Martyna najlepsza!

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 7e – Martyna Kozłowska – zajęła I miejsce w kategorii klas VI-VIII w IX Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mińsku Mazowieckim. W tym roku ze względu na pandemię uczestnicy konkursu mieli nagrać swoje wystąpienie. Martyna została doceniona przez jury w składzie: pani Stanisława Gujska (przewodnicząca), pani Renata Bakuła, pani Marta Trzeszkowska i pani Anna Popławska. Gratulujemy Martynie!

Dla Niepodległej!

11 listopada obchodzimy kolejny Dzień Niepodległości. Nie możemy świętować w szkole, ale nasi uczniowie planowali radosne obchody już wcześniej i zaprezentowali swoje umiejętności z myślą o Niepodległej. Uczennice klasy 1a i 1b przygotowały taniec do utworu “Orła cień”. Uczniowie w świetlicy oraz w klasach 1-3 wykonali biało-czerwone prace plastyczne. 11 listopada to zdecydowanie wyjątkowe i niepowtarzalne Święto Narodowe, które dla każdego Polaka wiąże się z innymi emocjami – tego dnia BĄDŹMY DUMNI! ŚWIĘTUJMY!

FILM Z NAGRANYM TAŃCEM:

https://drive.google.com/file/d/1UiEBoEpZ5NnitfsPjuJRcsjH3gk66y0k/view?usp=sharing

“Pan Tadeusz” działa na zmysły

Uczniowie klas 8 jako lekturę obowiązkową omawiają na lekcjach języka polskiego “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Żeby ten obowiązek stał się nieco przyjemniejszy, uczniowie klasy 8a zostali zaproszeni do wykonania projektu lekturowego zatytułowanego “Pan Tadeusz” działa na zmysły… Uczniowie mogli wybrać projekt, w którym skupią się na smakach opisanych w książce (przygotowali sami albo z pomocą rodziców i babć np. bigos staropolski, rosół, blemasy, arkasy, leguminę, kawę). Inni wybrali to, co można zobaczyć dzięki lekturze, czyli działanie na zmysł wzroku (powstały makiety, plany przestrzenne, foldery z zaproszeniem do Soplicowa, karty dań wraz ze zdjęciami potraw spożywanych przez bohaterów). Pojawiły się też prace z muzyką – m. in. niezapomniany polonez Wojciecha Kilara czy odgłosy przyrody. Okazało się, że epopeję Adama Mickiewicza można polubić i dzięki takim działaniom – lepiej zrozumieć.

Redakcyjne spotkanie online

Mimo zamknięcia w domach i przejścia na zdalne nauczanie redaktorzy gazetki szkolnej również w listopadzie podjęli wyzwanie stworzenia kolejnego numeru gazetki “Na marginesie”. Dzisiaj odbyło się spotkanie redakcji (oczywiście online). Szkolni dziennikarze ustalili tematy, nad którymi będą pracować w tym miesiącu. Teraz czas na gromadzenie materiałów i pisanie! Efekty naszych działań będzie można zobaczyć i przeczytać na stronie szkoły pod koniec listopada. Osoby chcące dołączyć do redakcji zachęcamy do kontaktu z opiekunkami gazetki.

INNY nie znaczy gorszy

W niedzielę – 4 października – w związku z 30-leciem samorządu oraz wręczeniem władzom Mińska Mazowieckiego honorowego sztandaru w naszym mieście zorganizowany został piknik “Flag of honour” – Świętujmy Razem! Z tej okazji na scenie przez Urzędem Miasta występowali uczniowie ze szkół podstawowych z Mińska Mazowieckiego. Występ naszej szkoły przygotowała pani wicedyrektor Izabela Saganowska wraz z uczniami klas 7c, 8b i 8c. Młodzież wystąpiła w etiudzie teatralnej zatytułowanej “Inny”. Artystom udało się w sposób niezwykle poruszający i przekonujący pokazać na scenie ideę tolerancji wobec każdego człowieka. Każdy z nas ma prawo być sobą, ma prawo być inny. Zarówno ruch sceniczny, jak i doskonale dobrana muzyka sprawiły, że reprezentanci naszej szkoły przykuli uwagę oglądających. Zwrócili uwagę na to, że nie można pozostawać obojętnym wobec krzywdy drugiego człowieka. Na koniec młodzież została nagrodzona zasłużonymi gromkimi brawami. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i nagrania z występu!

nagranie – część 1: https://drive.google.com/file/d/11DFYbH3YwOsp2g9Jl2Znd6Mij0pYgD7y/view?usp=sharing

nagranie – część 2: https://drive.google.com/file/d/11E-cpEeX7Tm3wFH4Rh8OKS5A-P-IGeH4/view?usp=sharing

Dziewczyny haftują

W piątek (2 października) dziewczyny z 8c – Weronika, Michalina i Magda – reprezentowały naszą szkołę podczas warsztatów haftowania zatytułowanych “Dziewczyny haftują”. Spotkanie młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej zostało zorganizowane w ramach VI Dni Kultury Żydowskiej “Bliscy i oddaleni”. W tajniki haftowania podczas warsztatów wprowadziła młodzież pani Paulina Foryś.

“Na marginesie” – praca wre!

Dziennikarze ze szkolnej gazetki w piątek mieli spotkanie redakcji, podczas którego planowali tematy do kolejnego numeru gazetki “Na marginesie”. Nowych tematów pojawiło się sporo, burza mózgów okazała się niezwykle inspirująca. My już wiemy, o czym będzie można przeczytać w październiku, nasi czytelnicy muszą poczekać na efekty pracy grupy zaangażowanych, uważnych i odważnych uczniów trzymających szkolne media w swoich rękach. Masz temat – zgłoś go nam lub spróbuj napisać o tym, co według Ciebie ważne. Do kontaktu z redakcją zaprasza opiekun koła dziennikarskiego – można pisać na adres: agnieszka.kozuchowska@sp3mm.pl.

1a i 1b w Akacjowym Zakątku

Klasy 1a i 1b wraz z paniami Iwoną Szulawską, Izą Kożuchowską, Anną Borkowską oraz Katarzyną Duczek pierwszy jesienny tydzień rozpoczęły w Akacjowym Zakątku. Gospodarstwo to znajduje się na skraju wsi Pustelnik między łąkami i lasami nad rzeką Czarną. Uczniowie poznali tam zwyczaje niektórych zwierząt m.in. królików, kur, kaczek, perlic, a także bobrów i danieli. Główną atrakcją były alpaki. Mogliśmy je nakarmić ulubionymi smakołykami i przytulić się do Czarka. Ogromne emocje wywołała też przejażdżka wozem i wykopki. Był również czas na skosztowanie domowego ciasta, kiełbaski z grilla oraz herbatkę. Sympatycznym gospodarzom obiecaliśmy, że jeszcze do nich wrócimy.

8a w OCH-Teatrze

29 września klasa 8a wybrała się na wycieczkę do Och-Teatru w Warszawie na spektakl pt. “Stowarzyszenie Umarłych Poetów” w reżyserii Piotra Ratajczaka. W przedstawieniu brali udział znani aktorzy m.in. Maciej Musiał, Wojciech Malajkat, Adrian Brząkała, Mirosław Kropielnicki. Spektakl opowiada o chłopcach, którzy uczą się w Akademii Weltona – elitarnej męskiej szkole z internatem. Do grona pedagogów dołącza nauczyciel John Keating, który próbuje wbrew zasadom tamtejszej szkoły nauczyć chłopców samodzielnego myślenia. Ten spektakl bardzo się wszystkim podobał i zmusił uczniów do zastanowienia się nad swoim życiem.

Rozmowy o starości

We wtorek po południu trzy uczennice klasy 8a (Ola Kalinowska, Marta Markiewicz i Klaudia Drzazga) wraz ze swoją polonistką reprezentowały poglądy młodego pokolenia podczas rozmowy online zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu “Rozmowy przy wspólnym stole”. Jest to inicjatywa Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – spotkania te mają formę rozmowy na różne tematy. Tym razem temat był wyzwaniem dla ósmoklasistek, bo rozmowa dotyczyła starości – tego, kiedy się ona zaczyna, co przynosi dobrego, jakie wiążą się z nią trudności, a jakie przyjemności. Dziewczyny poradziły sobie wyśmienicie, zwłaszcza że były jedynymi reprezentantkami nastolatków wśród całkiem dorosłych oraz starszych ludzi.

Wrześniowy numer gazetki już jest!

Szkolni redaktorzy od pierwszych dni września intensywnie pracowali nad przygotowaniem pierwszego numeru miesięcznika “Na marginesie”. Udało się zaprosić do współpracy wielu nowych uczniów z klas siódmych i ósmych – nowa redakcja przygotowała aż 24 strony, na których poruszone zostały tematy ważne dla społeczności naszej szkoły. Panie Izabela Saganowska i Agnieszka Kożuchowska dziękują za współpracę i wszystkich chętnych zapraszają do współtworzenia kolejnych numerów gazetki. Życzymy przyjemnej lektury!

1 – 169 wrzesień

Narodowe Czytanie 2020

W sobotę (5 września) przedstawiciele naszej szkoły z panem dyrektorem Grzegorzem Wyszogrodzkim na czele wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku przeczytaliśmy “Balladynę” Juliusza Słowackiego. Organizatorem akcji w naszym mieście była Miejska Biblioteka Publiczna. Dziękujemy za udział w akcji i reprezentowanie szkoły uczennicom z klas 8c i 8a (Weronice, Michalinie, Magdzie, Ustian i Marcie), paniom bibliotekarkom (p. K. Duczek i p. A. Borkowskiej), paniom polonistkom (p. I. Saganowskiej i p. A. Kożuchowskiej) oraz panu dyrektorowi. Za rok też będziemy czytać!