Święto Patrona Szkoły

16 października jest ważnym dniem w naszej szkole, ponieważ wtedy obchodzimy Święto Patrona. Uroczyste przedstawienie ukazujące życie Karola Wojtyły i Jego drogę do świętości przygotowali uczniowie klas: 3a, 3b przy wsparciu klasy 8a. Obecni na apelu uczniowie, nauczyciele oraz licznie przybyli rodzice mogli podziwiać niezwykle dopracowaną scenografię, stroje aktorów dostosowane do epoki i odgrywanych ról oraz bardzo dobrze przygotowanych uczniów. Na scenie była zarówno świetna gra aktorska,  jak i elementy dramy, taniec oraz śpiew. Na koniec głos zabrała pani wicedyrektor Urszula Ćwiek, która podziękowała za przygotowanie uroczystości uczniom oraz paniom nauczycielkom: Izabelli Kożuchowskiej, Iwonie Szulawskiej, Iwonie Reszelskiej-Maćkowiak i Agnieszce Nowak.

Szyfrowanie

Klasy 8b i 8c zaczęły Code Week od lekcji szyfrowania. Uczniowie zapoznali się z kilkoma szyframi, następnie razem kodowali i odczytywali proste słowa. Potem każdy próbował swoich sił podczas szyfrowania słowa MATEMATYKA.  Następnie przy użyciu innego szyfru uczniowie zapisali wiadomość dla kolegi lub koleżanki z ławki. Adresat musiał odkodować zdanie, jeśli chciał poznać jego treść. Zajęcia prowadziła nauczycielka matematyki – pani Joanna Sułek.

Code Week

7 października 2019 roku rozpoczynamy w naszej szkole Code Week. Na górnym korytarzu powstała wideo biblioteka czyli zbiór ciekawych filmów dotyczących świata, jego mieszkańców i zjawisk występujących na naszej planecie. Uczniowie uzyskają link do filmu, skanując kody QR. Podobnie mogą pobrać aplikacje edukacyjne przydatne w nauce oraz łamigłówki i zabawy logiczne. W zbiorach wideo biblioteki  nie zabrakło też informacji o grach, które bawiąc – uczą programowania. Wśród propozycji coś dla siebie znajdą zarówno młodsi, jak i starsi, a także początkujący i bardziej zaawansowani. Do korzystania z przygotowanych zasobów (oczywiście podczas przerwy z telefonem od 11.25 do 11.45)  zaprasza nauczycielka matematyki – pani Joanna Sułek.

Słodka tabliczka mnożenia

4 października obchodzi się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie z klasy 8b: Jakub Semik i Olek Wronka wyposażeni w losy z przykładami do rozwiązania oraz  torbę cukierków przepytywali szkolne łasuchy. Tylko dobra odpowiedź pozwalała zaspokoić apetyt na słodkości. O to, by cukierków nie zabrakło, zadbał Jasiek Słomski, a losy przygotowała Weronika Osica – oboje z tej samej klasy. Dziękujemy za to wyjątkowe odpytywanie! Obchody przygotowały nauczycielki matematyki wraz z uczniami.

Klasy zaprezentowały się… ekologicznie!

Akcja “Sprzątania świata” w tym roku miała inną odsłonę w naszej szkole. Uczniowie mieli lekcje dotyczące ochrony środowiska, szacunku wobec przyrody i zagrożeń związanych z nieodpowiedzialną działalnością człowieka. Efektem takich lekcji były przygotowane przez klasy 7 i 8 prezentacje multimedialne, których główny temat skupiał się na segregowaniu śmieci, ostrzeżeniach przed nadużywaniem plastiku. Pojawiły się też dobre rady, jak żyć w zgodzie z naturą. Takie prezentacje uświadamiają odbiorcom, że losy naszego świata zależą również od każdego z nas. Organizatorką spotkania była pani Grażyna Olczak, a prezentację klas poprowadziły Emila Jaworska i Amelia Sołowiej z 8a.

Teatr w klasie… 8a i 8b

W czwartek (26 września) uczniowie dwóch klas ósmych uczestniczyli w wydarzeniu, które było połączeniem sztuki z edukacją. Klasy 8a i 8b obejrzały spektakl “Kolorowa, czyli biało-czerwona”. Jego fenomen polega na tym, że aktor dostosowuje się do reakcji odbiorców, wchodzi z nimi w interakcję, reaguje na emocje grupy. Dla obu klas było to niesamowite doświadczenie będące jednocześnie pretekstem do dyskusji o ważnych sprawach. Poruszone zostały tematy braku tolerancji, nacjonalizmu, mechanizmów wykluczenia. Obie klasy podczas omówienia spektaklu poznały mechanizmy manipulacji, jakie stosują inni ludzi wobec każdego z nas w wielu różnych sytuacjach życiowych. Dla obu klas było to niezapomniane przeżycie.

Drużyna 4 Kings w naszej szkole!

W czwartek (12 września) w hali widowiskowo-sportowej było niezwykłe wydarzenie sportowe. W ramach prowadzonego przez miasto projektu “Kultura Włączania” do szkoły przyjechali zawodnicy z Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach 4 KINGS. W związku z tym wydarzeniem dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki przywitał w szkole przedstawicieli uczniów wszystkich mińskich szkół oraz wielu działaczy sportowych udzielających się w tej dyscyplinie. Uczniowie uczestniczący w tym wydarzeniu najpierw mieli możliwość obejrzenia meczu pokazowego rozegranego między drużyną zawodników z Huty Mińskiej a uczniami ze Szkół Salezjańskich, a później meczu pokazowego rozegranego przez niepełnosprawnych zawodników z 4 KINGS. Podstawowe zasady gry nieco różnią się w zależności od tego, kto jest na boisku. Na pewno trzeba stwierdzić, że zawodnicy na wózkach muszą mieć bardzo silne ręce i  dłonie, ponieważ tego wymaga jednoczesne poruszanie się na wózku i bardzo precyzyjne rzucanie piłki. Niesamowitą atrakcją spotkania było włączenie uczniów z widowni do udziału w części meczu. Taką szansę miał m.in. Konrad Maciołowski z 8a. Konrad usiadł na jednym z wózków, założył specjalne rękawice i grał z innymi sportowcami. Podczas spotkania uczniowie mogli również posłuchać, jakie wydarzenia doprowadziły niektórych zawodników 4 KINGS do niepełnosprawności i jak ogromne znaczenie w ich życiu ma sport. Tego typu świadectwa są najlepszą przestrogą dla młodych ludzi i jednocześnie zachętą do bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych.

Papieskie konkursy

Po raz dwunasty razem ze Szkołami Salezjańskimi i Szkołą Podstawową im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej zapraszamy do udziału w Powiatowym Dniu Papieskim. 

Od 2008 roku zapraszamy mieszkańców powiatu mińskiego do działań, których patronem jest Jan Paweł II. Powiatowy Dzień Papieski przybiera różnorodne formy – konkursu plastycznego, muzycznego, recytatorskiego, literackiego, fotograficznego, zawodów sportowych, koncertów, spotkań, gry miejskiej, dyktanda, testu wiedzy czy projektu charytatywnego. Zależy nam na tym, by integrować środowisko lokalne wokół postaci i nauczania św. Jana Pawła II, ale robić to w sposób atrakcyjny, ciekawy.

W tym roku zapraszamy uczniów kl. VI-VIII oraz uczniów ze szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami do udziału w Powiatowym Przeglądzie Teatralnym. Tematyka krótkich prezentacji teatralnych (do 15 minut) jest bardzo szeroka – młodzi aktorzy mają pokazać rozważania o człowieku, jego współczesnych problemach, wyzwaniach, wartościach, wyborach moralnych. Przewodniczącym jury oceniającego występy będzie aktor – Stanisław Górka. Zgłoszenia zespołów teatralnych należy nadsyłać do 15 października na adres: szkola@sp3mm.pl. Regulamin i kartę zgłoszenia dostępne poniżej:

karta zgłoszenia – konkurs teatralny

regulamin – konkurs teatralny

Druga propozycja skierowana jest do uczniów ze szkół podstawowych z kl. 1-8. Zadaniem uczestników konkursu będzie stworzenie lapbooka, czyli tematycznej teczki z zakładkami czy kieszonkami. Uczniowie mają do wyboru dwa tematy lapbookowych prac – mogą pokazać informacje o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, której 40. rocznicę obchodzimy w tym roku lub zebrać ciekawostki na temat papieskich pielgrzymek. Każda szkoła może zgłosić po dwie prace w każdej kategorii wiekowej (uczniowie kl. 1-4 i kl. 5-8). Prace należy dostarczyć do sekretariatu szkoły w Hucie Mińskiej do 15 października. Regulamin konkursu dostępny poniżej:

regulamin – konkurs lapbookowy

Podsumowanie obu tegorocznych konkursów zaplanowano na 24 października w hali widowiskowo-sportowej w szkole przy Budowlanej. Zaprezentowane zostaną wówczas najciekawsze spektakle teatralne, a na wystawie będzie można obejrzeć lapbooki o papieskim pielgrzymowaniu. Zachęcamy do udziału w obu przedsięwzięciach i obiecujemy nagrody dla laureatów.

SPOTKANIE Z RADNYM

11 czerwca klasy 3F i 3G uczestniczyły w spotkaniu z radnym Rady Powiatu Mińskiego i jednocześnie Dyrektorem Muzeum Ziemi Mińskiej p. Leszkiem Celejem. Na początku uczniowie sami musieli odgadnąć, w jakiej Radzie zaproszony gość zasiada. Następnie młodzież z zainteresowaniem wysłuchała pogadanki na temat samorządności na przestrzeni wieków. Potem był czas na zadawanie pytań. Gimnazjaliści tym chętniej je zadawali, gdy dowiedzieli się, że p. Celej jest członkiem Komisji Oświaty. Od września szkoły, które wybiorą, będą w gestii samorządu powiatowego. Dodatkowo mogli pytać także o funkcjonowanie Rady Miejskiej i Sejmiku Wojewódzkiego, organów w których także zasiadał gość. Przy okazji dowiedzieli się, że 23 czerwca odbędą się w Mińsku VII Dni Powiatu Mińskiego, który podobnie jak inne powiaty w Polsce będzie obchodził swoje 20-lecie.

BEZPIECZEŃSTWO NIELETNICH

W gorący środowy poranek 12 czerwca aż trzy klasy – 8D, 8C i 3F uczestniczyły w spotkaniu z p. Agnieszką Karłowicz – prawnikiem i czynnym sędzią. Pani Karłowicz w ciekawy sposób opowiedziała młodym ludziom o prawach i obowiązkach nieletnich. Przytoczyła szereg przykładów ilustrujących zawiłości prawne oraz ostrzegających o grożących niebezpieczeństwach. Już teraz wiadomo, dlaczego nieletni mogą przebywać sami bez opieki dorosłych tylko do godziny 22. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zadawać pytania i było ich całkiem sporo, także te o prawie do własnego majątku czy możliwości otrzymania przez nich spadku. Pojawiły się też pytania o to, jak można zostać prawnikiem. Na koniec zaproszony gość przestrzegł przed czyhającymi na młodych ludzi wakacyjnymi niespodziankami. O wadze pogadanki, niech świadczą miny uczestników…

Dzień Dziecka – propozycja SU

Samorząd Uczniowski zaprosił dziś całą społeczność szkolną na śniadanie na trawie – kto miał ochotę, mógł na kocyku na świeżym powietrzu zjeść swoje śniadanie. Później w hali widowiskowo-sportowej uczniowie z Samorządu Szkolnego zorganizowali konkurs z aplikacją KAHOOT, w którym pojawiły się pytania dotyczące życia szkolnego (nauczycieli, sprzętów, sal, ocen). Na koniec wszyscy obejrzeli musicalowe przedstawienie przygotowane przez szkolne koło teatralne.

Projekt edukacyjny o Piotrze Skrzyneckim

7 czerwca 2019 Gabrysia i Szymon z 3h zaprezentowali w ramach projektu edukacyjnego wystawę poświęconą Piotrowi Skrzyneckiemu – twórcy i założycielowi krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”. Gabrysi i Szymonowi udało się stworzyć szczególną atmosferę, przenikniętą piosenkami kabaretowymi. Zaproszeni na wystawę mieli okazję podziwiać rekwizyty związane z postacią pochodzące z prywatnej kolekcji taty Szymona oraz poznać życie i twórczość artysty.

Promujemy pracę z OK zeszytem

Z przyjemnością informujemy, że filmik nakręcony przez uczniów klasy 7b został wykorzystany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej jako reklama nauczania z wykorzystaniem OK zeszytów. Uczniowie pani Joanny Sułek zebrali opinie siódmoklasistów, którzy prowadzą swoje OK zeszyty na matematyce (7b i 7c) lub na języku polskim (7a i 7d). Zachęcamy do obejrzenia filmiku:

Spartakiada dla najmłodszych

W czwartek 30 maja w hali sportowej naszej szkoły odbyła się Spartakiada dla Najmłodszych przygotowana przez p. Iwonę Szulawską i p. Aldonę Szewczyk. Celem organizowanej zabawy jest promowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia. Spartakiada rozpoczęła się od złożenia sportowego przyrzeczenia przez wszystkie dzieci oraz od uroczystego przejścia przy Hymnie Olimpijskim. Uczniowie z klas 0-2 rywalizowali między sobą w konkurencjach sportowych – były wyścigi, sztafeta, toczenie piłki, rzuty do celu. Przy każdym ćwiczeniu dzieci musiały pamiętać, że zadania należy wykonywać do końca i uczciwie według zasady fair play. Każda klasa przygotowała plakat i okrzyk sportowy. Było mnóstwo radości i wspólnej zabawy, okrzyki bojowe oraz nagrody dla wszystkich uczestników.