Trzecioklasiści obejrzeli “Antygonę”

17 października klasy 3e i 3g wraz ze swoimi polonistami – panem Pawłem Aniszewskim i panią Agnieszką Kożuchowską – pojechały do Teatru Ateneum w Warszawie na “Antygonę” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej. Jest to spektakl przygotowany z okazji 90-lecia istnienia Teatru Ateneum. Przedstawienie zrobiło na widzach ogromne wrażenie, aktorzy skupili uwagę młodzieży fantastyczną grą aktorską w bardzo surowej, ale jednocześnie przemawiającej swą prostotą scenografii. Okazało się, że “Antygona” – mimo że jest tekstem z V w. p.n.e. – to ponadczasowa lektura, która również dzisiaj wzbudza “litość i trwogę” u współczesnego widza.

Czy czytelnicy to wymierający gatunek?

15 października 2018 roku klasa 3f zaprosiła na debatę poświęconą czytelnictwu. W roli prowadzącego wystąpił Daniel Marczak. Uczestnicy mogli wysłuchać prezentacji przygotowanych przez gimnazjalistów, które dotyczyły stanu czytelnictwa na świecie, w Polsce oraz w naszej szkole. Mieli również możliwość obejrzenia krótkiego filmu na temat ostatnio przeczytanych książek, zrealizowanego w naszej szkole przez uczniów klasy VIIIa. Wszyscy jednak czekali na debatę. Okazała się bardzo burzliwa. Po jednej stronie stanęli zwolennicy czytania książek, po drugiej zaś ci, którzy uważali, że czytelnicy to wymierający gatunek. Niestety, argumenty tych pierwszych nie wszystkich przekonały. Publiczność w głosowaniu uznała, że tradycyjna książka odejdzie do lamusa. Debata przygotowana pod kierunkiem p. Aleksandry Wróbel była kolejnym przedsięwzięciem w ramach projektu „ Zaczytana szkoła”.

Na sarmackim dworze (8d i 8e)

W poniedziałek (8 października) uczniowie klas 8e i 8d wzięli udział w lekcji pt. “Na Sarmackim Dworze”, która odbyła się w Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Podczas zajęć dowiedzieli się oni o zwyczajach i trybie życia tamtejszej szlachty oraz noszonych przez nią strojach. Podziwiali komnaty zamkowe i piękne ogrody królewskie. Po zakończonej lekcji w Pałacu w Wilanowie obie klasy udały się do Escape Room’u, w którym miały za zadanie w czasie 60 minut rozwikłać zagadki oraz wydostać się z pokoi. Wycieczka była bardzo owocna, uczniowie wrócili bogatsi o nową wiedzę historyczną oraz zdobyte umiejętności współpracy w grupie. (Martyna Boruc 8e)

Śladami Jana Pawła II

W dniach 4-5 października klasy 7a i 7c wraz z wychowawcami wyruszyły na wycieczkę śladami Patrona do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i do Krakowa. Uczniowie zobaczyli wiele miejsc związanych z Janem Pawłem II – dom, w którym się urodził, bazylikę, w której był ochrzczony, budynek gimnazjum, do którego uczęszczał w Wadowicach, kościół w Kalwarii Zebrzydowskiej, Wawel, Uniwersytet Jagielloński, okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej 3. Podczas wycieczki nie zabrakło kremówek, był czas na integrację i poznawanie siebie nawzajem.

Siódmoklasiści po diagnozie

W czwartek (27 września) uczniowie klas 7 zostali zaproszeni przez pana dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego i panią dyrektor Izabelę Saganowską do stołówki szkolnej, żeby poznać wyniki diagnozy przeprowadzonej w pierwszych tygodniach nauki. Nowi uczniowie pisali sprawdziany z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego obejmujące zakresem materiał z klas IV -VI. Wyniki są nie do końca zadowalające, dlatego – by wzmocnić uczniów – na koniec spotkania każdy uczeń został poczęstowany kawałkiem pizzy. Mamy nadzieję, że taka zachęta zaowocuje w przyszłości i kolejna diagnoza wykaże postęp edukacyjny siódmoklasistów.

DISCO POWITALNE

We wtorek (25 września) Samorząd Uczniowski z opiekunkami – p. Iwoną Ciesielską i p. Elżbietą Mroczek – zaprosił uczniów naszej szkoły na dyskotekę powitalną. Starsi uczniowie włączali do wspólnej zabawy siódmoklasistów, były utwory na zamówienie i wspólnie odtańczona belgijka oraz ślubowanie złożone przez uczniów klas siódmych przed przedstawicielkami samorządu.

Sprzątaliśmy świat

Po raz kolejny społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w coroczną akcję Sprzątania Świata. W Polsce akcja ta odbywała się już po raz 25., w naszej szkole również od wielu lat uczniowie i nauczyciele uczestniczą w tym wydarzeniu. Przed sprzątaniem wszyscy obejrzeli scenkę przygotowaną przez uczniów klasy 8d dotyczącą segregowania śmieci oraz dwa filmy edukacyjne. Później skupiliśmy się na oczyszczaniu pobliskich ulic. W tym roku koordynatorką szkolnego działania była pani Grażyna Olczak, która podała, że w ostatnią sobotę udało nam się zebrać 60 worków śmieci. W akcji wzięło udział 246 uczniów, wśród klas starszych najliczniejsze reprezentacje mieli wychowawcy klas 8d i 3f, wśród klas młodszych najwięcej osób przyszło z klasy 2a. W ostatnią sobotę zrobiliśmy coś dobrego dla świata, ale też dla siebie – dzięki obecności w szkole w dniu wolnym od nauki, odpracowaliśmy 2 listopada. Za rok znów będziemy sprzątać świat. Miejmy nadzieję, że znajdziemy mniej śmieci.

Lampka pamięci 2018

Jak co roku – nauczycielka historii pani dr Lilla Kłos – 17 września zaprosiła przedstawicieli klas starszych na niezwykły spacer po mińskim cmentarzu. Celem spotkania było uczczenie żołnierzy poległych w walce za naszą ojczyznę podczas II wojny światowej. Pani Kłos opowiadała uczniom historie związane z cmentarzem, czasami jego założenia, wspominała o corocznych kwestach na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Nie zabrakło też opowieści o ludziach, którzy spoczywają na mińskiej nekropolii albo właśnie tutaj są ich symboliczne groby. “Lampka pamięci” stała się akcją, która na trwałe wpisała się w piękną tradycję naszej szkoły. Dobrze, że nadal wielu uczniów chce poznawać fragmenty historii swojej małej ojczyzny.

Na wernisażu wystawy w MBP

Uczniowie klas: 7a, 8d i 3g wraz z nauczycielami i panem dyrektorem G. Wyszogrodzkim w piątek (14 września) wzięli udział w wernisażu wystawy “Dzieje malowane 966-1918-2018”. Dzieła wyeksponowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej należą do prywatnego kolekcjonera i jednocześnie wybitnego znawcy dziejów naszego miasta (i nie tylko) – pana Mariusza Dzienia, który podczas spotkania otwierającego tę unikatową wystawę barwnie opowiadał o zgromadzonych przez siebie obrazach, medalach, rzeźbach. Wystawa doskonale wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jej dodatkową wartością są liczne nawiązania do dziejów naszego miasta i jego mieszkańców. Wystawę można oglądać do 12 października w godzinach pracy biblioteki.

7a na warsztatach w MDK

W piątek (7 września) uczniowie klasy 7a wzięli udział w warsztatach projektowania plakatów, które zostały zorganizowane w Miejskim Domu Kultury w ramach Festiwalu Himilsbacha. Zajęcia poprowadził pan Mateusz Machalski – doktorant Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który zajmuje się projektowaniem identyfikacji wizualnych oraz krojów pisma. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wykładu dotyczącego takich kwestii, jak budowa plakatu, znaczenie liter i elementów graficznych na plakatach. Później uczniowie rozmawiali o idei kampanii społecznych oraz o celu ich organizowania. W części praktycznej siódmoklasiści podzieleni na grupy mieli  przygotować plakaty propagujące ideę sprzątania po swoim pupilu. Powstały kreatywne, artystyczne plakaty z celnymi hasłami! Brawo dla uczniów z 7a!

Absolwenci – przed Wami droga…

Dla uczniów klas III tegoroczne zakończenie roku szkolnego to jednocześnie dzień ukończenia szkoły. Uroczyście pożegnaliśmy się dzisiaj z ponad 150 uczniami z 7 klas. W tym ważnym momencie trzecioklasistom towarzyszyli rodzice, wychowawcy klas, nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście (ks. proboszcz Jerzy Mackiewicz, kapłan Jan Opala, radni – pan Robert Gałązka, pani Barbara Reda, pan Kazimierz Markowski i pan Waldemar Mirecki oraz pani Wanda Izabella Rombel). W części oficjalnej pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki mówił o mijającym czasie, który każdy powinien jak najlepiej wykorzystać w swoim życiu. Pani wicedyrektor Urszula Ćwiek zaprezentowała świetnie wyniki egzaminu gimnazjalnego naszych uczniów. Zostały również wręczone statuetki najlepszym absolwentom – Magdalenie Boruc z 3e i Bartoszowi Kowalskiemu z 3g oraz najlepszym sportowcom – Katarzynie Szczepańskiej z 3e i Wojciechowi Tomasikowi z 3b. Karena Paździoch w imieniu Samorządu Uczniowskiego wygłosiła kilka słów pożegnania i podziękowania za trzyletnią współpracę. W obecności całej społeczności szkolnej swoje świadectwa z wyróżnieniem odebrali najlepsi uczniowie z poszczególnych klas. Był czas na zdjęcie z wychowawcami i na upominki od młodszych kolegów i koleżanek. Na koniec uczniowie klasy 3g w programie artystycznym potwierdzili zwycięstwo swojego rocznika nad wszystkimi “przeciwnikami”: nową szkołą, matematyką, projektem edukacyjnym i egzaminem gimnazjalnym. Po części wspólnej odbyły się ostanie spotkania z wychowawcami. Drodzy ABSOLWENCI – “przed Wami droga…” – zatem życzymy Wam powodzenia oraz spotkania na tej drodze samych życzliwych ludzi!

 

Dzień Mamy i Taty w klasie IA

Uczniowie z klasy IA przygotowali dla swoich rodziców miłą niespodziankę. W poniedziałek 18 czerwca, w sali teatralnej, odświętnie ubrani, pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Rodzice obejrzeli niezwykły film z udziałem dzieci i dowiedzieli, się za co kochają ich córki i synowie. To były wzruszające i niezwykłe chwile. Dzieci wręczyły swoim rodzicom prezenty – kolorowe mydełka, które same wykonały w czasie warsztatów.  Na koniec wszyscy razem obejrzeli prezentację multimedialną z działalności klasy w drugim semestrze. Rodzice dla swoich dzieci także przygotowali niespodziankę –w czasie poczęstunku były pyszne lody, arbuz i sernik na zimno. Takie spotkania na długo zapadają w pamięci.

Zwycięska Julka!

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 7d – Julia Dworecka – zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie Literackim “Na skrzydłach wyobraźni” zorganizowanym przez Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące przy ul. Pięknej. Julka otrzymała dyplom i kartę prezentową do zrealizowania w Empiku. Gratulujemy!

(Po)balowali!

W czwartek (14 czerwca) uczniowie klas trzecich wzięli udział w balu gimnazjalnym zorganizowanym przez swoich rodziców. Całość zaczęła się oficjalnymi przemówieniami i powitaniami. Głos zabrali: przedstawiciel rodziców – pan Król, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Karena Paździoch oraz dyrektor szkoły – pan Grzegorz Wyszogrodzki. Później wszyscy podziwiali uroczystego poloneza odtańczonego przez elegancko ubranych uczniów. Choreografia tańca została w tym roku opracowana przez panią Aldonę Szewczyk i pana Marka Kudelskiego. Po części oficjalnej było pyszne jedzenie i tańce. Nie zabrakło sympatycznych dedykacji oraz zdjęć. Dzięki rodzicom trzecioklasiści mieli piękny bal! Podziękowania dla wszystkich, dzięki którym ta impreza mogła się odbyć!

A jednak czytają!

W maju w ramach projektu “Zaczytana Szkoła” w naszej szkole został ogłoszony konkurs na napisanie recenzji ulubionej książki. Na konkurs wpłynęło 17 bardzo interesujących prac, z których wynika, że młodzież najchętniej sięga po literaturę fantastyczną. W szkolnym konkursie przeprowadzonym przez polonistę – pana Pawła Aniszewskiego – I miejsce przyznano Natalii Serwatko z 3e, II miejsce zajęły Agata Tkaczyk z 7b i Julia Pałasz z 3b, a na III miejscu znalazły się Katarzyna Frelak z 3b i Aleksandra Rosłoń z 2f. Gratulujemy! Zachęcamy wszystkich do “zaczytania się”… Wakacje to naprawdę dobry czas na czytanie dla przyjemności!