Dzień uśmiechu!

W miniony piątek dzieci ze świetlicy szkolnej świętowały Dzień Uśmiechu. Z tej okazji namalowały farbami
symbole żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, będącej wyrazem ich wewnętrznej radości. Jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. Potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Wiem. Czuję… Pomagam!

Nasi najmłodsi uczniowie przystępują do projektu „Wiem. Czuję… Pomagam!”, stworzonego przez Kulczyk Foundation. Klasa 2A wraz z wychowawczynią p. Iwoną Szulawską i pedagogiem szkolnym p. Martyną Stachowicz rozpoczęła cykl zajęć od tematu „Piotruś i Żółty Talerz”. Ich celem było dostrzeżenie przez uczniów wartości dzielenia się z innymi oraz unikania etykietowania ludzi. Dzieci wysłuchały bajki, a następnie przygotowały kanapki dla koleżanki lub kolegi. Po skończonym posiłku zostały odegrane scenki, które pokazały, jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi. „Dzielenie się z innymi jest fajne!” – to motto podsumowujące zajęcia.

Wzbogaciliśmy artystycznie Festyn Rodzinny

16 września uczniowie naszej szkoły porwali serca publiczności występami wokalno-teatralnymi i tanecznymi. Przedstawiciele klas II a i II b zaśpiewali piosenkę z Akademii Pana Kleksa “Witajcie w naszej bajce”. Następnie młodzi aktorzy z klas I a i I b wcielili się w postacie seniorów brawurowo wykonując utwór z repertuaru Kabaretu Starszych Panów “Wesołe jest życie staruszka”. W tanecznych układach zaprezentowały się uczennice klas II i VIII. Liwia i Nikola z II a zatańczyły do piosenki Camili Cabello “Havana”, a podopieczne pani Aldony Szewczyk wykonały układ z pomponami do utworu Toca Toca. Kupując watę cukrową i popcorn wsparliśmy rehabilitację Adriana. To było udane wrześniowe popołudnie.

Mińskie Centrum Profilaktyki zaprasza

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mińsku Mazowieckim zaprasza do zapoznania się z ofertą bezpłatnej pomocy terapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i prawnej dla osób z problemem alkoholowym lub narkomanii oraz ofiar przemocy w rodzinie, członków ich rodzin oraz innych osób, w tym młodzieży, chcących korzystać z przedstawionej oferty Mińskiego Centrum Profilaktyki z siedzibą przy ul. Juliana Tuwima 1 w Mińsku Mazowieckim (półpiętro budynku Zarządu Gospodarki Komunalnej).
Od września b.r. zakres świadczonych terapii i porad zwiększył się o dyżur psychologa Pani Magdaleny Sędek oraz liczbę godzin porad prawnych Pana Pawła Bartczaka.

Zakres poradnictwa psychologa Pani Magdaleny Sędek, adresowany jest głównie do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców borykających się z różnymi trudnościami natury psychologiczno – emocjonalnej,
i obejmuje:
– konsultacje wychowawcze – porady i wskazówki dla rodziców w sytuacji pojawienia się problemów związanych z rozwojem, edukacją i wychowywaniem dzieci;
– pomoc psychologiczną i zajęcia o charakterze terapeutycznym dla dzieci i młodzieży będące indywidualnym wsparciem dla nich.
Konsultacje w tym zakresie odbywają się, w każdy poniedziałek w godzinach 15.00-18.00. Warunki lokalowe Centrum gwarantują osobom zgłaszającym się do niego dyskrecję i komfort psychiczny.

Spółdzielnia “PRZEŁOM” zaprasza na festyn

Wszystkich uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami i przyjaciółmi zapraszamy w najbliższą niedzielę 16 września na dużą i małą scenę Miejskiego Domu Kultury na Rodzinny Festyn organizowany przez Spółdzielnię “Przełom”. Już od godziny 13.00 zaplanowano występy muzyczne, sportowe i teatralne. Na scenie zobaczymy też najmłodszych uczniów naszej szkoły. Podczas festynu zbierane będą pieniądze na rehabilitację ucznia klasy trzeciej Adriana Dąbrowskiego. Nie siedź w domu. Przyjdź, pobaw się, pomóż. Szczegóły na plakacie.

Nie dopalaj się, bo się spalisz

bdr

W poniedziałek 18 czerwca tuż przed rozpoczęciem wakacji uczniowie klas drugich uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pana Macieja Szczodrowskiego, trenera Centrum Profilaktyki Społecznej z Milanówka. W luźnej atmosferze “rozłożono na czynniki pierwsze” istotny problem dopalaczy. Znaleziono odpowiedzi na pytania: czym są i jak działają narkotyki i dopalacze, jakie szkody wywołują. Ponadto wyjaśniono mechanizm powstawania uzależnień i wskazano jak odmawiać propozycji narkotykowej czy też obalać mity dealera. Znaleziono odpowiedzi na pytania; jak unikać kontaktu z dealerem; dlaczego i jak marihuana szkodzi; dlaczego nowe narkotyki są szczególnie niebezpieczne; jak rozpoznać zachowania ponarkotykowe – podstawy zachowania w sytuacji krytycznej – gdzie szukać pomocy? To była dobra lekcja szczególnie na wakacyjny czas.

Kuba zastąpi Karenę

Po przeprowadzonych w czwartek 14 czerwca wyborach znamy decyzję uczniów w sprawie przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w kolejnym roku szkolnym. Najwięcej uczniów zaufało Jakubowi Czopkowi właśnie na niego odając swój głos. Kolejne miejsca zajęli:
II miejsce Barbara Podlaska
II miejsce Olga Danielak
IV miejsce Szymon Falek
V miejsce Anna Królak
VI miejsce Michalina Ciechańska
VII miejsce Martyna Kruk i Agata Tkaczyk
VIII miejsce Jakub Krawczyk i Sylwia Rybak
IX miejsce Gabriela Rolf i Karolina Skolimowska

Gratulujemy i czekamy na ciekawe szkolne przedsięwzięcia.

Pożegnalne disco

Dzięki zaangażowaniu Samorządu Uczniowskiego i klasy 1b oraz dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców ostatnia w tym roku szkolnym dyskoteka jeszcze długo będzie brzmieć w pamięci uczestników. Oprócz najnowszych hitów wybranych przez DJ-a Marteza, słodkiego poczestunku i lokalizacji w hali sportowej, na uczestników czekało jeszcze kilka nietypowych podczas takich imprez atrakcji. Najwięcej radości dostarczyła fotobudka, w której śmiesznym pozom i wygłupom z gadżetami nie było końca. A do tego popcorn “prosto z maszyny”, dobre humory i wcale nie odległa perspektywa wakacji. Do zobaczenia na kolejnej dyskotece już we wrześniu.

Kto zastąpi Karenę?

Już w czwartek 14 czerwca podczas długich przerw na górnym korytarzu odbędą się wybory na nowego przewodniczącego lub przewodniczącą szkoły. Do Samorządu Uczniowskiego startują:
Ciechańska Michalina 7d
Czopek Jakub 2e
Danielak Olga 7 b
Fałek Szymon 7a
Krawczyk Jakub 7a
Królak Anna 7d
Kruk Martyna 7d
Podlaska Barbara 7 f
Rolf Gabriela 7 b
Rybak Sylwia 7a
Skolimowska Karolina 7b
Tkaczyk Agata 7b
Nie bądź obojętny na losy uczniów i szkoły. Oddaj swój głos na najlepszego kandydata/kandydatkę.

Zapraszamy na DISCO

Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski i klasa 7b serdeczne zapraszają na ostatnią w tym roku szkolnym dyskotekę. Tańczyć będziemy od 18.00-22.00 w hali sportowej (dlatego pamiętaj o odpowiednim obuwiu). Dla wszystkich uczestników przygotowano podarunek-niespodziankę. Ponadto będzie możliwość, uwiecznienia swojego wizerunku w foto-budce, posmakowania popcornu prosto z maszyny i pochrupania słodkich ciasteczek. Czekamy na Ciebie. Przyjdź koniecznie.

Wiosno przybywaj

Dnia 21 marca Samorząd Uczniowski zaproponował uczniom klas II i III wiosenne atrakcje. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na koneserów wiedzy wszelakiej czekał Quiz gimnazjalny, prowadzony przez Olę i Tolę z klasy 3f. Kuba z 3f podjął się zadania przygotowania grupy uczniów do występu tanecznego. W sali teatralnej pod okiem Szymona i Norberta zdzierano gardła w rytmie najnowszych hitów odśpiewanych w ramach karaoke. W sali gimnastycznej zażarcie walczyli sportowcy zmagając się w konkurencjach zaproponowanych przez p. Olę Pechcin i dziewczyny z 3b. Karena i Jasiek przeprowadzili dla chętnych uczniów profesjonalny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. I po raz kolejny podczas akcji Samorządu było naukowo i rozrywkowo. Tylko gdzie się w tym zamieszaniu podziała wiosna?

Międzypokoleniowe spotkanie andrzejkowe

We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Klubem Osiedlowym SM Przełom zorganizowaliśmy spotkanie andrzejkowe z seniorami miasta. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II C. W scenerii wiejskiej chaty i w blasku świec poznaliśmy pochodzenie i znaczenie andrzejkowych wróżb. Quiz dotyczący dawnych przysłów i zwyczajów ludowych wprowadził nas w pełni w tematykę spotkania. Były wspólne wróżby z kości do gry, lanie wosku i inne sposoby przepowiadania tylko pozytywnej przyszłości. Wiele emocji wzbudziła rywalizacja drużyn w ramach konkurencji „Jaka to melodia?”, podczas której odgadnięte utwory wspólnie śpiewaliśmy. Na akordeonie przygrywał jeden z seniorów przypominając dawne, często nieco zapomniane utwory ludowe. A potem królował już tylko taniec. I znów okazało się, że nie tylko muzyka łączy pokolenia.

O cyberprzemocy i dopalaczach z funkcjonariuszami Patrolu Szkolnego

Policjantka p.Dominika Witek i strażnik miejski p. Robert Szostak spotkali się z trzecioklasistami w ramach szkolnej akcji profilaktycznej Pod Parasolem. Mówili o konsekwencjach moralnych i prawnych wynikających z popełniania czynów zaliczanych do cyberprzemocy, wskazali instytucje pomocowe w sytuacji jej doświadczania. Wymowny film dotyczący dopalaczy pokazał prawdziwe oblicze “smart drugs”, szczególnie to odzwierciedlające tragiczne statystyki. Ze spotkania wyszliśmy bogatsi w merytoryczna wiedzę.

Cyberprzemoc-wyloguj się

27 listopada chłopaki z klasy 2d (informatycznej) zaprosili siódmoklasistów na apel dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Przypomnieli jakie zachowania można uznać za cyberprzemoc, przybliżyli statystyki dotyczące skali tego zjawiska. Wskazali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz adresy instytucji pomocowych w sytuacji doświadczania cyberprzemocy. Wszystko to przeplatane było krótkimi, ale bogatymi w treści spotami kampanii społecznych. “Pomyśl zanim opublikujesz” to hasło, które mowinno nam przyświecać nie tylko dzisiejszego dnia.