Zdobienie pierniczków w klasie 2A

Dzieci z klasy 2A już we wtorek poczuły świąteczną atmosferą. W czasie zajęć uczniowie dekorowali pierniczki. Pojawił się lukier w różnych kolorach oraz przepiękne ozdoby. A wszystko dzięki współpracy z rodzicami – p. Luizą Madziar i p. Beatą Lazarowicz, które przyniosły upieczone pierniki oraz artykuły potrzebne do dekoracji i zapakowania pierniczków. Pierniczki były przygotowane według staropolskiego przepisu prababci Mikołaja. Na zajęciach dzieci wyczarowały smakowite i przepiękne prezenty świąteczne, którymi obdarzą najbliższych.

Zaczytana szkoła z… p. Elżbietą Sieradzińską

18 grudnia 2018 uczniowie naszej szkoły mieli niezwykłą okazję spotkania się z panią Elżbietą Sieradzińską – dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej, pisarką, piosenkarką, tłumaczką, kobietą o wielu pasjach i talentach. Spotkanie autorskie przygotowane przez uczniów klas 7a i 7c było związane z otrzymaniem przez naszą szkołę zaszczytnego tytułu “Zaczytana szkoła” w ogólnopolskim projekcie promującym czytelnictwo. Uczniowie klas 7, 8 i 3 gimnazjum obejrzeli prezentację podsumowującą wszystkie zrealizowane działania konkursowe. Później wszyscy mieli możliwość posłuchania rozmowy z panią Sieradzińską, która opowiedziała o pracy pisarza, o swoich książkach, w których pokazała czytelnikom postacie niezwykłych kobiet – Cesarii Evory i Wandy Rutkiewicz. Pani Sieradzińska mówiła też o tym, co może być życiowym sukcesem, kto jest jej autorytetem i z jakimi życiowymi wyzwaniami się mierzyła. Na koniec spotkania pan dyrektor Wyszogrodzki podziękował pani Sieradzińskiej za rozmowę z uczniami, a uczniom radził, żeby dobrze zapamiętali, kto był ich gościem, ponieważ na pewno jeszcze nie raz wszyscy usłyszą o pani dyrektor MBP.

Klasa 2A na XI Integracyjnym Koncercie Mikołajkowym

5 grudnia klasa 2A wzięła udział w XI Integracyjnym Koncercie Mikołajkowym organizowanym przez Stowarzyszenie „Dzieciom Radość” oraz Zespół Szkół Specjalnych w Ignacowie. Uczniowie podczas koncertu śpiewali kolędy i świąteczne piosenki, wzięli udział w zabawach ruchowych. Największe emocje jednak wzbudziła zapowiedziana na samym początku wizyta św. Mikołaja. Dzieci cierpliwie czekały na wyjątkowego gościa. Ich cierpliwość została nagrodzona. Święty Mikołaj przyjechał z prezentami. Uczniowie zaśpiewali razem z nim kolędy i potańczyli. Na zakończenie spotkania każde z dzieci dostało upominek od św. Mikołaja.

5 złotych minut ratujących życie

30 listopada panie Ewa Raczyńska i Iwona Ciesielska zorganizowały dla 28 uczniów z różnych klas wyjazd do Warszawy na koncert edukacyjny Fundacji “Prometeusz”. Celem tego wyjazdu było poznanie elementów pierwszej pomocy i cennych wskazówek, jak  jej udzielać. Okazuje się, że hasło koncertu, czyli “5 złotych minut ratujących życie”, bywa wyzwaniem przy naszym tempie życia. Goniąc za szczęściem, zapominamy, że najważniejsze jest zdrowie i życie. Oprócz koncertów, pokazów tanecznych, a także projekcji laserów uczniowie obserwowali profesjonalny pokaz udzielania pierwszej pomocy. Wrażenia niesamowite i niepowtarzalne.

Konkurs Biblioteczny

W listopadzie pani bibliotekarka – Katarzyna Duczek – zorganizowała dla starszych uczniów Konkurs Biblioteczny. Konkurs ten został przeprowadzony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród klas siódmych I miejsce zajęła 7d, II wywalczyła kl. 7c, a III – 7b. W kategorii klas ósmych I miejsce przypadło klasie 8d, II miejsce – klasie 8f, a trzecie – 8b. Na podium w klasach trzecich gimnazjum znalazły się: 3g (I miejsce), 3f (II miejsce) i 3b (III miejsce). Gratulujemy!

V Sesja Popularnonaukowa za nami

W czwartek przed południem gościliśmy w szkole młodych pasjonatów historii, którzy odpowiedzieli na zaproszenie pani dr Lilli Kłos – nauczycielki historii organizującej cyklicznie Sesje Popularnonaukowe. W tym roku hasło przewodnie “O Niepodległą…” było związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgromadzeni goście wysłuchali referatów o księdzu Józefie Dziągu (GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej), o człowieku wartości – Władysławie Andersie (SP1 im. M. Kopernika), o Januszu Olszamowskim – adiutancie Marszałka Józefa Piłsudskiego (SP4 im. Powstańców Styczniowych) oraz o niepodległych mińszczankach (SP3 im. Jana Pawła II). Gościem specjalnym sesji był pan Krzysztof Boruta – dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu O, Ziemio Polska z pieśnią i piosenką do Niepodległości. Artystycznie spotkanie uświetniły występy Szymona Bieleckiego z kl. 3c, który zaśpiewał na początku oraz Katarzyny Bieńkowskiej z kl. 3f recytującej na koniec wiersz B. Leśmiana. Głos zabrali również: pan Leszek Celej (dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej) oraz pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który podziękował wszystkim prelegentom za przygotowanie referatów. V Sesja Popularnonaukowa została objęta honorowym patronatem przez Muzeum Ziemi Mińskiej, Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego oraz Radę Rodziców działającą przy naszej szkole. Podsumowując dzisiejsze spotkanie, pomysłodawczyni i organizatorka sesji – pani dr Lilla Kłos – zaprosiła do udziału w kolejnym, które odbędzie się za dwa lata.

7a i 8a w Urzędzie Skarbowym

Pani Barbara Czerwińska (nauczycielka matematyki) zorganizowała dla uczniów klas: 7a i 8a spotkanie z pracownikami mińskiego Urzędu Skarbowego. W sali konferencyjnej urzędu młodzież najpierw dowiedziała się o ogólnopolskiej kampanii “Hazard – nie! Dziękuję!” – czym jest hazard, jaka jest skala zjawiska wśród młodzieży i dorosłych oraz jak się uchronić przed nieprzyjemnymi skutkami hazardu. Później dwie panie urzędniczki: pani Justyna Kania i pani Katarzyna Reda opowiadały uczniom o systemie podatkowym w Polsce. Wyjaśniły, czym jest podatek, jakie ma cechy, na czym polega prowadzenie działalności gospodarczej w kwestiach podatkowych. Uczniowie poznali też zasady działania programu e-Deklaracje oraz dowiedzieli się, że każda dorosła osoba mająca jakieś dochody w przyszłym roku (od 15.02.2019) będzie mogła skorzystać z przygotowanego przez urząd wstępnego zeznania podatkowego.

Jesienny Festiwal Słodkości

26 listopada uczniowie klas ósmych zakończyli projekty edukacyjne „Sztuka kulinarna w krajach niemieckojęzycznych”. Ich podsumowaniem był konkurs na najsmaczniejsze ciasto. Zaprezentowane zostały przepisy kulinarne i ciekawostki związane z tradycją przyrządzania słodkich wypieków. Każda grupa uczniów przygotowała popularne ciasto z Niemiec, Austrii lub Szwajcarii. Były wśród nich: Schwarzwälder Kirschtorte, Dresdner Eierschecke, Christollen, Kaiserschmarrn, Sachertorte, Karottenkuchen, Apfelstrudel, Linzertorte, Bündner Nusstorte, Gâteau du Vully i Bräzeli. Degustowali uczniowie i nauczyciele. Zagłosowało 113 osób. Wszystkie ciasta były pyszne. Jednak bezapelacyjnym zwycięzcą zostało Karottenkuchen (ciasto marchewkowe) wykonane przez trzech uczniów z klasy 8 F – Klaudiusza Lewandowskiego, Dominika Wociala i Mikołaja Nastagę. Zwycięzcom gratulujemy!

Kolejny sukces Kasi

20 listopada 2018 roku w gmachu Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień dla uczestników VII Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania. Imprezę zorganizowaną przez Bibliotekę Pedagogiczną i Szkoły Salezjańskie patronatem objęli Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski i Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński. 123 uczestników w czterech kategoriach wiekowych czytało w tym roku utwory Zbigniewa Herberta. Miło nam poinformować, że wyróżnienie w kategorii klas VII-VIII oraz III gimnazjum otrzymała Katarzyna Bieńkowska z klasy III f – uczennica pani Aleksandry Wróbel.

W sobotę – WARSZTATY!

Zapraszamy na warsztaty dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniu 24 listopada 2018 r. w ramach IV Dni Kultury Żydowskiej w Mińsku Mazowieckim „Bliscy i oddaleni”.

Ryba. Dziecko. Człowiek.

Stare powiedzenie głosi, że “dzieci i ryby głosu nie mają”.  My wyruszymy w podróż, by jednak poszukać tego głosu, odkryć tajemnice walki o niego – o głos dziecka, człowieka. Filozoficzne myśli dwu wielkich – Abrahama Heschela i Janusza Korczaka – będą dla nas inspiracją do poznania niezwykłych postaci i ich działań. W czasie spotkania poprzez różne zabawy, zagadki, ruch, prace plastyczne  porozmawiamy o prawach dziecka. (Do udziału w warsztacie zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat. /  Miejsce warsztatów:  Muzeum Ziemi Mińskiej,  ul. Okrzei 16 / Prowadzenie: Renata Płotczyk (edukatorka Muzeum Polin) /  Zapisy: Czytelnia MBP 25 740 51 04 ; czytelnia@mbpmm.pl)

 Co ciekawego kryją stare fotografie?

Historia to swoiste klisze pamięci. Możemy dzięki nim poznawać świat z przeszłości, możemy też wykorzystywać je w artystycznych formach. Podczas warsztatu fotograficznego uczestnicy poznają podstawowe pojęcia związane z fotografią i sekrety wykonania dobrego zdjęcia. A następnie zdobytą wiedzę  wykorzystają praktycznie. Uczestnicy spotkania zmierzą się z wyzwaniem przedstawienia w artystycznej formie historii  ukrytych na fotografiach. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają zdjęcie, które pozwoli połączyć przeszłość z teraźniejszością.  Zaintrygowanych twórczym działaniem zapraszamy do zapisów na warsztat.
W świat fotografii wprowadzi uczestników fotograf i prezes TPMM Marek Łodyga.
(Miejsce warsztatów: Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16 / Zapisy: Czytelnia MBP 25 740 51 04; czytelnia@mbpmm.pl / Prowadzenie: Marek Łodyga (fotograf, prezes TPMM) / Do udziału w warsztacie zapraszamy młodzież w wieku 10-15 lat)

Czytam, bo lubię – eliminacje szkolne

Informujemy, że znamy wyniki szkolnych eliminacji III Powiatowego Konkursu Czytelniczego dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych “Czytam, bo lubię”. Uczestnicy szkolnego etapu musieli odpowiedzieć na 30 pytań o treść książki Grażyny Bąkiewicz “Ale historia… Stasiu, co ty robisz?”. Najlepiej poradziły sobie Zuzanna Niemyjska z 7a i Martyna Boruc z 8e. Trzymamy kciuki za dziewczyny podczas etapu powiatowego.

Srebro dla Poli!

Apolonia Rokicka – uczennica klasy 8a – zajęła II miejsce w 7. Powiatowym Konkursie Przyrodniczo-Ekologicznym Ekożaczek 2018. W finale konkursu wzięło udział 19 przedstawicieli szkół podstawowych z powiatu mińskiego. Pola poradziła sobie wyśmienicie! Konkurs jest corocznie organizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 im. M. Kopernika w Mińsku Mazowieckim. W przyszłym roku “bohaterem” konkursu wyłonionym na drodze losowania będzie Białowieski Park Narodowy. Gratulacje dla uczennicy i jej nauczycielki – pani Grażyny Olczak.

Miejska gra historyczna dla dużych i małych

Interesuje cię przeszłość naszego miasta? Lubisz zabawę i przygodę? Niestraszna ci zimna i deszczowa aura? Weź udział w rodzinno–towarzyskiej grze miejskiej „Śladami mińskich Żydów. W poszukiwaniu człowieka”, którą rozegramy 24 listopada 2018 r. w ramach IV Dni Kultury Żydowskiej w Mińsku Mazowieckim. Tym razem, przemierzając ulice naszego miasta, poznamy sylwetki kilku niezwykłych żydowskich mieszkańców Mińska oraz ich wyjątkowych przyjaciół. Wspólnie stworzymy „Księgę pamięci Mińska Mazowieckiego”. Start o godzinie 12.00 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim, ul Piłsudskiego 1. Do udziału zapraszamy kilkuosobowe zespoły  – dzieci, młodzież i dorosłych. Mile widziani będą wrotkarze, rolkarze, rowerzyści itp. „zmechanizowani”. Uwaga: Do wykonania jednego z zadań potrzebny będzie aparat fotograficzny. Na wszystkich, którzy pokonają wyznaczoną trasę oraz rozwiążą zadania, zagadki i rebusy w siedmiu punktach usytuowanych w mieście, czekają pamiątkowe dyplomy i upominki. Życzymy udanej zabawy!

Do niepodległości – biegiem, marsz!

8 listopada odbyła się patriotyczna szkolna gra terenowa, której celem było uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie po znalezieniu ukrytego na terenie szkoły punktu mieli do wykonania zadania takie jak: rozpoznanie marszałka Piłsudskiego na obrazie, rozpoznawanie wydarzeń historycznych na podstawie rekwizytów, wykonywanie grupowo komend z musztry wojskowej, bandażowanie kończyn lub bieg z rannym na noszach – a wszystko to na czas. Grę przeprowadzili uczniowie klasy 3b, którzy spisali się świetnie. Nie tylko dobrze się ukryli, lecz również profesjonalnie przeprowadzili grę, dzięki czemu stała się ona wspaniałą, choć wymagającą dobrej kondycji zabawą. Po zaciekłej walce wygrała reprezentacja klasy 3E. Drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy 3F, zaś trzecie uczniowie z klasy 3G. Szczególne wyróżnienie, za zdecydowaną przewagę punktową otrzymała drużyna nauczycielsko-uczniowska. Gratulujemy!