SPOTKANIE Z RADNYM

11 czerwca klasy 3F i 3G uczestniczyły w spotkaniu z radnym Rady Powiatu Mińskiego i jednocześnie Dyrektorem Muzeum Ziemi Mińskiej p. Leszkiem Celejem. Na początku uczniowie sami musieli odgadnąć, w jakiej Radzie zaproszony gość zasiada. Następnie młodzież z zainteresowaniem wysłuchała pogadanki na temat samorządności na przestrzeni wieków. Potem był czas na zadawanie pytań. Gimnazjaliści tym chętniej je zadawali, gdy dowiedzieli się, że p. Celej jest członkiem Komisji Oświaty. Od września szkoły, które wybiorą, będą w gestii samorządu powiatowego. Dodatkowo mogli pytać także o funkcjonowanie Rady Miejskiej i Sejmiku Wojewódzkiego, organów w których także zasiadał gość. Przy okazji dowiedzieli się, że 23 czerwca odbędą się w Mińsku VII Dni Powiatu Mińskiego, który podobnie jak inne powiaty w Polsce będzie obchodził swoje 20-lecie.

BEZPIECZEŃSTWO NIELETNICH

W gorący środowy poranek 12 czerwca aż trzy klasy – 8D, 8C i 3F uczestniczyły w spotkaniu z p. Agnieszką Karłowicz – prawnikiem i czynnym sędzią. Pani Karłowicz w ciekawy sposób opowiedziała młodym ludziom o prawach i obowiązkach nieletnich. Przytoczyła szereg przykładów ilustrujących zawiłości prawne oraz ostrzegających o grożących niebezpieczeństwach. Już teraz wiadomo, dlaczego nieletni mogą przebywać sami bez opieki dorosłych tylko do godziny 22. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zadawać pytania i było ich całkiem sporo, także te o prawie do własnego majątku czy możliwości otrzymania przez nich spadku. Pojawiły się też pytania o to, jak można zostać prawnikiem. Na koniec zaproszony gość przestrzegł przed czyhającymi na młodych ludzi wakacyjnymi niespodziankami. O wadze pogadanki, niech świadczą miny uczestników…

Dzień Dziecka – propozycja SU

Samorząd Uczniowski zaprosił dziś całą społeczność szkolną na śniadanie na trawie – kto miał ochotę, mógł na kocyku na świeżym powietrzu zjeść swoje śniadanie. Później w hali widowiskowo-sportowej uczniowie z Samorządu Szkolnego zorganizowali konkurs z aplikacją KAHOOT, w którym pojawiły się pytania dotyczące życia szkolnego (nauczycieli, sprzętów, sal, ocen). Na koniec wszyscy obejrzeli musicalowe przedstawienie przygotowane przez szkolne koło teatralne.

Projekt edukacyjny o Piotrze Skrzyneckim

7 czerwca 2019 Gabrysia i Szymon z 3h zaprezentowali w ramach projektu edukacyjnego wystawę poświęconą Piotrowi Skrzyneckiemu – twórcy i założycielowi krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”. Gabrysi i Szymonowi udało się stworzyć szczególną atmosferę, przenikniętą piosenkami kabaretowymi. Zaproszeni na wystawę mieli okazję podziwiać rekwizyty związane z postacią pochodzące z prywatnej kolekcji taty Szymona oraz poznać życie i twórczość artysty.

Promujemy pracę z OK zeszytem

Z przyjemnością informujemy, że filmik nakręcony przez uczniów klasy 7b został wykorzystany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej jako reklama nauczania z wykorzystaniem OK zeszytów. Uczniowie pani Joanny Sułek zebrali opinie siódmoklasistów, którzy prowadzą swoje OK zeszyty na matematyce (7b i 7c) lub na języku polskim (7a i 7d). Zachęcamy do obejrzenia filmiku:

Spartakiada dla najmłodszych

W czwartek 30 maja w hali sportowej naszej szkoły odbyła się Spartakiada dla Najmłodszych przygotowana przez p. Iwonę Szulawską i p. Aldonę Szewczyk. Celem organizowanej zabawy jest promowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia. Spartakiada rozpoczęła się od złożenia sportowego przyrzeczenia przez wszystkie dzieci oraz od uroczystego przejścia przy Hymnie Olimpijskim. Uczniowie z klas 0-2 rywalizowali między sobą w konkurencjach sportowych – były wyścigi, sztafeta, toczenie piłki, rzuty do celu. Przy każdym ćwiczeniu dzieci musiały pamiętać, że zadania należy wykonywać do końca i uczciwie według zasady fair play. Każda klasa przygotowała plakat i okrzyk sportowy. Było mnóstwo radości i wspólnej zabawy, okrzyki bojowe oraz nagrody dla wszystkich uczestników.

Zuzia najlepsza!

29 maja uczennica klasy 3g – Zuzanna Kaim – została zaproszona na spotkanie podsumowujące powiatowy konkurs literacki zorganizowany przez Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej. Okazało się, że Zuzia znalazła się w gronie laureatów i zajęła I miejsce dzięki napisaniu opowiadania na konkurs pod hasłem “Na skrzydłach wyobraźni”. Nagrodą był bon prezentowy do zrealizowania w Empiku. Gratulujemy sukcesu!

SP3 w Londynie!

W dniach 20-25 maja grupa uczniów z naszej szkoły była na niezapomnianej wycieczce w Londynie. Wyjazd był okazją do poznania niezwykłego miasta i jego mieszkańców. W programie było zwiedzanie ważnych miejsc (np. Muzeum Historii Naturalnej czy Muzeum Nauki i Techniki), doświadczenia medialne na wystawie dotyczącej losów Harry’ego Pottera w Harry Potter Warner Bros, wyprawa do Oxfordu, zakupy w Primarku oraz spacer po londyńskim City. Poza tym każdy uczestnik musiał w praktyce wykorzystać swoją znajomość języka angielskiego do komunikacji z rodzinami, u których uczniowie nocowali. Była to także okazja do poznania typowej angielskiej kuchni i codziennych zwyczajów. Elementy edukacyjne wiązały się z docieraniem do informacji i wykonywaniem zadań w wycieczkowym zeszycie ćwiczeń. Uczestnicy wycieczki wrócili bardzo zadowoleni.

Prześwietlamy reklamy

W piątek (24 maja) uczniowie klas 7, 8 i 3 gimnazjum wzięli udział w lekcji w kinie na temat reklamy. Prowadząca prezentację przedstawiła uczniom chwyty stosowane w reklamach, znaczenie kolorów, muzyki i haseł reklamowych. Po części teoretycznej wszyscy obejrzeli włoski film pt. “Biała jak mleko, czerwona jak krew”.

Mamy srebro w Konkursie Pierwszej Pomocy!

W środę, 22 maja, reprezentacja naszej szkoły w składzie: Aleksandra Duszczyk, Agata Foryś (III E) oraz Emila Popis, Kasia Bieńkowska (III F) pod opieką pani Iwony Ciesielskiej wystartowała w Międzyszkolnych Zawodach Ratowniczych na Kamionku (w LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiego w Warszawie). Nasze dziewczyny wywalczyły 2. miejsce (różnicą tylko 1 punktu!). Największym osiągnięciem jest jednak fakt, że miały one szansę przetestować swoje umiejętności ratownicze, co w praktyce pozwala na sprawniejszą i szybszą reakcję w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Brawo dziewczyny!

Konkurs świąteczny – rozstrzygnięty!

21 maja odbyło się podsumowanie konkursu na najładniejszą pisankę wielkanocną. Uczestnikami konkursu byli najmłodsi uczniowie naszej szkoły z zerówek i klas pierwszych oraz drugich. Mali twórcy ochoczo pracowali, a efektem ich działań były pomysłowe i kolorowe jajka wielkanocne. Autorzy najciekawszych pisanek otrzymali nagrody i wyróżnienia, a wszyscy uczestnicy osłodzili emocje czekoladowym jajkiem-niespodzianką. Organizatorkami konkursu były panie Iwona Ciesielska i Marzena Borucka, w pracy oceniającej wspomagała je uczennica reprezentująca samorząd uczniowski – Basia Podlaska.

Na mazurskim szlaku…

W dniach 6-8 maja klasy 8D i 8E odwiedziły Giżycko. Tym razem z oferty gościnnego „Gwarka” uczniowie wybrali imprezy rekreacyjno-rozrywkowe. Wszystko było fascynujące, ale najbardziej paintball. Uczniom podobał się rejs po mazurskich jeziorach oraz gra detektywistyczna w twierdzy Boyen. W drodze powrotnej pani od historii przemyciła treści regionalne i historyczne, co oznaczało wizytę w kurpiowskiej zagrodzie w Kadzidle i oglądanie mauzoleum bitwy 1831 r. w Ostrołęce. W zagrodzie ósmoklasiści posmakowali smacznego ciasta i ulepili z mąki żytniej byśki, a po odwiedzeniu ostrołęckiego mauzoleum zjedli smaczny obiad w eleganckiej karczmie Ostoja. Na koniec trudno było się rozstać, bo była to już ostatnia wspólna wycieczka…

Zwycięstwo Zuzi!

5 kwietnia Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika w Mińsku Mazowieckim zorganizowała VI Miejski Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Z radością informujemy, że uczennica klasy 7a – Zuzanna Niemyjska zajęła I miejsce, a Zuzanna Zych otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy dziewczynom reprezentującym naszą szkołę!

Siódmoklasiści obejrzeli “Zemstę”

Uczniowie klas 7a i 7c w piątek (26 kwietnia) pojechali do Warszawy do Teatru Polskiego na “Zemstę” w reż. Krzysztofa Jasińskiego. W roli Cześnika podziwiali Daniela Olbrychskiego, Rejenta zagrał Szymon Kuśmider, a Podstolinę – fantastyczna Joanna Trzepiecińska. Obejrzenie przedstawienia było doskonałą formą powtórzenia i jednocześnie utrwalenia treści obowiązkowej lektury szkolnej.