Pierwsza pomoc w 3c

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy co roku obchodzony w drugą sobotę września był doskonałą okazją do przeprowadzenia warsztatów z udzielania pierwszej pomocy i do refleksji na temat tego, jak ważna jest to umiejętność. Dzięki Pani Karolinie, która jest ratownikiem medycznym, uczniowie klasy 3c dowiedzieli się, w jaki sposób pomagać  poszkodowanym, jednocześnie pamiętając o własnym bezpieczeństwie. Były ćwiczenia na fantomach, było przeprowadzanie akcji ratowniczej i uczenie się na kolegach układania poszkodowanego do bezpiecznej pozycji bocznej. Klasa 3c wraz z wychowawczynią – panią Małgorzatą Kożuchowską – bardzo dziękuje Pani Karolinie za poświęcony czas i podzielenie się  swoją wiedzą!

Plenerowe zajęcia koła polonistycznego

Uczniowie z klas 8e i 8c przypominają sobie lektury z kl. 7, porządkują informacje o bohaterach poznanych tekstów, odtwarzają sobie wydarzenia i najważniejsze wątki. W związku z tym, że pogoda nadal sprzyja lekcjom na świeżym powietrzu, ósmoklasiści na zajęciach koła polonistycznego mieli w grupach narysować to, co kojarzy się im z lekturami. Każda grupa losowała tytuł lektury, następnie dostawała kredę i miała czas na zrobienie rysunku zawierającego symboliczne elementy nawiązujące do tematyki lekturowej. Po wykonaniu rysunków każda klasa była na “literackim kredowym szlaku”, podczas którego uczniowie tłumaczyli sobie symbole i objaśniali innym, “co autorzy mogli mieć na myśli”. Okazało się, że ósmoklasiści naprawdę dużo zapamiętali z ubiegłorocznych lekcji języka polskiego!

Pracujemy nad gazetką

Pierwsze spotkania szkolnej redakcji już za nami. Ustaliliśmy, nad czym będziemy pracować, jakie tematy poruszymy we wrześniu. Wszystkich chętnych do współtworzenia miesięcznika “Na marginesie” zapraszamy do współpracy. Masz pomysł, zgłoś się do pani Agnieszki Kożuchowskiej (mail: agnieszka.kozuchowska@sp3mm.pl) lub do pani Izabeli Saganowskiej (mail: izabela.saganowska@sp3mm.pl). Zapraszamy do współpracy!

 

Siódmoklasiści zintegrowani!

Od 1 września w naszej szkole w klasach siódmych są nowi uczniowie, którzy rozpoczynają swoją edukacyjną przygodę w Szkole Podstawowej nr 3. W związku z tą zmianą nauczyciele wychowawcy przygotowali dla swoich klas całodniowe zajęcia integracyjne. Każda klasa miała zajęcia dotyczące akcji szczepień (czyli element edukacyjny) oraz wiele zróżnicowanych aktywności, dzięki którym uczniowie mogli poznać się nawzajem, spędzić ze sobą czas i w przyjemnej atmosferze powrócić do szkolnej rzeczywistości. Wszystkie klasy miały zajęcia z paniami pedagog – Justyną Kołodziejczyk i Magdaleną Zagórską. Wszyscy brali udział w konkurencjach sportowych przygotowanych przez nauczycieli w-fu: Aldonę Szewczyk, Tomasza Rutę, Marka Kudelskiego i Marcina Sokołowskiego. Każda klasa ze swoim wychowawcą wyruszyła też na grę terenową w przestrzeni naszego miasta. Podsumowaniem tego emocjonującego dnia było wspólne odtańczenie belgijki i spotkanie z panem dyrektorem Grzegorzem Wyszogrodzkim, który poinformował uczniów o najważniejszych zasadach dotyczących bezpieczeństwa w szkole oraz o obowiązującym “HAŚLE X”. Na koniec wszyscy zjedli pizzę na zielonym boisku szkolnym. Mamy nadzieję, że od dziś wszyscy siódmoklasiści będą czuli się bardzo pewnie i bezpiecznie w swojej nowej szkole. Siódmoklasiści – witajcie!

Witajcie w szkole!

1 września powitaliśmy nowy rok szkolny. Uczniowie klas VII i VIII spotkali się (z podziałem na roczniki) w hali gimnastycznej, by rozpocząć nowy etap w swoim życiu. Na początku do uczniów przemawiał pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który zachęcał ich do wyznaczenia sobie celu działania już teraz, aby wiedzieli, gdzie dążyć i jak postępować, by plan zrealizować. Pan dyrektor zachęcał też młodzież, by starała się brać odpowiedzialność za swoje decyzje. Później była część artystyczna przygotowana przez kl. 8b i 8c oraz wychowawców – panią Joannę Sułek i pana Tomasza Rutę. Życzymy wszystkim, żeby to był  bardzo dobry rok szkolny, pełen spełnionych marzeń, realizacji zamierzeń i niejednego sukcesu na miarę możliwości każdego ucznia!

Zakończenie roku w kl. 4 i 7

Uczniowie klas 4 i 7 na zakończenie roku szkolnego spotkali się ze swoimi wychowawcami, nauczycielami i dyrekcją. Podczas uroczystości kończącej rok szkolny do młodzieży przemawiał pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który zachęcał uczniów do tego, by wykorzystywali szanse, jakie daje im szkoła oraz by odkrywali w sobie to, co w nich najlepsze. Pan dyrektor podziękował również za obecność i za dotychczasową współpracę przedstawicielom rodziców. Wychowawcy klas 4 i 7 wręczyli swoim uczniom świadectwa z biało-czerwonym paskiem oraz dyplomy. Dodatkowo uczniowie ci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Część artystyczną przygotowali i zaprezentowali uczniowie kl. 8a. Później były spotkania z wychowawcami w poszczególnych klasach. Wszystkim życzymy wspaniałych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!

Pożegnanie ósmoklasistów

25 czerwca uczniowie klas ósmych stali się kolejnym rocznikiem absolwentów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Swoich uczniów pożegnał pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który życzył im, by żyli tak, aby mogli zawsze na kogoś liczyć i aby zawsze wierzyli we własne możliwości. Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego wręczone zostały statuetki dla najlepszej absolwentki i dla najlepszego absolwenta roku szkolnego 2020/2021. Otrzymali je: Magdalena Kożuchowska z kl. 8c (śr. 5,61) i Dominik Sarna z kl. 8a (śr. 5,56). Dodatkowo Magda i Dominik dostali prezenty-niespodzianki ufundowane przez Studium Języków Obcych. W czasie uroczystości zakończenia roku swoje świadectwa otrzymali również wszyscy ósmoklasiści. Ci, którzy mają świadectwa z biało-czerwonym paskiem, dostali także nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Każdy absolwent na pamiątkę ukończenia szkoły otrzymał breloczek oraz przypinkę. Część artystyczną nawiązującą do mijającego roku szkolnego, w którym było mnóstwo zaskakujących chwil związanych z pandemią i zdalnym nauczaniem, przygotowała klasa 8a wraz z wychowawczynią – panią Katarzyną Kozłowską-Wyszogrodzką. Na koniec w imieniu rodziców głos zabrała pani Małgorzata Wojdyna, która podziękowała dyrekcji i nauczycielom za kończące się dwa lata współpracy. Wszystkim absolwentom serdecznie gratulujemy ukończenia szkoły podstawowej. Pamiętajcie, że każdy koniec to też początek! Życzymy Wam wszystkiego dobrego!

Podsumowanie projektu matematycznego w zerówce

Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego skończył się także trwający od lutego 2021 roku autorski projekt matematyczny w zerówce “0A”. Dzieci z grupy pani Eweliny Frankiewicz i Kingi Frączkowskiej, dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Fundacji mBanku, mogły realizować projekt pt. ”Matematyczne paluszki w edukacji przedszkolnej”. Cele projektu to: rozbudzenie pasji do nauki matematyki, rozwój logicznego myślenia i wyobraźni, poprawa koncentracji uwagi i spostrzegawczości, wyzwalanie twórczej aktywności wśród dzieci, doskonalenie samodzielnego myślenia i pracy w zespole, poprawa wyników w edukacji matematycznej, udział w konkursach i olimpiadach matematycznych. Dzięki grantowi udało się doposażyć klasę w różnorodne pomoce edukacyjne: gry, łamigłówki i matematyczne gry komputerowe. Dzieci z pasją i zaangażowaniem wykonywały działania dodawania, odejmowania w zakresie 1000, dzielenia i mnożenia w zakresie 100, poznały także ułamki. Wzięły udział w zorganizowanym konkursie „Matematyczny detektyw”. Wychowawczynie  dziękują Dyrekcji szkoły za umożliwienie przeprowadzenia projektu oraz “Stowarzyszeniu Na Piątkę” – zwłaszcza panu Dariuszowi Świętochowskiemu –  za współpracę podczas trwania projektu.

Literackie sukcesy

Z przyjemnością informujemy, że uczennice z naszej szkoły odniosły duże sukcesy w I Powiatowym Konkursie Literackim “Odcienie” zorganizowanym przez Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie. I miejsce w tym konkursie zdobyła Michalina Saganowska z kl. 8c, a III – zajęła Martyna Kucińska z kl. 7c. Obie dziewczyny w nagrodę otrzymały profesjonalne tablety graficzne, a ich prace można przeczytać w czerwcowym numerze gazetki szkolnej. Jury wyróżniło również prace: Zuzanny Kulisz z kl. 8a, Wiktorii Kruk z kl. 8d i Heleny Kulmy z kl. 7c. Dziewczyny w ramach nagrody otrzymały powerbanki i mnóstwo gadżetów związanych z powiatem mińskim. Warto podkreślić, że na konkurs wpłynęło 48 prac, w tym aż 16 z naszej szkoły! Wszyscy uczestnicy konkursu wrócili z podsumowania z dyplomami i drobnymi upominkami. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy. Słowa podziękowania należą się też polonistom, którzy motywowali uczniów do udziału w konkursie.

Ostatni jęz. polski w 4a

Ostatnia lekcja języka polskiego w klasie 4a w tym roku szkolnym odbyła się w atmosferze planowania takich lekcji szkolnych, w których uczniowie chcieliby brać udział. Zainspirowani do kreatywnego myślenia przez swoją nauczycielkę – panią Małgorzatę Kożuchowską, czwartoklasiści wykazali się niemałą pomysłowością… Marzeniem uczniów byłyby lekcje o wynalazkach, lekcja Minecrafta, lekcja jazdy konnej. Kto wie? Może po wakacjach? W naszej szkole wszystko jest możliwe!

Czerwcowe wydanie gazetki – poleca się czytelnikom!

Szkolni dziennikarze zakończyli pracę nad ostatnim w tym roku szkolnym numerem miesięcznika “Na marginesie”. Jest to wydanie rekordowe, bo liczące aż 32 strony. Zachęcamy do czytania. Jednocześnie na koniec tegorocznej współpracy opiekunki szkolnej redakcji: panie Izabela Saganowska i Agnieszka Kożuchowska bardzo serdecznie dziękują za solidną pracę wszystkim uczniom, którzy pisali teksty, robili zdjęcia, przeprowadzali sondy i wywiady, docierali do informacji i robili coś dodatkowego i nieobowiązkowego przez cały mijający rok szkolny. Za nami kawał dobrej roboty! Link do czerwcowej gazetki znajduje się poniżej:

czerwiec 11-179

Zoologiczne lapbooki w 0A

W czasie trwania zdalnego nauczania zerówkowicze z 0A mieli możliwość pochwalenia się swoimi zwierzętami domowymi przed ekranami komputerów. Po powrocie do nauki stacjonarnej każde dziecko pragnęło zaprezentować pupila także w szkole. W ten  sposób powstał projekt pt. ”Zoologiczne lapbooki”. Dzieci mogły zjawić się w szkole ze swoim pupilem, jeśli wykonały lapbooka zawierającego informacje na temat danego zwierzątka. Celem cyklu spotkań było wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt domowych, zapoznanie z ich warunkami życia oraz kształtowanie umiejętności bezpiecznego zachowania przy zwierzęciu, rozwijanie empatii względem żywych stworzeń, zapoznanie z trybem życia danych zwierząt oraz sposobem ich karmienia i opieki nad nimi. Chętnych nie brakowało, a zerówkowicze okazali się prawdziwymi przyjaciółmi przeróżnych zwierzątek: świnek morskich, chomików, żółwi, patyczaków, królików. Spotkania dostarczyły wielu niesamowitych wrażeń i emocji!

8a spacerowała śladami ważnych mińszczan

W piątek w ramach lekcji języka polskiego klasa 8a spacerowała po ulicach Mińska w poszukiwaniu miejsc upamiętniających ważne dla miasta postaci. Uczniowie zobaczyli pomnik Kmiecia Grzegorza (bohatera komiksów o Mińsku Mazowieckim), pomnik Piotra Skrzyneckiego stojący przy Miejskiej Szkole Artystycznej oraz pomnik rycerza Jana z Gościańczyc. Wszyscy Ci bohaterowie zostali upamiętnieni w związku z 600-leciem miasta. Podczas spaceru ósmoklasiści oglądali również inne elementy przestrzeni miejskiej, które pojawiły się w ramach świętowania urodzin miasta – mural “Vintage 600” i bajkowe ławeczki przy przedszkolach. Na koniec spaceru w upale wszyscy skorzystali z dobrodziejstwa, jakim w mieście są kurtyny wodne…

Obejrzeliśmy zaćmienie Słońca

Wszyscy uczniowie klas 7 i 8 mieli dziś możliwość obejrzenia zaćmienia Słońca. Na Starym Rynku był rozstawiony sprzęt firmy Delta Optical, dzięki któremu uczniowie mogli bezpiecznie patrzeć na Słońce przez zainstalowane w nim filtry. Do dyspozycji uczniów były lornetki oraz teleskopy z filtrami słonecznymi. Uczniowie mogli dowiedzieć się, że zaćmienie, które obserwowali, to zaćmienie częściowe. Widowisko w naszym mieście rozpoczęło się o 11.55 – nasi uczniowie oglądali je od początku. Na podobne zjawisko w Polsce trzeba będzie poczekać aż do… 2135 roku!

Zaproszenie na spotkanie z dietetykiem

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 3 na bezpłatne spotkanie on-line pt. “Odżywcze przekąski, czyli jak zdrowo żywić dzieci pomimo braku czasu”. Spotkanie poprowadzi dietetyk dziecięcy Magdalena Ciężkowska – autorka bloga www.dziecizdrowoodzywione.pl Tematy, które zostaną poruszone:
  • Jak komponować przekąski, aby były zdrowe i sycące?
  • Dlaczego to jest ważne, aby nie podjadać pomiędzy posiłkami i jak to zrobić?
  • Jak zapobiegać nadmiernej masie ciała u dzieci?

Otrzymają Państwo gotowe pomysły na szybkie, odżywcze przekąski oraz wiele praktycznych wskazówek do wdrożenia od zaraz! Spotkanie odbędzie się 16 czerwca o godzinie 19.00. Link do spotkania:  https://meet.google.com/onu-fcer-czs?hs=122&authuser=0

Zachęcamy do udziału!