Wykład dla kl. III o “wigilijnym poecie”

Uczniowie klas III wzięli udział w wykładzie akademickim pani prof. Violetty Machnickiej z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Pani profesor przypomniała uczniom biografię polskiego wieszcza oraz nawiązała do poznanych w gimnazjum utworów. Trzecioklasiści mieli również okazję poznania treści “Ody do młodości” ze szczególnym uwzględnieniem wybranych cytatów oraz otrzymali od pani profesor garść ważnych cytatów autorstwa Adama Mickiewicza. Dzięki wykładowi uczniowie nie tylko powtórzyli i utrwalili swoje wiadomości o tym ważnym romantyku, ale mogli również ćwiczyć umiejętność tworzenia solidnych notatek, które będą im służyły podczas nauki przed egzaminem gimnazjalnym.

Wyzwanie czytelnicze

Wyzwanie czytelnicze “Daj się przyłapać na czytaniu” to nowa propozycja w ramach “Mody na polski”. Nauczyciele poloniści zachęcają do podjęcia wyzwania związanego z czytaniem książek, które… (do wyboru jest mnóstwo możliwości, np. książka napisana przez kobietę; książka wydana w 2018 roku; książka, której akcja dzieje się w kosmosie; itd. – szczegóły na załączonym plakacie). Na górnym korytarzu można znaleźć plakat z propozycjami do wyboru oraz deklaracje, na których trzeba zaznaczyć, po jaką książkę albo po jakie książki zdecydujemy się sięgnąć, następnie (po podpisaniu imieniem i nazwiskiem) deklarację składa się w bibliotece szkolnej. Wyzwania spróbujemy podsumować z okazji Dnia Książki przypadającego na dzień 23 kwietnia. Zadeklarować przeczytanie książki/książek może każdy: uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, pracownicy szkoły… A może uda nam się wspólnie pobić rekord czytelnictwa? Przed nami dwa miesiące z wybranymi książkami! Do dzieła!

Od poniedziałku – “Moda na polski”

Nauczyciele poloniści zapraszają do udziału w tegorocznym Święcie Języka Polskiego obchodzonym w naszej szkole pod hasłem “Moda na polski”. Jak co roku, na uczniów czekają polonistyczne konkursy, zabawy, wyzwania… Krótko mówiąc, przed nami w dniach od 19 do 23 lutego intensywnie polonistyczny tydzień. Już w poniedziałek uczniowie klas III wezmą udział w wykładzie o Adamie Mickiewiczu. Prelekcję wygłosi pani prof. Violetta Machnicka z UPH w Siedlcach. Również od poniedziałku startuje konkurs indywidualny (w tym roku po raz pierwszy i dla uczniów, i dla nauczycieli!) – tzw. “windowsy”, czyli zadania wywieszane na oknach na I piętrze. Konkursy międzyklasowe odbędą się w Dniu Języka Ojczystego, czyli 21 lutego. Zachęcamy wszystkich do bawienia się językiem polskim i jednocześnie powtarzania oraz utrwalania zdobytej już wiedzy!

Teatralny wieczór

W czwartek (15.02.) wielu uczniów naszej szkoły spędziło wieczór w warszawskich teatrach. Klasa 7b z wychowawczynią – p. R. Ziółkowską i polonistą – p. P. Aniszewskim wybrała się do Teatru Narodowego na “Świętoszka”, natomiast trzecioklasiści z 3g, 3a i 3c z paniami: Agnieszką Nowak i Agnieszką Kożuchowską pojechali do Teatru Roma na spektakl pt. “Piloci”. To był udany wieczór!

Wyniki Konkursu Ortograficznego

12 lutego 2018 odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Ortograficznego, do którego przystąpiło po dwóch uczniów z każdej klasy. Uczniowie zostali wyłonieni w eliminacjach klasowych. Konkurs składał się z dyktanda i testu ortograficznego. Wśród siódmoklasistów I miejsce zajęły: Julia Dworecka (7d) i Agata Tkaczyk (7b), na II miejscu znalazła się Michalina Ciechańska (7d), zaś na III – Wiktoria Wróbel (7e) i Martyna Boruc (7e). W klasach drugich gimnazjum na podium trafili: Filip Rek (2g), Mateusz Mielcarz (2b) i Zuzanna Kaim (2g). Wśród trzecioklasistów najlepsi okazali się: Marcin Brzozowski (3g), Lidia Tarnowska (3e) i Oskar Polkowski (3b). Tytuł szkolnego Mistrza Ortografii otrzymuje Filip Rek z kl. 2g. Szkołę na szczeblu powiatowym reprezentować będą przedstawicielki klas siódmych: Julia Dworecka i Agata Tkaczyk oraz gimnazjaliści: Filip Rek i Marcin Brzozowski. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Jednocześnie dziękujemy polonistce – pani Aleksandrze Wróbel za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu.

Trzecioklasiści próbują…

W dniach od 7 do 9 lutego uczniowie klas III już po raz drugi w tym roku szkolnym piszą próbne egzaminy. Ich celem jest sprawdzanie przyrostu wiedzy uczniów, ale także uświadomienie im, co już umieją, z czym sobie radzą, a nad czym muszą jeszcze popracować. Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki i przypominamy, że pozostało już niewiele czasu do kwietniowej sesji egzaminacyjnej.

7b na warsztatach teatralnych

Zajęcia w Teatrze Powszechnym w Warszawie to kolejny element edukacji teatralnej w klasie 7B. Podczas zajęć warsztatowych, które odbyły się 6 lutego, młodzież miała okazję poznać poprzez rozmowę i proste, a jednocześnie pomysłowe ćwiczenia teatralne, kulisy pracy aktora nad budowaniem roli i w efekcie zagrać w grupach swoją pierwszą etiudę teatralną. Warsztaty w Powszechnym okazały się tak interesujące, że uczniowie chcą je kontynuować. Następne spotkanie – w marcu. A teraz, wzbogaceni o nowe doświadczenia, już w przyszłym tygodniu będą oglądać Świętoszka Moliera na scenie Teatru Narodowego.

Wygrajmy plac zabaw!

Featured

Uwaga! Uwaga! Nasza szkoła może wygrać Naukową Stację Zabaw PGNiG! Konkurs organizowany jest w związku ze społeczną kampanią edukacyjną „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” prowadzoną przez Fundację PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza. Zasady są proste:

  1. trzeba wejść na stronę www.powietrzebezsmieci.pl,
  2. wybrać lokalizację: Mińsk Mazowiecki, ul. Budowlana 2
  3. podać swój adres email w celu weryfikacji głosu
  4. odpowiedzieć na proste pytanie

Każda osoba może oddać głos raz dziennie i to codziennie. Zachęcamy do udziału w konkursie, w którym wygraną jest Naukowa Stacja Zabaw dla dzieci. Krótko mówiąc – każdy głos się liczy, każde kliknięcie jest ważne! Głosować może każdy… DO DZIEŁA!

Najlepszy matematyk klas VII

Konkurs o zaszczytny tytuł “NAJLEPSZEGO MATEMATYKA klas siódmych” odbył się 11 stycznia. Walkę podjęło aż 22 dzielnych matematycznych umysłów. W tym roku zwyciężyła Julia Dworecka z 7d, która znacznie wyprzedziła swoich rywali. Kolejne lokaty różniły się o przysłowiowy włos. Drugie miejsce zdobył Jakub Sterczewski z 7d, a trzecie Maciej Skrzeczkowski z 7c. Gratulacje!

Matematyczne lapbooki – wyniki konkursu

W styczniu górny korytarz ozdobiły lapbooki wykonane przez uczniów trzecich klas gimnazjalnych. Jednocześnie został ogłoszony konkurs na najciekawszy lapbook dla wszystkich uczniów. Dzięki temu wystawa się powiększyła, zyskując ciekawe prace, a wybór najlepszej pracy stał się bardzo trudny.  Pierwsze miejsce wywalczyła Marysia Redosz z klasy 7c, 2 miejsce – Zuzanna Piechowicz z 3b, a trzecie – Edyta Lubaszka z 3b. Gratulujmy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

Podsumowanie miesiąca języków obcych

5 stycznia 5 w naszej szkole odbyło się podsumowanie Miesiąca Języków Obcych. W grudniu jak co roku odgadywaliśmy zagadki językowe, rozwiązywaliśmy liczne językowe konkursy i świetnie bawiliśmy się na przykład przy przygotowywaniu potraw z dynią na obchody Halloween. Wszystkie zorganizowane przez nasze nauczycielki języków obcych konkursy zostały podsumowane właśnie 5 stycznia. Laureaci zostali wyróżnieni, a pani dyrektor Izabela Saganowska wręczyła im wspaniałe nagrody. Na uroczystości nie zabrakło również popisów talentów językowych: uczennice klasy 3b czytały “Harry’ego Pottera” w oryginalnej wersji językowej, a klimat świąteczny jeszcze raz przybliżyli artyści śpiewający popularną  piosenkę Last Christmas w angielskiej i niemieckiej wersji językowej. W uroczystości brali udział zaproszeni reprezentanci z każdej klasy. Mamy nadzieję, że nasi młodsi koledzy i koleżanki podziwiali wszystkie występy i sami w przyszłości będą chętnie brać udział w organizowanych w szkole konkursach językowych oraz będą mieli szansę na zdobywanie wspaniałych nagród i rozszerzanie swojej wiedzy i zainteresowań językowych.

Świątecznie!

W ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia w szkole każdego dnia poszczególne klasy organizowały sobie spotkania wigilijne. Niektóre klasy zdecydowały się obchodzić mikołajki razem z wigilią i w związku z tym uczniowie wręczali sobie prezenty. W piątek cała społeczność szkoły spotkała się w sali gimnastycznej, żeby obejrzeć jasełka przygotowane przez panią Marię Król (nauczycielkę religii) i żeby wspólnie śpiewać kolędy przy akompaniamencie pana Pawła Jedlińskiego (nauczyciela muzyki). Na koniec pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki życzył wszystkim dobrych świąt, podczas których każdy będzie mógł poczuć choćby odrobinę życzliwości płynącej od innego człowieka.

.

Obejrzeliśmy szopkę z Zagórza

W piątkowy wieczór kilkoro uczniów z kl. 3a i 3g obejrzało jasełkową szopkę w formie teatrzyku kukiełkowego. Szopka z Zagórza w reżyserii i animacji Macieja Rudego jest  tradycyjnym przedstawieniem lalkowym, którego historia sięga XVII wieku. Tekst pochodzi z czasów zaborów z okolic Lwowa i przekazywany był ustnie w rodzinie pana Macieja Rudego z pokolenia na pokolenie. Obejrzenie kukiełkowego przedstawienia  w MDK przybliżyło widzów do Świąt Bożego Narodzenia.

Projekt przedmiotowy (7d dla 2g)

Uczniowie klasy 7d na zakończenie pracy nad II cz. “Dziadów” Adama Mickiewicza mieli przygotować aktorskie czytanie tego tekstu. Siódmoklasiści mieli wyznaczone zadania związane z nauczeniem się czytania, zgromadzeniem rekwizytów, zaprojektowaniem elementów scenografii, muzyki, oświetlenia. Ze swoich zadań wszyscy wywiązali się znakomicie. Na widowni zasiedli uczniowie klasy 2g, którzy zostali zaproszeni do sali teatralnej przez swoich młodszych kolegów. Dla nich oglądanie II cz. “Dziadów” również wiąże się z zadaniem polonistycznym, gdyż mają napisać recenzję tego, co zobaczyli. Krótko mówiąc – w piątek obu klasom na języku polskim udało się połączyć przyjemne z pożytecznym.