Przed nami obchody Dnia Patrona

W poniedziałek 18 października będziemy świętowali Dzień Patrona naszej szkoły. Żeby podkreślić ważność tego dnia dla szkolnej społeczności, wszyscy ubierzemy się na galowo. Klasa 7c wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Nowak przygotowuje dla uczniów niespodziankę – ale taką, do której trzeba się przygotować… Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o Patronie (oddzielny plik dla uczniów młodszych i oddzielny dla uczniów kl. 4-8, nauczycieli i pracowników szkoły). O Janie Pawle II warto wiedzieć jak najwięcej, a 18 października na pewno będzie okazja do pochwalenia się wiedzą.

Materiały pomocnicze do quizu o patronie szkoły dla klas 0-3

Materiały pomocnicze dla klas 4-8 i n-li

Uczniowie (młodsi i starsi) na pokazie sów

W dniach 7, 8 i 11 października uczniowie niektórych klas z naszej szkoły (1a, 1d, 3c i 7b) oraz  zerówkowicze wzięli udział w niezwykłej lekcji przyrody – był to pokaz sów. W sali teatralnej zagościły 4 gatunki tych ptasich drapieżników – puchacz afrykański, puchacz zwyczajny, uszatka i pućka. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak sowy widzą, czym różnią się oczy u poszczególnych gatunków sów, dlaczego te ptaki mają zakrzywione dzioby, gdzie znajduje się nos oraz uszy. Wyjaśnione zostało też to, dlaczego sowy mogą obracać głowę o 270 stopni. Wszyscy dowiedzieli się także, co sowy jedzą, kiedy mają okres lęgowy i czym charakteryzują się ich skrzydła. Dodatkowo każdy uczestnik spotkania mógł sowę pogłaskać, a nawet (po założeniu skórzanej rękawicy ochronnej) potrzymać jedną z sów. Spotkanie wywołało mnóstwo emocji. Było to zdecydowanie niecodzienne doświadczenie, zwłaszcza że w Polsce występuje tylko 11 gatunków tych tajemniczych ptaków, które chyba nieprzypadkowo są symbolem mądrości.

Komiksowe dzieła czwartoklasistów

Uczniowie klas IVa i IVb po omówieniu na lekcjach języka polskiego lektury “Kajko i Kokosz. Szkoła latania” wykorzystali swoją wiedzę i umiejętności językowe, aby wykonać własne projekty komiksów opowiadających o bohaterach: Kajku i Kokoszu. Dzieci wybierały temat swojego komiksu, same wymyślały teksty, rysowały, wypełniały komiksowe chmurki.  Poniżej znajdują się zdjęcia gotowych komiksów. Gratulujemy uczniom i ich nauczycielce pracowitości i pomysłowości!

Siódmoklasiści poznali uroki Podlasia

Uczniowie klas 7b i 7c wraz z wychowawczyniami – Agnieszką Kożuchowską i Agnieszką Nowak oraz z panem Marcinem Sokołowskim 7-8 października pojechali na Podlasie. Piękna złota polska jesień sprzyjała zwiedzaniu. Siódmoklasiści byli w Tykocinie, gdzie obejrzeli wnętrze synagogi i posłuchali o historii tykocińskiej ludności żydowskiej. Podziwiali też piękny barokowy kościół i drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce (po warszawskiej Kolumnie Zygmunta), czyli pomnik Stefana Czarnieckiego stojący na tykocińskim rynku. Kolejnym punktem wyprawy był Supraśl – tam uczniowie zwiedzili dwie cerkwie prawosławne, podziwiali ikony zgromadzone w bardzo klimatycznym Muzeum Ikon i dowiedzieli się, jak ikony powstają. Wiele emocji wzbudziło Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, w którym każdy uczestnik wycieczki nie tylko zobaczył, jak w dawnych czasach z pulpy powstawał papier czerpany, ale także każdy mógł w tradycyjny sposób wydrukować dla siebie jedną stronę z księgi z 1569r. – Ewangelii Pouczającej. Każdy też własnoręcznie wykonał sobie zakładkę do książki. Drugiego dnia siódmoklasiści odwiedzili stolicę Podlasia – Białystok. W Muzeum Historycznym obejrzeli m.in. makietę ukazującą początki miasta oraz wnętrza przedwojennej białostockiej kamienicy. Później uczniowie wzięli udział w grze miejskiej przygotowanej przez Centrum Zamenhoffa. Następnie zwiedzili Pałac Branickich i znajdujące się w nim Muzeum Historii Medycyny i Farmacji oraz podziemia pałacu. W ciągu obu dni przepiękna słoneczna pogoda zachęcała do spacerów, do zabaw na dworze, do rzucania jesiennymi kolorowymi liśćmi. Wieczorna integracja poprowadzona przez panią Nowak okazała się nie tylko czasem wspólnej zabawy, ale też dała wszystkim możliwość lepszego poznania się nawzajem. Po tak długiej przerwie spowodowanej koronawirusem powrót do wyjazdów na wycieczki klasowe był bardzo dobrze oceniony zarówno przez uczniów, jak i opiekunów.

Elektrograty za kwiaty

Nasza szkoła wzięła udział w akcji “Elektrograty za kwiaty” zorganizowanej przez Castoramę. 24 września społeczność szkolna zebrała kilka kilogramów baterii oraz duże pudło kabli, bardzo starych telefonów i drobnego sprzętu AGD. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny wymieniliśmy na kilkadziesiąt doniczek wrzosów. Efektem udziału naszej szkoły w akcji promującej ochronę środowiska naturalnego i kształtującej świadomość ekologiczną współczesnego obywatela jest zjawiskowa „trójka wrzosowa”.

Dzień Chłopaka

W wielu klasach chłopcy świętowali dziś Dzień Chłopaka. Było to możliwe, dzięki ich koleżankom z klas. Dziewczyny postarały się, by miło zaskoczyć czymś swoich kolegów. W niektórych klasach były czekolady dla chłopców i wspólna pizza, w innych dziewczyny same upiekły babeczki, przygotowały życzenia z formie dobrych wróżb i  kupiły im balony. Kolejni chłopcy otrzymali dziś szczęśliwe długopisy i lizaki. Każda okazja do wspólnego świętowania jest dobra, zwłaszcza że świadczy o wzajemnej sympatii i potrzebie integracji w klasach!

Wrześniowy numer gazetki szkolnej

Szkolni dziennikarze w pierwszym miesiącu nauki przygotowali kolejne wydanie szkolnego miesięcznika “Na marginesie”. Jest to pierwszy w tym roku, ale jednocześnie 180. numer gazetki szkolnej. Jak co miesiąc, uczniowie napisali o tym, dla nich ważne, co ich interesuje, bawi, wobec czego nie można być obojętnym. Życzymy przyjemnej lektury (gazetkę można przeczytać zarówno na stronie internetowej szkoły, na szkolnym Fb, jak i w gablocie przed salą nr 19). Link do gazetki znajduje się poniżej:

wrzesień 1-180

7b była, widziała – Wirtualny Teatr Historii

Od poniedziałku do środy (27-29 września) na Starym Rynku można korzystać z oferty Wirtualnego Teatru Historii “Niepodległa”. Uczniowie klasy 7b podczas godziny wychowawczej zwiedzili wystawę ulokowaną w specjalnym samochodzie ciężarowym. Siódmoklasiści obejrzeli historię pierwszych lat II Rzeczpospolitej – byli w strefie kultury, sztuki i polityki. Mogli posłuchać artystów, obejrzeć artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich prezentowane jako hologramy. Popularnością cieszyło się również pobieranie aplikacji z QR kodu, dzięki której można prześledzić losy bitwy warszawskiej z 1920 roku. Wielu uczniów robiło też sobie zdjęcia z Marszałkiem Piłsudskim i słuchało jego głosu. Jeśli ktoś ma ochotę choć na chwilę przenieść się w czasie, to warto wybrać się na Stary Rynek i skorzystać z tej miejskiej atrakcji.

Zielony Piknik Miejski

W niedzielę mieszkańcy naszego miasta mogli wziąć udział w Pikniku zorganizowanym przez Urząd Miasta. Podczas niedzielnego popołudnia wszyscy chętni rowerzyści korzystali z przejazdów po miasteczku rowerowym, które zostało zakupione dla uczniów przygotowujących się do zdawania na kartę rowerową. Nad rozstawieniem miasteczka i sprawnym działaniem wszystkich przyrządów (sygnalizacji świetlnej, przejazdu kolejowego, rond i skrzyżowań oraz przejść dla pieszych) czuwali panowie z naszej szkoły. Podczas Pikniku mieszkańcy miasta (w tym także uczniowie naszej szkoły, ich rodzice i nauczyciele) mogli skorzystać z przejażdżki elektrycznym autobusem, testowania elektrycznych hulajnóg,  wzięcia udziału w różnorodnych “eko” warsztatach. Chętni próbowali europejskie przysmaki i brali udział w grze europejskiej. Punktem kulminacyjnym niedzielnego popołudnia było oficjalne otwarcie Punktu EUROPE DIRECT Mińsk Mazowiecki.

Pierwsza pomoc w 3c

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy co roku obchodzony w drugą sobotę września był doskonałą okazją do przeprowadzenia warsztatów z udzielania pierwszej pomocy i do refleksji na temat tego, jak ważna jest to umiejętność. Dzięki Pani Karolinie, która jest ratownikiem medycznym, uczniowie klasy 3c dowiedzieli się, w jaki sposób pomagać  poszkodowanym, jednocześnie pamiętając o własnym bezpieczeństwie. Były ćwiczenia na fantomach, było przeprowadzanie akcji ratowniczej i uczenie się na kolegach układania poszkodowanego do bezpiecznej pozycji bocznej. Klasa 3c wraz z wychowawczynią – panią Małgorzatą Kożuchowską – bardzo dziękuje Pani Karolinie za poświęcony czas i podzielenie się  swoją wiedzą!

Plenerowe zajęcia koła polonistycznego

Uczniowie z klas 8e i 8c przypominają sobie lektury z kl. 7, porządkują informacje o bohaterach poznanych tekstów, odtwarzają sobie wydarzenia i najważniejsze wątki. W związku z tym, że pogoda nadal sprzyja lekcjom na świeżym powietrzu, ósmoklasiści na zajęciach koła polonistycznego mieli w grupach narysować to, co kojarzy się im z lekturami. Każda grupa losowała tytuł lektury, następnie dostawała kredę i miała czas na zrobienie rysunku zawierającego symboliczne elementy nawiązujące do tematyki lekturowej. Po wykonaniu rysunków każda klasa była na “literackim kredowym szlaku”, podczas którego uczniowie tłumaczyli sobie symbole i objaśniali innym, “co autorzy mogli mieć na myśli”. Okazało się, że ósmoklasiści naprawdę dużo zapamiętali z ubiegłorocznych lekcji języka polskiego!

Pracujemy nad gazetką

Pierwsze spotkania szkolnej redakcji już za nami. Ustaliliśmy, nad czym będziemy pracować, jakie tematy poruszymy we wrześniu. Wszystkich chętnych do współtworzenia miesięcznika “Na marginesie” zapraszamy do współpracy. Masz pomysł, zgłoś się do pani Agnieszki Kożuchowskiej (mail: agnieszka.kozuchowska@sp3mm.pl) lub do pani Izabeli Saganowskiej (mail: izabela.saganowska@sp3mm.pl). Zapraszamy do współpracy!

 

Siódmoklasiści zintegrowani!

Od 1 września w naszej szkole w klasach siódmych są nowi uczniowie, którzy rozpoczynają swoją edukacyjną przygodę w Szkole Podstawowej nr 3. W związku z tą zmianą nauczyciele wychowawcy przygotowali dla swoich klas całodniowe zajęcia integracyjne. Każda klasa miała zajęcia dotyczące akcji szczepień (czyli element edukacyjny) oraz wiele zróżnicowanych aktywności, dzięki którym uczniowie mogli poznać się nawzajem, spędzić ze sobą czas i w przyjemnej atmosferze powrócić do szkolnej rzeczywistości. Wszystkie klasy miały zajęcia z paniami pedagog – Justyną Kołodziejczyk i Magdaleną Zagórską. Wszyscy brali udział w konkurencjach sportowych przygotowanych przez nauczycieli w-fu: Aldonę Szewczyk, Tomasza Rutę, Marka Kudelskiego i Marcina Sokołowskiego. Każda klasa ze swoim wychowawcą wyruszyła też na grę terenową w przestrzeni naszego miasta. Podsumowaniem tego emocjonującego dnia było wspólne odtańczenie belgijki i spotkanie z panem dyrektorem Grzegorzem Wyszogrodzkim, który poinformował uczniów o najważniejszych zasadach dotyczących bezpieczeństwa w szkole oraz o obowiązującym “HAŚLE X”. Na koniec wszyscy zjedli pizzę na zielonym boisku szkolnym. Mamy nadzieję, że od dziś wszyscy siódmoklasiści będą czuli się bardzo pewnie i bezpiecznie w swojej nowej szkole. Siódmoklasiści – witajcie!

Witajcie w szkole!

1 września powitaliśmy nowy rok szkolny. Uczniowie klas VII i VIII spotkali się (z podziałem na roczniki) w hali gimnastycznej, by rozpocząć nowy etap w swoim życiu. Na początku do uczniów przemawiał pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który zachęcał ich do wyznaczenia sobie celu działania już teraz, aby wiedzieli, gdzie dążyć i jak postępować, by plan zrealizować. Pan dyrektor zachęcał też młodzież, by starała się brać odpowiedzialność za swoje decyzje. Później była część artystyczna przygotowana przez kl. 8b i 8c oraz wychowawców – panią Joannę Sułek i pana Tomasza Rutę. Życzymy wszystkim, żeby to był  bardzo dobry rok szkolny, pełen spełnionych marzeń, realizacji zamierzeń i niejednego sukcesu na miarę możliwości każdego ucznia!

Zakończenie roku w kl. 4 i 7

Uczniowie klas 4 i 7 na zakończenie roku szkolnego spotkali się ze swoimi wychowawcami, nauczycielami i dyrekcją. Podczas uroczystości kończącej rok szkolny do młodzieży przemawiał pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który zachęcał uczniów do tego, by wykorzystywali szanse, jakie daje im szkoła oraz by odkrywali w sobie to, co w nich najlepsze. Pan dyrektor podziękował również za obecność i za dotychczasową współpracę przedstawicielom rodziców. Wychowawcy klas 4 i 7 wręczyli swoim uczniom świadectwa z biało-czerwonym paskiem oraz dyplomy. Dodatkowo uczniowie ci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Część artystyczną przygotowali i zaprezentowali uczniowie kl. 8a. Później były spotkania z wychowawcami w poszczególnych klasach. Wszystkim życzymy wspaniałych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!