Absolwenci – przed Wami droga…

Dla uczniów klas III tegoroczne zakończenie roku szkolnego to jednocześnie dzień ukończenia szkoły. Uroczyście pożegnaliśmy się dzisiaj z ponad 150 uczniami z 7 klas. W tym ważnym momencie trzecioklasistom towarzyszyli rodzice, wychowawcy klas, nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście (ks. proboszcz Jerzy Mackiewicz, kapłan Jan Opala, radni – pan Robert Gałązka, pani Barbara Reda, pan Kazimierz Markowski i pan Waldemar Mirecki oraz pani Wanda Izabella Rombel). W części oficjalnej pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki mówił o mijającym czasie, który każdy powinien jak najlepiej wykorzystać w swoim życiu. Pani wicedyrektor Urszula Ćwiek zaprezentowała świetnie wyniki egzaminu gimnazjalnego naszych uczniów. Zostały również wręczone statuetki najlepszym absolwentom – Magdalenie Boruc z 3e i Bartoszowi Kowalskiemu z 3g oraz najlepszym sportowcom – Katarzynie Szczepańskiej z 3e i Wojciechowi Tomasikowi z 3b. Karena Paździoch w imieniu Samorządu Uczniowskiego wygłosiła kilka słów pożegnania i podziękowania za trzyletnią współpracę. W obecności całej społeczności szkolnej swoje świadectwa z wyróżnieniem odebrali najlepsi uczniowie z poszczególnych klas. Był czas na zdjęcie z wychowawcami i na upominki od młodszych kolegów i koleżanek. Na koniec uczniowie klasy 3g w programie artystycznym potwierdzili zwycięstwo swojego rocznika nad wszystkimi “przeciwnikami”: nową szkołą, matematyką, projektem edukacyjnym i egzaminem gimnazjalnym. Po części wspólnej odbyły się ostanie spotkania z wychowawcami. Drodzy ABSOLWENCI – “przed Wami droga…” – zatem życzymy Wam powodzenia oraz spotkania na tej drodze samych życzliwych ludzi!

 

Dzień Mamy i Taty w klasie IA

Uczniowie z klasy IA przygotowali dla swoich rodziców miłą niespodziankę. W poniedziałek 18 czerwca, w sali teatralnej, odświętnie ubrani, pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Rodzice obejrzeli niezwykły film z udziałem dzieci i dowiedzieli, się za co kochają ich córki i synowie. To były wzruszające i niezwykłe chwile. Dzieci wręczyły swoim rodzicom prezenty – kolorowe mydełka, które same wykonały w czasie warsztatów.  Na koniec wszyscy razem obejrzeli prezentację multimedialną z działalności klasy w drugim semestrze. Rodzice dla swoich dzieci także przygotowali niespodziankę –w czasie poczęstunku były pyszne lody, arbuz i sernik na zimno. Takie spotkania na długo zapadają w pamięci.

Zwycięska Julka!

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 7d – Julia Dworecka – zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie Literackim “Na skrzydłach wyobraźni” zorganizowanym przez Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące przy ul. Pięknej. Julka otrzymała dyplom i kartę prezentową do zrealizowania w Empiku. Gratulujemy!

(Po)balowali!

W czwartek (14 czerwca) uczniowie klas trzecich wzięli udział w balu gimnazjalnym zorganizowanym przez swoich rodziców. Całość zaczęła się oficjalnymi przemówieniami i powitaniami. Głos zabrali: przedstawiciel rodziców – pan Król, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Karena Paździoch oraz dyrektor szkoły – pan Grzegorz Wyszogrodzki. Później wszyscy podziwiali uroczystego poloneza odtańczonego przez elegancko ubranych uczniów. Choreografia tańca została w tym roku opracowana przez panią Aldonę Szewczyk i pana Marka Kudelskiego. Po części oficjalnej było pyszne jedzenie i tańce. Nie zabrakło sympatycznych dedykacji oraz zdjęć. Dzięki rodzicom trzecioklasiści mieli piękny bal! Podziękowania dla wszystkich, dzięki którym ta impreza mogła się odbyć!

A jednak czytają!

W maju w ramach projektu “Zaczytana Szkoła” w naszej szkole został ogłoszony konkurs na napisanie recenzji ulubionej książki. Na konkurs wpłynęło 17 bardzo interesujących prac, z których wynika, że młodzież najchętniej sięga po literaturę fantastyczną. W szkolnym konkursie przeprowadzonym przez polonistę – pana Pawła Aniszewskiego – I miejsce przyznano Natalii Serwatko z 3e, II miejsce zajęły Agata Tkaczyk z 7b i Julia Pałasz z 3b, a na III miejscu znalazły się Katarzyna Frelak z 3b i Aleksandra Rosłoń z 2f. Gratulujemy! Zachęcamy wszystkich do “zaczytania się”… Wakacje to naprawdę dobry czas na czytanie dla przyjemności!

Warsztaty mydlarskie w klasach I

W czwartek 7 czerwca klasy I uczestniczyły w niezwykłych warsztatach mydlarskich dzięki współpracy z firmą „Dobre Mydełko”.  W atmosferze pełnej radości, każde z dzieci samo wykonywało własne mydełka. Najpierw uczniowie wybierali kształt foremek, następnie wkładali do nich najróżniejsze elementy dekoracyjne, takie jak kamyki, muszelki, łupiny orzechów, listki, pomarańcze. Następnie dodawali zapachy, mieszali kolory i wlewali do formy gorącą glicerynę, oczywiście przy pomocy osoby dorosłej. Wyszły przepiękne, kolorowe i pachnące mydełka, które sprawdzą się jako prezent dla najbliższych. Dzięki tym warsztatom dzieci mogły wykazać się swoją kreatywnością, doświadczyły wielu emocji i satysfakcji. Na zakończenie warsztatów każde z dzieci zdało najważniejszy egzamin w trakcie robienia mydełek, a mianowicie egzamin z cierpliwości. Pierwszaki bardzo dziękują za wspaniale spędzony czas.

Sukces Natalii

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 3e – Natalia Serwatko – zajęła III miejsce w I Powiatowym Konkursie “Mądrze i poprawnie po polsku…”, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie w dn. 28 maja 2018 roku. Gratulujemy!

3a w Teatrze Narodowym i na Uniwersytecie Warszawskim

6 czerwca klasa 3a (akademicka) wybrała się do Warszawy na zajęcia kierunkowe, podczas których uczniom udało się odkryć tajniki Teatru Narodowego na zajęciach ukazujących teatr od kulis. Udało się wejść na największą polską scenę teatralną (scena im. Bogusławskiego), obejrzeć ciekawe rozwiązania techniczne tej sceny, podpatrzeć działanie stanowiska inspicjenta, zajrzeć do pracowni krawieckiej, do modelarni i wejść do piwnic, gdzie również odbywa się przedstawienie (“Duszyczka”). Później uczniowie klasy akademickiej zwiedzili kampus Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Zwiedzili Pałac Kazimierzowski, zobaczyli, gdzie w latach 1817-1827 mieszkał Fryderyk Szopen wraz z rodzicami, a także mieli możliwość wejścia do Sali Kolumnowej w Budynku Pomuzealnym. Kto wie, może następnym razem uczniowie obecnej 3a pojawią się na terenie Uniwersytetu Warszawskiego już jako studenci wymarzonych kierunków.

Matematyka z klockami Lego Education

Klasa IA wraz ze swoją wychowawczynią we wtorek 5 czerwca zgłębiała tajniki matematyki razem z klockami Lego MoreToMath. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami, których motywem przewodnim był środek lokomocji, jakim jest pociąg. Uczniowie układali pociągi według podanych warunków. Dowiedzieli się, czym jest diagram kolumnowy, liczyli długość pociągu w pinach, wykorzystywali modele pociągu do utrwalenia liczenia co dwa. Oczywiście ćwiczyli logiczne myślenie, np. jak zbudować najdłuższy pociąg w pinach, wykorzystując tylko określone klocki. Na zakończenie dzieci przedstawiały swoje modele pociągów na tablicy multimedialnej z wykorzystaniem programu MathBuilder do budowania z klocków. Klocki to nie tylko wspaniała zabawa, ale to przede wszystkim ćwiczenie koncentracji uwagi, sprawności manualnych, koordynacji i utrwalanie zagadnień matematycznych.

Klasy I na warsztatach złotnictwa

Uczniowie klas I byli na ciekawych warsztatach złotnictwa w Muzeum Ziemi Mińskiej. Dzieci obejrzały na początku film o pracy pozłotnika. Dowiedziały się, jak wygląda warsztat pozłotniczy oraz usłyszały, że pędzle wykorzystywane do pozłacania ram w obrazach wykonane są z ogonów wiewiórek. Następnie uczniowie sami mogli przekonać się, że praca pozłotnika wymaga dużej cierpliwości i precyzji, bo wykonali własnoręcznie pozłacane dzwonki.

3g w Mostostalu Siedlce

29 maja klasa 3g w ramach innowacji politechnicznych wybrała się na wycieczkę do Mostostalu Siedlce. Uczniowie mieli okazję poznać historię zakładu i obejrzeć starą i nową halę produkcyjną. Dowiedzieli się m.in. jakie są rodzaje krat i konstrukcji mostów, jak się je wytwarza i ile ważą. Poznali metody cynkowania i malowania stali oraz wycinania i grawerowania blachy laserem. Zaznajomili się z ofertą zakładu oraz rodzajami wykonywanych tam prac. Zwieńczeniem wycieczki był seans filmowy pt.”Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”.

Przyjemne z pożytecznym (relacja z wycieczki)

O tym, że nauka nie musi być nudna, przekonali się uczniowie klas 2b oraz 2d, którzy 28 maja rozpoczęli swoją przygodę z odkrywaniem tajników Warmii i Mazur. Pierwszego dnia odwiedzili Grunwald, gdzie przez chwilę mogli wrócić do czasów wielkich bitew średniowiecznych i poczuć się jak rycerze, których losy poznali na kartach lektury Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Następnie uczestnicy wycieczki odwiedzili Olsztyn, który  zachwycił ich unikalną architekturą. Kolejnego dnia po rozgrzewce w parku liniowym uczniowie wraz opiekunami wyruszyli na kajakową wyprawę rzeką Krutyń. Przeprawa dostarczyła wielu wrażeń i pokazała, jak zgrany zespół tworzą. W ostatnim dniu czekały na uczniów wyzwania, przygotowane przez pracowników Narwiańskiego Parku Narodowego.  „Mali odkrywcy” nie tylko badali glebę oraz wodę, ale również  rozpoznawali rośliny i zwierzęta na ścieżce przyrodniczej. Spotkanie „oko w oko” z przyrodą dla wszystkich było czymś niezapomnianym.

Wyniki szkolnego konkursu plastycznego “Zaczytana szkoła”

W maju uczniowie klas siódmych i drugich gimnazjum zostali zaproszeni przez panią Katarzynę Milewską do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem “Zaczytana szkoła”. Powstało mnóstwo ciekawych, kreatywnych prac plastycznych, które można podziwiać na wystawie zorganizowanej na piętrze naszej szkoły. Jury w składzie: pani Katarzyna Milewska, Aleksandra Madziar z 3f i Paulina Klepacka z 3f postanowiły przyznać miejsca w dwóch kategoriach. Wśród siódmoklasistów I miejsce zajęły: Marta Zawadzka z 7e i Sylwia Rybak z 7a, II miejsce przyznano Katarzynie Frelek z 7e, a III – Julii Kędzierskiej z 7e. Wśród klas drugich gimnazjum na podium znalazły się: Kinga Krupa z 2f (I miejsce), Paulina Wadas z 2g (II miejsce) i Edyta Szuba z 2f (III miejsce). Wszystkim nagrodzonym gratulujemy! Zapraszamy do oglądania prac, które udowadniają, że czytelnictwo można promować również za pomocą dzieł plastycznych.

7B NA SZLAKACH BESKIDU NISKIEGO

W dniach 22.05. – 25.05. klasa 7B wyruszyła z wychowawcą i z polonistą na bezdroża  Beskidu Niskiego. Swoją przygodę z górami młodzież rozpoczęła od wędrówki przez Smereczne i Wilsznię –  urokliwe doliny zamieszkałe niegdyś przez Łemków. Potem przyszedł czas na zdobywanie szczytu Łysej Góry nad Kątami. Wizyta na Słowacji – zwiedzanie  Muzeum Wojennego w Svidniku,  spacery krajoznawcze po Bardejovie i Bardejovskich Kupelach  przygotowane przez młodzież pełniącą role przewodników czy degustacja lokalnej kuchni – pozwoliła bliżej poznać naszych południowych sąsiadów. Wyjazd był  też okazją do bezpośredniego kontaktu z przyrodą. To zajęcia przyrodnicze na ścieżce dydaktycznej Kiczera  pod kierunkiem pracownika naukowego Magurskiego Parku Narodowego i wyjątkowy spacer z przewodnikiem na teren Ciechani – zamkniętego dla turystów specjalnego obszaru chronionego, jednego z kluczowych w Europie. Trzeba wspomnieć, że występujące tu zagęszczenie chronionych gatunków fauny i flory nie jest nigdzie w Polsce spotykane. Wycieczka to także nocleg w prawdziwym schronisku górskim, gdzie nie można skorzystać z komórki i internetu, bo brak zasięgu; ubłocone buty,  samodzielne przygotowanie śniadań i kolacji, dyżury, wieczorne spotkania na strychu schroniska, wspólne śpiewanie, ognisko, zabawy na huśtawce i spacery w potoku… Po wyjeździe w Beskid Niski pozostaną wspomnienia i fotografie… I przekonanie, że jest młodzież, która szuka przygody, pragnie sprawdzać samego siebie i potrafi walczyć z przyzwyczajeniem do wygodnego życia.

Uwaga! Internet!

W czwartek (24 maja) uczniowie kl. VII oraz II i III gimnazjum wzięli udział w lekcji w kinie na temat korzyści płynących z korzystania z Internetu oraz na temat zagrożeń i niebezpieczeństw związanych ze światem wirtualnym. Po części teoretycznej wszyscy obejrzeli film “Lek na całe zło”.