Z ortografią za pan brat

W środę podczas długiej przerwy grupa chętnych i jednocześnie odważnych uczniów oraz nauczycieli napisała dyktando w mnóstwem haczyków ortograficznych. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze! W gronie najlepszych uczniów znaleźli się: Krzysztof Szulc z 7d, Igor Paderewski z 7a, Urszula Rembowska z 3c i Błażej Dziugieł z 3c. Wśród nauczycieli po mistrzowsku tekst napisały: pani Urszula Ćwiek, pani Justyna Kołodziejczyk i pani Marzena Grzyb. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wspólną mądrą zabawę!

W tym tygodniu – MODA NA POLSKI

Moda na polski zapanuje w szkole od poniedziałku! Codziennie na oknach na piętrze będą pojawiały się zadania z różnych dziedzin polonistycznych – wystarczy podczas przerw zająć się językiem polskim, zapisać swoje rozwiązania na kartce i podczas dwóch pierwszych długich przerw wrzucić odpowiedzi do skrzynki. W środę na pierwszej długiej przerwie nauczyciele poloniści zapraszają chętnych uczniów i pracowników szkoły do wspólnego pisania dyktanda i sprawdzenia swoich talentów ortograficznych. W czwartek uczniowie klas 7, 8 i 3 gimnazjum wezmą udział w międzyklasowych zmaganiach konkursowych – w ten sposób będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Do piątku można wykonać lekturowy lapbook i swoją pracę oddać na konkurs. Zachęcamy też do oglądania wystawy plakatów lekturowych do “Balladyny” oraz do zaglądania do pudełek lekturowych dotyczących “Kamieni na szaniec”. Krótko mówiąc – w tym tygodniu świat się kręci wokół języka polskiego!

Spotkanie autorskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Uczniowie klasy 2A w piątek 25 stycznia uczestniczyli w niesamowitym spotkaniu autorskim z p. Moniką Radzikowską – pisarką, podróżniczką, oraz w warsztatach pt. „W świecie duchów – przez Syberię i Mongolię” prowadzonych przez pisarkę. Dzieci obejrzały przepiękne miejsca z podróży p. Moniki Radzikowskiej, posłuchały pięknych legend i dowiedziały się wiele o zwyczajach i kulturze tamtejszych mieszkańców. Posłuchały także, jak brzmi instrument o nazwie drumla oraz własnoręcznie wykonały urasy, czyli namioty. Było to bardzo ciekawe spotkanie, podczas którego uczniowie kl. 2A poznali piękny świat i kulturę Syberii.

Najlepsi Matematycy w kl. 7

15 stycznia siódmoklasiści stanęli do walki o tytuł Najlepszego Matematyka Klas Siódmych. W zmaganiach brało udział siedemnastu odważnych ochotników. Tęgie głowy podjęły trud rozwikłania zawiłych matematycznych zadań i za to im wszystkim serdecznie dziękujemy! Oto zwycięzcy: I miejsce: Adrian Piotrowski (7a), II miejsce: Mikołaj Krusiewicz (7c), III miejsce: Igor Paderewski (7a).

Podsumowanie I semestru!

W środę (23 stycznia) uczniowie klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjum spotkali się z panem Dyrektorem na apelu podsumowującym I semestr tego roku szkolnego. Pan Dyrektor dziękował uczniom i nauczycielom za wysiłek włożony zarówno w uczenie się, jak i nauczanie. Ponad dwustu uczniów otrzymało dyplomy za: bardzo dobre wyniki w nauce, za zaangażowanie społeczne, za 100% frekwencję, za postęp edukacyjny. Wszyscy wyróżnieni dostali również listy gratulacyjne dla swoich rodziców.  Rada Rodziców ufundowała dla zasłużonych uczniów słodki upominek, czyli GRZEŚKI. Serdeczne gratulacje i podziękowania należą się wszystkim za tę pierwszą cześć roku szkolnego! Oby na koniec roku nagrodzonych było jeszcze więcej osób!

Testy diagnostyczne napisane!

W dniach 21-23 stycznia uczniowie w tym roku kończący szkołę, czyli zarówno gimnazjaliści, jak i ósmoklasiści napisali próbne testy ze wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych. Była to już próba generalna przed kwietniowymi egzaminami, więc uczniowie pisali te sprawdziany w sali gimnastycznej, ćwiczyli kodowanie prac i… przede wszystkim chwalili się wiedzą. Wyniki swoich starań wszyscy poznają już po feriach!

Koło Odkrywców w kl. 2a

Uczniowie w czasie zajęć w semestrze I odkrywali tajniki królowej nauk, czyli matematyki. Dzieci pracowały z matą edukacyjną i kodowały, rozwiązywały rebusy, łamigłówki, pracowały z kostkami sześciennymi, grały w gry planszowe i karciane. Przystąpiły także do projektu edukacyjnego „Matematyka z klasą”. Uczniowie mogli wykazać się kreatywnością, ćwiczyli logiczne myślenie, szukali sposobów rozwiązania problemów, a wszystko to w formie ciekawej zabawy.

Konkurs składania BRYŁ PLATOŃSKICH

18 stycznia 2019 r. uczniowie klas siódmych wytężali swą wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne i organizacyjne w konkursie składania dwudziestościanu foremnego – bryły platońskiej. Każda z czteroosobowych grup zwijała z kartek papieru cienkie rolki. Następnie, pamiętając o tym, że jest to 20-stościan foremny – każda krawędź ma tę samą długość, każda ściana jest trójkątem równobocznym, ma 30 krawędzi i z każdego wierzchołka wychodzi ich 5, składali szkielet bryły. Konkurencji towarzyszyło wiele emocji, każda drużyna stworzyła piękny wielościan. Ostatecznie w konkursie przygotowanym przez p. Barbarę Czerwińską zwyciężyła klasa 7a, która w rekordowym czasie starannie wykonała IKOSAEDR. Miejsce II zdobyła klasa kl. 7d, m-ce III – 7b. Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia brył wystawionych przy sali matematycznej.

Skojarzenia matematyczne

17 stycznia 2019 r. siódme klasy wzięły udział w konkursie „Skojarzenia matematyczne” zorganizowanym przez panią Barbarę Czerwińską i panią Agnieszkę Krakuską. Zadaniem uczniów było skojarzenie matematycznych haseł z zagadnieniami nie zawsze z matematyką związanymi, np. Ryżowe lub magnetyczne …(pole), Akrobatyczny czworokąt …(trapez), Ślady dwuśladu …(równoległe), Lubią go politycy… (układ). Zwyciężyła klasa 7b, przed klasą 7c, 7d i 7a. Gratulujemy!

1,2,3,4… START!

Dni matematyki królowej w naszej szkole nie mogły przejść niepostrzeżenie. Jak co roku z tej okazji organizowane są różnorodne konkursy i zabawy. Już 11 stycznia na górnym korytarzu pojawiła się gazetka promująca matematykę. Część wystawy stanowią prace klas 7b i 7c, które w ramach projektu edukacyjnego przeprowadziły wśród uczniów naszej szkoły ankiety na wybrane tematy, a jej wyniki przedstawiły za pomocą diagramów. Na wystawie zaprezentowano również prace uczniów i absolwentów, którzy stworzyli własne „książki na kolanach” czyli lapbooki. Wy również, Drodzy Uczniowie, możecie stworzyć własną niepowtarzalną książkę dotyczącą takiego działu lub zagadnienia matematycznego, które Was interesuje. Prace można przynosić do ferii do pani Joanny Sułek.

Kalambury dla siódmoklasistów

Kalambury dla siódmoklasistów odbyły się 17 stycznia jako konkurencja drużynowa. Hasła były wyłącznie matematyczne, a prowadząca rysowała tak, aby umysły naszych uczniów rozgrzewały się do czerwoności. Oj, nie było łatwo! Ostatecznie, po burzliwej walce, zwyciężyła klasa VII

a, drugie miejsce zajęła VIId, a trzecie – VIIc. Gratulujemy zwycięzcom! Pani Joanna Sułek i Agnieszka Krasuska  dziękują wszystkim za udział we wspólnej zabawie.

Akcja czytelnicza „Lubię czytać” w klasie 2A

Uczniowie z klasy 2A przez cały grudzień brali udział w akcji czytelniczej „Lubię czytać”. Dzieci dostały kartę czytelnika, na której miały wpisywać , ile czasu każdego dnia  poświęciły na czytanie swoich ulubionych książek.  Następnie same wystawiały sobie samoocenę, a ich rodzice potwierdzali podpisem zaangażowanie swoich pociech. Uczniowie, którzy systematycznie czytali i przynieśli wypełnioną kartę czytelnika, zostali nagrodzeni. Zwycięzcami i najlepszymi czytelnikami zostali: Adam Lazarowicz (I miejsce), Damian Bączek – II miejsce i Joanna Krupa – miejsce III. Gratulujemy wszystkim za zaangażowanie i zachęcamy do wspólnego czytania.

Matematyczne kalambury w klasach II

Kalambury matematyczne zawsze budzą dużo emocji, stały się więc stałym elementem Dni Matematyki. W tym roku zabawa trafiła również do uczniów klas drugich. Jako pierwsi 14 stycznia odgadywali rysunki uczniowie klasy 2b. I miejsce zajął Fabian Chmielewski, II Bartek Szostek i Marcel Nowakowski. 16 stycznia wyłoniona została trójka mistrzów matematycznego kalambury z 2a (I miejsce zajął Tomek Bisior, II – Adam Lazarowicz, a III – Daria Gągol). To nie koniec rywalizacji u drugoklasistów. Każdy z nich podjął się narysowania obrazka z użyciem figur geometrycznych. Wszystkie prace zasługują na pochwałę, ale szczególnie wyróżniają się rysunki Janusza, Adama i Julii z klasy IIa oraz Natalii, Antka i Marty z 2b.

Spotkanie ze strażakiem

W czwartek uczniowie klas 7, 8 i 3 gimnazjum wzięli udział w spotkaniu ze strażakiem – st. kpt. Tomaszem Kasznikiem oraz z członkiem zespołu prasowego Straży Pożarnej – panią Ewą Zajmą. Spotkanie miało na celu uświadomienie uczniom zagrożeń i zaprezentowanie właściwych postaw w sytuacji zagrożenia. Szczególną uwagę pan strażak zwrócił na potrzebę montowania czujników tlenku węglą, który w wielu domach może stanowić ogromne zagrożenie. Wszyscy poznali etapy reagowania w sytuacji pożaru oraz utrwalili sobie numer do straży pożarnej – 998 lub 112. Na koniec spotkania st. kpt. Tomasz Kasznik przekazał szkole tematyczne kalendarze i zachęcił do wzięcia udziału w konkursach zorganizowanych przez Państwową Straż Pożarną. Podsumowując swoją prezentację, strażak życzył uczniom spokojnych Świąt, a sobie zawodowego bezrobocia w nadchodzącym świątecznym okresie.

Zdobienie pierniczków w klasie 2A

Dzieci z klasy 2A już we wtorek poczuły świąteczną atmosferą. W czasie zajęć uczniowie dekorowali pierniczki. Pojawił się lukier w różnych kolorach oraz przepiękne ozdoby. A wszystko dzięki współpracy z rodzicami – p. Luizą Madziar i p. Beatą Lazarowicz, które przyniosły upieczone pierniki oraz artykuły potrzebne do dekoracji i zapakowania pierniczków. Pierniczki były przygotowane według staropolskiego przepisu prababci Mikołaja. Na zajęciach dzieci wyczarowały smakowite i przepiękne prezenty świąteczne, którymi obdarzą najbliższych.