ilością znaków (Twój tekst może mieć maksymalnie 1800 znaków). Opowiadanie prześlij mailem do swojego polonisty do 18 lutego.

 

“Moda na polski” – konkursy dla 4-klasistów

Nauczyciele języka polskiego zapraszają uczniów klas 4 do udziału w dwóch konkursach zorganizowanych w ramach tegorocznej “Mody na polski”. Na przygotowanie i wykonanie prac czwartoklasiści mają czas do 18 lutego. Zachęcamy do podjęcia wyzwania!
1) KOMIKS TO JEST TO! – Znasz już komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” autorstwa J. Christy; stwórz własną historyjkę rysunkową pt. „Jeden dzień z życia pewnego drzewa”; wymyśl bohaterów i chmurki dialogowe; w swojej pracy zawrzyj minimum 8 slajdów na jednej str. formatu A4. Pracę wykonaj odręcznie – ołówkiem, kredkami, flamastrami lub farbami. Gotowy komiks (podpisany na odwrocie Twoim imieniem i nazwiskiem) przynieś do sekretariatu szkoły do 18 lutego.
2) KREATYWNE PRZEBIERANKI! – Znasz już wiele baśni. A może chcesz stać się jedną z baśniowych postaci? Przebierz się za bohatera wybranej baśni – zadbaj o strój, rekwizyty, charakteryzację. Poproś domownika o zrobienie Ci zdjęcia. Fotografię wyślij mailem na adres swojej polonistki: ewa.pszczolkowska@sp3mm.pl w terminie do 18 lutego.

W lutym będzie “moda na polski”!

Nauczyciele poloniści zapraszają uczniów do wprowadzania w lutym “mody na polski”.  21 lutego będziemy obchodzili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Chcemy się przygotować do tego święta, dlatego w tym roku ogłosimy dla naszych uczniów z klas 4, 7 i 8 kilka polonistycznych konkursów. Zachęcamy Was do kreatywnych działań, do wcielania w życie pomysłów inspirowanych Waszymi doświadczeniami czytelniczymi. Chwalcie się swoimi pomysłami, pokazujcie swoje talenty. Uczestnicy konkursów zostaną docenieni – będziemy pokazywać efekty Waszych prac, będziemy promować Waszą kreatywną twórczość! W tym miesiącu króluje język polski! Szczegóły dotyczące konkursów już wkrótce pojawią się na stronie internetowej szkoły!

Sukces wolontariuszy z SP3

W minioną niedzielę grupa naszych uczniów z klas: 7c, 7e, 8a i 8c dzielnie wspierała ogólnopolską akcję zbierania pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przygotowania do tego dnia trwały od listopada, kiedy to trzeba było zarejestrować swoją chęć pracy jako wolontariusz. Później były spotkania weryfikujące dane poszczególnych osób, następnie zmiana terminu finału, odbieranie pakietów ze sztabu, rejestrowanie się na godzinę rozliczenia. Największa energia skupiła się na kwestowaniu na ulicach naszego miasta w niedzielę. Młodzi ludzie z naszej szkoły okazali się niezwykle skuteczni – do wszystkich naszych puszek uzbieraliśmy 26.905,30 zł oraz waluty: 13,08 EURO, 1 USD i 150 kun! W tym aż 4.641,00 zł stanowiły wirtualne wpłaty na konto 4 naszych uczniów z kl. 3c, 7e i 8c do ich eSkarbonek. “Oserduszkowaliśmy się” i jesteśmy z tego dumni! Wszyscy (i uczniowie-wolontariusze, i opiekujący się nimi nauczyciele oraz pan dyrektor) mamy poczucie, że zrobiliśmy razem coś dobrego dla innych. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć akcję i dorzucić się do naszych puszek.

Czytam sobie. Pierwsza klasa – projekt edukacyjny

Klasy 1A i 1B z wychowawczyniami – p. Izabellą Kożuchowską i p. Iwoną Szulawską biorą udział w projekcie “Czytam sobie. Pierwsza klasa!”. Akcja realizowana jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwo HarperCollins Polska we współpracy ze Szkołą Uczącą Się. Głównym jej celem jest zachęcanie uczniów do nauki samodzielnego czytania i pokazanie, że czas z książką może być przyjemny, aktywny i twórczy.  Uczniowie otrzymali: książki z serii „Czytam sobie”, Karty Młodego Czytelnika, zakładki do książek, plany lekcji, magnesy. Rodzice dostali poradnik „Jak wspierać naukę czytania i rozbudzać pasję czytelniczą swoich dzieci?”. Pierwszaki z 1A i 1B  z wielkim entuzjazmem  przystąpiły do akcji czytelniczej.

Zabawy z kodowaniem w 1A i 1B

Klasy 1A i 1B wraz ze swoimi wychowawczyniami odkrywają na lekcjach „Kodowanie na dywanie” – dzieci pracują z matą edukacyjną i kolorowymi kubeczkami. Na zajęciach uczniowie układali na macie kubeczki zgodnie z kodem podawanym przez nauczycielkę, czyli wykonywali tzw. „dyktando graficzne”. W ten sposób zapoznali się z układem współrzędnych na kratownicy. Wyczarowali dzięki temu zakodowany zamek. Dzieci mogły również dostrzec, czym jest oś symetrii, układając dla drużyny przeciwnej wzór z kubeczków. Powstały także piękne kolorowe wieże. Dzięki zabawom z kodowania uczniowie rozwijają kreatywność, logiczne myślenie, ćwiczą samodzielność, poszerzają wyobraźnię i przygotowują się do nauki programowania.

Mamy też eSkarbonki dla WOŚP-u!

W niedzielę od rana będziemy zbierać pieniądze do puszek, ale wiemy, że nie każdy może wybrać się na spotkanie z naszymi wolontariuszami, dlatego z radością informujemy, że finałową akcję uda się wesprzeć również bez wychodzenia z domu. Nasi uczniowie – Alicja Pskiet z kl. 3c oraz Weronika Bartnicka i Wiktor Bartnicki z kl. 8c założyli swoje eSkarbonki, do których można wpłacać pieniądze online, bez wychodzenia z domu. Każda forma jest dobra, bo łączy nas jeden wspólny cel – zbieramy pieniądze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Bądźmy jutro RAZEM!

eSkarbonka Alicji Pskiet z 3c:
https://eskarbonka.wosp.org.pl/8zbzzf?fbclid=IwAR3DuZdUYa9P5VtcT73O5lNeYln3uDu5WRP2QPva5RSEnD0GtLWOQ_28Nl

eSkarbonka Weroniki Bartnickiej z 8c:
https://eskarbonka.wosp.org.pl/aa36n4?fbclid=IwAR1YdEIIdbR12V6kzIVjWV5a5L9i6TUpkntlMrf3utDljNDgPGd4Da5Wlz8

 eSkarbonka Wiktora Bartnickiego z 8c:
https://eskarbonka.wosp.org.pl/gvdjfp?fbclid=IwAR1lMDCdv4K4Ssu9Uv6pHbQQYXg5HOtsE_DmpYjW66tYFcGKfGfByQCAA_A

WOŚP – działamy w niedzielę!

23 wolontariuszy z klas 7 i 8 w najbliższą niedzielę będzie wspierało 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasi uczniowie odebrali już pakiety wolontariuszy (identyfikatory, maseczki, serduszka, flagi) i przygotowują się do niedzielnego kwestowania na ulicach naszego miasta. Wszystkich, którzy zechcą wesprzeć tegoroczny “Finał z głową”, zapraszamy w niedzielę na spacer na ul. Budowlaną 2 – przy naszej szkole wolontariusze będą dyżurować od 9.00 do 17.00. Czekamy na każde wsparcie – od uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i wszystkich, którzy chcą zrobić coś dobrego dla innych. Już dziś jesteśmy wdzięczni za każdą kwotę wrzuconą do puszek wolontariuszy z naszej szkoły! W niedzielę na bieżąco będziemy pokazywać się na Fb szkoły i przypominać o możliwości dorzucenia się do naszych szkolnych puszek. Zachęcamy do wspólnego działania! SIEMA!