Spotkanie ze sztuką

W naszej szkolnej bibliotece możemy obejrzeć wystawę malarstwa Józefa Chełmońskiego. Malarskich motywów dostarczały mu liczne podróże i piękno otaczającej go natury. Uczniowie kl. 3a i 3b mieli okazję zobaczyć miedzy innymi „Babie lato”, „Bociany”, „Czwórkę”, „Kuropatwy”, „Odlot żurawi”, „W ogródku”, „Krzyż w zadymce”. Swoje wrażenia 3b wyraziła w ciekawych pracach pisemnych.

Wycieczka 8b

22 stycznia uczniowie klasy 8b wraz z wychowawczynią pojechali do Warszawy. W planie były słodkie warsztaty ozdabiania torcików wedlowskich w jednej z Pijalni Czekolady Wedla oraz wizyta w Centralnym Domu Technologii. Najpierw uczniowie zmierzyli się z czekoladowymi wyzwaniami artystycznymi, a później mieli okazję przyjrzeć się drukarkom 3D, dowiedzieli się również, jak ogromne są możliwości zastosowania wydruków w tej technologii i na końcu wykonali własne projekty do drukowania. Dla 8b to była udana wyprawa.

I SEMESTR ZAKOŃCZONY!

14 stycznia zakończyliśmy I semestr nauki. Wielu uczniów może cieszyć się z wystawionych stopni. Niektórzy dodatkowo zostaną nagrodzeni stypendiami naukowymi lub sportowymi za swoje osiągnięcia z I semestru. Na szczególne wyróżnienie zasługują Ci uczniowie, którzy mają średnią 4,75 i powyżej oraz zachowanie wzorowe. Gratulacje!

Nasi najlepsi – (7a): Oskar Cholewiński, Wiktoria Kowalewska, (7b): Jacek Komoń, (7c):  Michalina Saganowska, Magdalena Kożuchowska, Weronika Bartnicka, Milena Bąk, Wiktoria Jankowska, Jan Wieczorek, Helena Szmidt, (7d): Jakub Gałązka, (8a): Amelia Sołowiej, Julia Olejnik, Adrian Piotrowski, Izabela Ambrożewicz, Igor Paderewski, Aleksandra Pękała, Emilia Jaworska, (8c): Mikołaj Krusiewicz, (8d): Nikola Dąbrowska, Joanna Grabarczyk, Maja Pietrzak, Krzysztof Szulc.

Uczniowie ze wzorowym zachowaniem7A: Oskar Cholewiński, Klaudia Drzazga, Michał Kowalczyk, Marta Markiewicz, Dominik Sarna, Karol Szczotkowski, 7B: Aleksandra Proczek, Milena Zgódka, 7C: Weronika Bartnicka, Milena Bąk, Wiktoria Gutkowska, Wiktoria Jankowska, Maja Karwowska, Magdalena Kożuchowska, Michalina Saganowska, Helena Szmidt, Martyna Świeczak, 7D: Jakub Gałązka, Karolina Topczewska, 8A: Izabela Ambrożewicz, Emilia Jaworska, Alicja Kożuchowska, Karolina Kwiatkowska, Maja Markowska, Wiktoria Mazanka, Zuzanna Niemyjska, Julia Olejnik, Igor Paderewski, Aleksandra Pękała, Adrian Piotrowski, Angelika Santorek, Amelia Sołowiej, Maja Ślązak, Marcel Wróbel, 8B: Milena Całka, Anita Dudzińska, Lena Kwiatkowska, Anna Wojdyna, Aleksander Wronka, 8C: Mikołaj Krusiewicz, Aleksandra Małecka, Mateusz Ptasiński, Natalia Witalska, 8D: Adam Abratowski, Nikola Dąbrowska, Joanna Grabarczyk, Maja Pietrzak, Magdalena Rogucka, Krzysztof Szulc

Niemiecki świątecznie

W ramach Tygodnia Niemieckiego uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w Konkursie na najładniejszą kartkę świąteczną z życzeniami w języku niemieckim – “Magia Świąt Bożego Narodzenia”. I miejsce zajęła Weronika Bartnicka z 7C, II miejsce przyznano Karolinie Kwiatkowskiej z 8A, a III miejsce – Ali Kożuchowskiej z 8A. W świątecznym konkursie “Lebkuchen – Männchen” zwyciężyła Gabriela Kołodziejczyk z klasy 7A, II miejsce uzyskała Anastazja Kujawa również z 7A, dodatkowo wyróżnione zostały dwie prace – Igora Paderewskiego i Zuzanny Niemyjskiej z 8A. Dziękujemy za wszystkie prace, gratulujemy zwycięzcom – nauczyciele języka niemieckiego.

“Dziady” w wykonaniu 7a

W czwartek w szkolnej sali teatralnej uczniowie klasy 7a zaprezentowali aktorskie czytanie “Dziadów” A. Mickiewicza. Był to projekt przedmiotowy z języka polskiego – każdy miał do wykonania jakieś zadanie związane z przygotowaniem występu. Były osoby odpowiedzialne za wystrój sceny, za muzykę, za charakteryzację, kostiumy i rekwizyty. Była grupa odpowiedzialna za promocję – plakat i zaproszenie. Część uczniów wcieliła się w role bohaterów dramatu. Aktorskie czytanie zostało wysoko ocenione przez widzów – uczniów klas 7c i 8a oraz przez obecnych nauczycieli. Brawa dla siódmoklasistów z 7a.

Brawo Igor!

10 grudnia dwoje naszych uczniów wyłonionych w drodze eliminacji szkolnych wzięło udział w IX edycji Dyktanda Świątecznego. Konkurs corocznie organizowany jest przez I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Emanuela Bułhaka w Warszawie. Pierwszym obowiązkowym językiem, z którego każdy uczestnik konkursu zobligowany jest pisać pierwszą część dyktanda, jest język angielski. Igor Paderewski uczeń klasy 8A jako drugi język wybrał język niemiecki, zaś Karolina Kwiatkowska – koleżanka Igora z klasy – jako drugi język wybrała język hiszpański. W trakcie prac Komisji powołanej do sprawdzania dyktand uczniowie w świątecznej atmosferze uczestniczyli w wykładzie poświęconym hiszpańskim tradycjom i obrzędom bożonarodzeniowym. Igor Paderewski zajął 3 miejsce w kategorii uczniów z klas 8. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Lekturki spod chmurki

Klasy 3a i 3b w ramach innowacji “Czytam z klasą – fikuśne lekturki spod chmurki” obejrzały film o Czytusiach i ulepiły ich plastelinowe podobizny. W sali lekcyjnej przygotowany został Kącik Czytelniczy. Rozmawialiśmy także o zaletach czytania książek. Uczniowie w 3a nawzajem czytali sobie fragmenty książki oraz zaprosili tatę Nikoli, pana Krzysztofa, który przeczytał im cztery rozdziały. Klasa 3b przygodę z lekturą rozpoczęła od spaceru po parku, oglądania drzew i sprawdzania, czy aby na pewno drzewa sięgają do samego nieba. Do przeczytania zaprosili panią Kasię Duczek z biblioteki. W obydwu klasach uczniowie uzupełniali swoje lekturniki. Każdy rysował ulubioną przygodę bohaterów i pisał opowiadanie. Na podstawie przeczytanej lektury powstawały projekty gier na tablet. Dzieci z 3a pracowały w grupach i wykonały pracę plastyczną  “Drzewo wartości”, na której wypisały hasła ukazane w książce związane z tym, co jest ważne w życiu, natomiast 3b wykonała plakat zachęcający młodszych kolegów do przeczytania książki.

Rekordowe “Trochę słońca”

W niedzielne popołudnie hala widowiskowo-sportowa w naszej szkole wypełniła się po brzegi – powodem był już XIX Koncert Charytatywny “Trochę słońca” organizowany tradycyjnie przez całą szkolną społeczność. Na jednej scenie wystąpili zarówno najmłodsi z zerówek, uczniowie klas I-III i VII-VIII, jak i absolwenci, nauczyciele, rodzice oraz dyrektor szkoły. Wszystkich połączyła wspólna idea pomagania innym. W tym roku motywem przewodnim były pory roku w przyrodzie i symboliczne ich odzwierciedlenie w życiu człowieka. Wiosna to czas dzieciństwa i występy najmłodszych, lato to młodość z jej urokami i niełatwymi wyzwaniami, jesień została pokazana jako trudna dorosłość, a zima – jako starość. Oprócz występów teatralnych widzowie mogli podziwiać tańce: uczniów, nauczycieli i rodziców. Na koncercie nie mogło również zabraknąć chóru i piosenek śpiewanych przy akompaniamencie muzyków. Zarówno przed występami na scenie, jak i po koncercie wszyscy chętni mogli na przygotowanym kiermaszu zakupić różnego rodzaju ozdoby świąteczne. Każdy, kto przyczynił się do tego, by Koncert Charytatywny się udał (występujący na scenie, śpiewający i grający, tańczący, dekorujący, oświetlający, nagłaśniający, wykonujący ozdoby, obsługujący w szatni, sprzątający, rozdający programy i słoneczka), może poczuć, że wykonał kawał dobrej roboty i zrobił coś dobrego dla innych. Mamy na koncie kolejny rekord – udało nam się zebrać 7.676 zł! To będą na pewno dobrze wydawane pieniądze! Dziękujemy naszym gościom za przybycie i za hojność!

Mikołajki 8a i 8c

Uczniowie klas 8a i 8c zdecydowali, że w tym roku najlepszym prezentem mikołajkowym będzie wspólny wyjazd. W programie wycieczki były same przyjemności – zwiedzanie kulis Teatru Narodowego oraz słodkie warsztaty zdobienia pierniczków w Pijalni Czekolady Wedla. W teatrze uczniowie zobaczyli takie miejsca, które na co dzień nie są dostępne, dowiedzieli się również, jak wielu ludzi pracuje w tej instytucji, żeby widzowie mogli zobaczyć na scenie spektakl. Dzięki tej wizycie uczniowie dowiedzieli się, kim jest m.in. inspicjent, sufler, kostiumolog, garderobiany, scenograf. Osłodą mikołajowego wyjazdu była gorąca czekolada oraz świetna zabawa przy malowaniu pierniczków białą czekoladą. Było super!

Wyskokowa wycieczka 7a i 7c

Często używa się określenia „w zdrowym ciele, zdrowy duch” czy „trampolina do sukcesu”. Uczniowie klas 7a i 7c w ostatnią środę (27.11.2019r.) sprawdzali w praktyce te frazy, gdyż w trakcie wycieczki do Warszawy odwiedzili Muzeum Sportu oraz park trampolin. Podczas wizyty w muzeum uczniowie mogli obejrzeć wystawę poświęconą różnym dyscyplinom, przyjrzeć się eksponatom oraz przyrządom sportowym z różnych epok, a także zapoznać się z sylwetkami polskich medalistów igrzysk olimpijskich. Najwięcej emocji wśród uczniów wywołały prawdziwe medale sportowców oraz buty Marcina Gortata w rozmiarze „52”. Po zwiedzaniu odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie musieli przygotować tematyczną konferencję prasową. Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny jarmarku bożonarodzeniowego na Starym Mieście w Warszawie, czyli krótki postój, by nakarmić oczy i ciało. Później była wizyta w parku trampolin w Hangarze 646. Tam uczniowie mogli skakać, biegać i hasać ile sił w nogach. Ponadto były rywalizacje grupowe (chłopaki na dziewczyny), pojedynki nad przepaścią (w basenie wypełnionym gąbkami), zjazdy z rampy i skoki we wszelkich odmianach. Miejmy nadzieję, że ta wyskokowa wycieczka będzie okazją nie tylko do ćwiczenia kondycji fizycznej, lecz również do wybicia się, by w przyszłości osiągnąć prawdziwy sukces!

Czytają, bo lubią

Z przyjemnością informujemy, że w IV Powiatowym Projekcie Czytelniczym pod hasłem “Czytam, bo lubię” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w gronie laureatów znalazły się 3 uczennice z klas 7-8 naszej szkoły. Konkurs polegał na przeczytaniu książki Zuzanny Orlińskiej pt. “Pisklak” – chętni mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o tej książce (w etapie szkolnym zwyciężyła Milena Bąk z 7c), w konkursie plastycznym i konkursie literackim. Sukcesy odnieśliśmy w kategorii plastycznej – 2. miejsce zajęła Anna Wojdyna z 8b, a wyróżnienia zdobyły: Emilia Jaworska z 8a i Magda Kożuchowska z 7c. Wszystkie dziewczyny w nagrodę za udział w Projekcie Czytelniczym 26 listopada uczestniczyły w spotkaniu autorskim z pisarką.

Festiwalowe warsztaty 7c

14 listopada uczniowie klasy 7c byli na warsztatach przygotowanych dla uczniów w MDK w ramach 11. Festiwalu Piotra Skrzyneckiego. Zajęcia pt. “Gra w teatr. 5 rzeczy, by pisać scenariusze” poprowadził pan Marcel Woźniak – aktor, pisarz, scenarzysta. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy przemyśleć scenariusz, by później widzowie chcieli oglądać film czy serial, część spotkania poświęcona była działaniom aktorskim i kreatywnym. Ważnym elementem były też motywujące wskazówki do działania. Prowadzący uświadomił uczniom klasy 7c, że najważniejszą częścią każdego działania jest samo zabranie się do pracy, a później konsekwentne kontynuowanie tego, co się zacznie.

Czytam, bo lubię

Chętni uczniowie klas 7-8 biorą udział w IV edycji projektu czytelniczego pod hasłem “Czytam, bo lubię” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 im. M. Kopernika. Grupa uczennic przygotowała prace plastyczne i literackie, które zostały już przekazane organizatorom, a dziś 5 dziewczyn wzięło udział w teście sprawdzającym znajomość treści książki Zuzanny Orlińskiej pt. “Pisklak”. Bezbłędnie test rozwiązała Milena Bąk z 7c, która będzie reprezentowała naszą szkołę 26 listopada podczas konkursu powiatowego. Wtedy też będzie spotkanie autorskie i ogłoszenie wyników wszystkich trzech konkursów. Trzymamy kciuki za nasze uczennice, które czytają, bo… lubią!