Zawsze jest jakieś wyjście

W odpowiedzi na zagrożenia wynikające z pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności do uzyskania specjalistycznej  pomocy  psychologicznej dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli Kuratorium Oświaty w Warszawie we współpracy z  Fundacją Drabina Rozwoju uruchomiło poradnię on-line z zakresu ochrony zdrowia psychicznego. Poradnia    on-line „Zawsze jest jakieś wyjście” łączy użytkowników poszukujących pomocy: psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej ze specjalistami oraz instytucjami publicznymi, które taką   pomoc zapewniają. Portal poradni on-line wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne zabezpieczające politykę prywatności. W okresie  pandemii duża grupa  dzieci, rodziców  i   nauczycieli wymaga  natychmiastowej pomocy i wsparcia. Stworzenie w poradni on-line profili   poradni   psychologiczno-pedagogicznych wraz  ze  specjalistami daje szansę na szybkie  dotarcie do podopiecznych ze swojego regionu. Więcej szczegółów na stronie : https://www.zawszejestjakieswyjscie.pl/#0

Świąteczne życzenia od klasy III A

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia klasa III A chce złożyć najlepsze życzenia: uczniom i ich rodzicom, nauczycielom, dyrekcji i pracownikom administracyjno-obsługowym szkoły. Wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku!
Zapraszamy do obejrzenia naszego świątecznego filmiku, stworzonego specjalnie dla Was.

https://drive.google.com/file/d/16yFzdLqwfUHrfBbf5OEM6aEH7DStEmB9/view?usp=sharing

Niezwykłe adwentowe zadania

W klasie 1a od początku grudnia, uczniowie rozpoczęli odliczanie do świąt. Z wielkim zaangażowaniem przystąpili do realizacji zadań z kalendarza adwentowego: piekli pierniczki, zdobili bombki, szukali śladów zimy. Każde zadanie to wielkie wyzwanie, a nagroda to cudowny uśmiech i radość w sercu. Nie wierzycie? Zobaczcie sami;

Zimowe półkolonie

Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim zaprasza naszych uczniów klas I-IV do udziału w półkoloniach. I turnus 4-8 stycznia 2021 koszt 260 zł, II turnus 11-15 stycznia 2021 koszt 330 zł. Atrakcje od 8.00-16.00, w ofercie dwudaniowy obiad. Zapisy pod nr telefonu 518 682 988 i mailowo pod adresem: rrsp5mm@gmail.com
Więcej szczegółów na plakacie.

Anoreksja. Byłam chora. Jestem zdrowa. Psychoterapia leczy.

Problem anoreksji urasta lawino w szczególności wśród dzieci, nastolatków oraz młodych kobiet. Fundacja Światło dla Życia jest organizatorem kampanii społecznej pod hasłem “Anoreksja. Byłam chora. Jestem zdrowa. Psychoterapia leczy”. Patronat nad kampanią społeczną o anoreksji sprawuje: Polskie Towarzystwo Dietetyki, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Prezydent m. st. Warszawy, Food Forum (czasopismo specjalizujące się w tematyce zdrowego stylu życia) oraz Uczelnia Łazarskiego. Zadanie jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Fundacja prowadzi bezpłatne konsultacje skierowane do uczniów szkół na terenie Mazowsza cierpiących na anoreksję bądź nimi zagrożonych. Konsultacje odbywają się w trybie online bądź na miejscu w poradni fundacji w Warszawie. Więcej szczegółów na stronie:

http://www.swiatlodlazycia.org.pl/

 

Telefon zaufania

Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym. Zważywszy na sytuację związaną z panującą pandemią koronawirusa oraz wiążącymi się z nią przymusem izolacji, ograniczenia kontaktów, w tym też utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, uruchomił bezpłatny, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania –  800 12 12 12 i dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Wspomniany czat internetowy ma charakter nieodpłatny, nie wymaga również logowania ani instalowania aplikacji. Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji dziecko uzyskać może natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów. Więcej na ten temat przeczytać można na stronie:

https://brpd.gov.pl/2020/12/07/startuje-calodobowy-dzieciecy-telefon-zaufania-iczat-internetowy/

 

Niecodzienny kalendarz-grudniowa odsłona

Minął kolejny miesiąc, więc z pomocą fundacji Action for Hapiness przedstawiamy grudniową odsłonę niecodziennego kalendarza. Rok 2020 był pod wieloma względami trudny. Czuliśmy się źle z powodu niepewności, niepokoju, izolacji i wyzwań związanych z coronavirusem. Jest jednak coś, co może nas trzymać razem i pomóc przetrwać. To życzliwość. Chociaż nie możemy zmienić naszej sytuacji, możemy zdecydować się odpowiedzieć innym (i sobie) z życzliwością. A kiedy jesteśmy mili, wszystko idzie lepiej. Hasło na grudzień: Każdy akt życzliwości ma znaczenie.

Stop hejtowi wśród dzieci i młodzieży

Kuratorium Oświaty w Warszawie informuje, że ramach realizacji Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej, na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Komenda Główna Policji nagrała spot profilaktyczny o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży. Zachęcamy do obejrzenia spotu, który skierowany jest głównie do rodziców, i który dostępny jest pod adresem:

https://mazowiecka.policja.gov.pl/ra/dzialania-policji/aktualnosci/47540,STOP-HEJTOWI-wsrod-dzieci-i-mlodziezy.html?search=6458577.

Nastoletnia depresja-poradnik dla młodzieży

Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty. Czujesz, że problem może dotyczyć Ciebie lub kogoś Ci bliskiego? Warto wiedzieć jak objawia się depresja aby dać szansę sobie lub bliskiej nam osobie na skorzystanie z pomocy i wyjście z choroby.  Nie pozostawaj sam z problemem. Szukaj pomocy, znajdź osobę z którą możesz porozmawiać. Może to być rodzic,  przyjaciel,  nauczyciel, pedagog, psycholog szkolny  czy  ktoś  z  rodziny.  Istotne, aby znaleźć kogoś, kto jest dla Ciebie ważny, kogoś – komu możesz zaufać. Poniżej załączam „Poradnik dla młodzieży-nastoletnia depresja”. Przeczytaj, warto.

nastoletnia-depresja-poradnik-dla-mlodziezy

1000 książek dla szkół-walczymy nadal

Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski naszej szkoły serdecznie zachęcają wszystkie klasy do wzięcia udziału w rywalizacj na słuszny cel. Przedmiotem konkursu Challenge jest oddanie przez każdą z klas jak największej ilości głosów na SP nr 3 w konkursie Empik – “1000 powodów by czytać” w okresie od 24.11 do 2.12. Każdy uczestnik ma obowiązek codziennego gromadzenia pozyskanych screenów / zdjęć. Zrzut z ekranu powinien zawierać aktualną liczbę głosów tuż po oddaniu głosu. Natomiast uczniowie codziennie przekazują do przewodniczących klas lub osoby wyznaczonej, a w przypadku klas młodszych do wychowawców lub przedstawicieli trójek klasowych tylko ilość pozyskanych głosów w danym dniu. Po każdym dniu przewodniczący klas lub osoby wyznaczone przekazują ilość głosów zebranych w swojej klasie do samorządu uczniowskiego. Na zakończenie konkursu tj. w dniu 4 grudnia b.r. samorząd uczniowski przekazuje łączne wyniki z każdej klas do prezydium Rady Rodziców. Nagrodą w konkursie dla obu grup wiekowych tj. klasy 0-3 i klasy 4,7 – 8 jest wyjście integracyjne zwycięskich klas z dyrekcją szkoły na pizzę ufundowaną przez Radę Rodziców.

szczegóły w załączonym regulaminie  Reulamin

Mądra profilaktyka-domowe zasady ekranowe

W okresie zdalnego nauczania i wszechobecnej cyfryzacji warto uświadomić sobie pewne fakty związane z używaniem nowoczesnych technologii. Szczególnie przez naszych najmłodszych. Ekrany dają wiele możliwości i mogą pozytywnie stymulować mózg, ale używane w nadmiarze mogą negatywnie wpływać na rozwój i zdrowie dziecka oraz relacje rodzinne. Istotne jest zachowanie równowagi w korzystaniu z urządzeń ekranowych przez dzieci. Ważne jest też uważne towarzyszenie dziecku i spędzanie z nim czasu bez zbędnych rozpraszaczy w postaci ekranów. Z cennymi wskazówkami przychodzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i jej kampania  „Zadbaj o dziecięcy mózg”. Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu pokazującego historię dziecięcego mózgu, który niepostrzeżenie wchodzi w fascynującą relację z ekranami, która z czasem okazuje się szkodliwa. Więcej o kampanii na stronie: domowezasadyekranowe.fdds.pl