Nie dopalaj się, bo się spalisz

bdr

W poniedziałek 18 czerwca tuż przed rozpoczęciem wakacji uczniowie klas drugich uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pana Macieja Szczodrowskiego, trenera Centrum Profilaktyki Społecznej z Milanówka. W luźnej atmosferze “rozłożono na czynniki pierwsze” istotny problem dopalaczy. Znaleziono odpowiedzi na pytania: czym są i jak działają narkotyki i dopalacze, jakie szkody wywołują. Ponadto wyjaśniono mechanizm powstawania uzależnień i wskazano jak odmawiać propozycji narkotykowej czy też obalać mity dealera. Znaleziono odpowiedzi na pytania; jak unikać kontaktu z dealerem; dlaczego i jak marihuana szkodzi; dlaczego nowe narkotyki są szczególnie niebezpieczne; jak rozpoznać zachowania ponarkotykowe – podstawy zachowania w sytuacji krytycznej – gdzie szukać pomocy? To była dobra lekcja szczególnie na wakacyjny czas.

Kuba zastąpi Karenę

Po przeprowadzonych w czwartek 14 czerwca wyborach znamy decyzję uczniów w sprawie przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w kolejnym roku szkolnym. Najwięcej uczniów zaufało Jakubowi Czopkowi właśnie na niego odając swój głos. Kolejne miejsca zajęli:
II miejsce Barbara Podlaska
II miejsce Olga Danielak
IV miejsce Szymon Falek
V miejsce Anna Królak
VI miejsce Michalina Ciechańska
VII miejsce Martyna Kruk i Agata Tkaczyk
VIII miejsce Jakub Krawczyk i Sylwia Rybak
IX miejsce Gabriela Rolf i Karolina Skolimowska

Gratulujemy i czekamy na ciekawe szkolne przedsięwzięcia.

Pożegnalne disco

Dzięki zaangażowaniu Samorządu Uczniowskiego i klasy 1b oraz dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców ostatnia w tym roku szkolnym dyskoteka jeszcze długo będzie brzmieć w pamięci uczestników. Oprócz najnowszych hitów wybranych przez DJ-a Marteza, słodkiego poczestunku i lokalizacji w hali sportowej, na uczestników czekało jeszcze kilka nietypowych podczas takich imprez atrakcji. Najwięcej radości dostarczyła fotobudka, w której śmiesznym pozom i wygłupom z gadżetami nie było końca. A do tego popcorn “prosto z maszyny”, dobre humory i wcale nie odległa perspektywa wakacji. Do zobaczenia na kolejnej dyskotece już we wrześniu.

Kto zastąpi Karenę?

Już w czwartek 14 czerwca podczas długich przerw na górnym korytarzu odbędą się wybory na nowego przewodniczącego lub przewodniczącą szkoły. Do Samorządu Uczniowskiego startują:
Ciechańska Michalina 7d
Czopek Jakub 2e
Danielak Olga 7 b
Fałek Szymon 7a
Krawczyk Jakub 7a
Królak Anna 7d
Kruk Martyna 7d
Podlaska Barbara 7 f
Rolf Gabriela 7 b
Rybak Sylwia 7a
Skolimowska Karolina 7b
Tkaczyk Agata 7b
Nie bądź obojętny na losy uczniów i szkoły. Oddaj swój głos na najlepszego kandydata/kandydatkę.

Zapraszamy na DISCO

Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski i klasa 7b serdeczne zapraszają na ostatnią w tym roku szkolnym dyskotekę. Tańczyć będziemy od 18.00-22.00 w hali sportowej (dlatego pamiętaj o odpowiednim obuwiu). Dla wszystkich uczestników przygotowano podarunek-niespodziankę. Ponadto będzie możliwość, uwiecznienia swojego wizerunku w foto-budce, posmakowania popcornu prosto z maszyny i pochrupania słodkich ciasteczek. Czekamy na Ciebie. Przyjdź koniecznie.

Wiosno przybywaj

Dnia 21 marca Samorząd Uczniowski zaproponował uczniom klas II i III wiosenne atrakcje. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na koneserów wiedzy wszelakiej czekał Quiz gimnazjalny, prowadzony przez Olę i Tolę z klasy 3f. Kuba z 3f podjął się zadania przygotowania grupy uczniów do występu tanecznego. W sali teatralnej pod okiem Szymona i Norberta zdzierano gardła w rytmie najnowszych hitów odśpiewanych w ramach karaoke. W sali gimnastycznej zażarcie walczyli sportowcy zmagając się w konkurencjach zaproponowanych przez p. Olę Pechcin i dziewczyny z 3b. Karena i Jasiek przeprowadzili dla chętnych uczniów profesjonalny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. I po raz kolejny podczas akcji Samorządu było naukowo i rozrywkowo. Tylko gdzie się w tym zamieszaniu podziała wiosna?

Międzypokoleniowe spotkanie andrzejkowe

We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Klubem Osiedlowym SM Przełom zorganizowaliśmy spotkanie andrzejkowe z seniorami miasta. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II C. W scenerii wiejskiej chaty i w blasku świec poznaliśmy pochodzenie i znaczenie andrzejkowych wróżb. Quiz dotyczący dawnych przysłów i zwyczajów ludowych wprowadził nas w pełni w tematykę spotkania. Były wspólne wróżby z kości do gry, lanie wosku i inne sposoby przepowiadania tylko pozytywnej przyszłości. Wiele emocji wzbudziła rywalizacja drużyn w ramach konkurencji „Jaka to melodia?”, podczas której odgadnięte utwory wspólnie śpiewaliśmy. Na akordeonie przygrywał jeden z seniorów przypominając dawne, często nieco zapomniane utwory ludowe. A potem królował już tylko taniec. I znów okazało się, że nie tylko muzyka łączy pokolenia.

O cyberprzemocy i dopalaczach z funkcjonariuszami Patrolu Szkolnego

Policjantka p.Dominika Witek i strażnik miejski p. Robert Szostak spotkali się z trzecioklasistami w ramach szkolnej akcji profilaktycznej Pod Parasolem. Mówili o konsekwencjach moralnych i prawnych wynikających z popełniania czynów zaliczanych do cyberprzemocy, wskazali instytucje pomocowe w sytuacji jej doświadczania. Wymowny film dotyczący dopalaczy pokazał prawdziwe oblicze “smart drugs”, szczególnie to odzwierciedlające tragiczne statystyki. Ze spotkania wyszliśmy bogatsi w merytoryczna wiedzę.

Cyberprzemoc-wyloguj się

27 listopada chłopaki z klasy 2d (informatycznej) zaprosili siódmoklasistów na apel dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Przypomnieli jakie zachowania można uznać za cyberprzemoc, przybliżyli statystyki dotyczące skali tego zjawiska. Wskazali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz adresy instytucji pomocowych w sytuacji doświadczania cyberprzemocy. Wszystko to przeplatane było krótkimi, ale bogatymi w treści spotami kampanii społecznych. “Pomyśl zanim opublikujesz” to hasło, które mowinno nam przyświecać nie tylko dzisiejszego dnia.

Bo śniadanie to podstawa

16 listopada uczniowie klas drugich uczestniczyli w spotkaniu z dietetyczkami Centrum Naturhouse. W ramach warsztatów dowiedzieliśmy się jak powinien być zbilansowany wartościowy posiłek. Ponadto poznaliśmy zdrowe zamienniki niezdrowych potraw. Od dziś każdy potrafi obliczyć indeks masy ciała (BMI), wiemy jak niebezpieczne mogą być zarówno niedożywienie jak i otyłość. Usłyszęliśmy też fakty i mity o zaburzeniach odżywiania takich jak bulimia, anoreksja czy kompulsywne objadanie się. Pamiętajmy: Jemy po to, aby żyć a nie żyjemy po to, aby jeść.

Sierżant Borsuk u najmłodszych

Uczniów klas pierwszych oraz przedszkolaki z oddziału zerowego odwiedzili niecodzienni goście. Sierżant Borsuk i policjantka Pani Dominika Witek opowiadali o zasadach bezpiecznego zachowywania się w różnych sytuacjach życiowych. Zdradzili czym zajmują się policjanci, omówili zasady poruszania się po drogach. Od dziś wszyscy wiemy jak brzmi numer alarmowy i jakie dane należy podać zgłaszając przykre zdarzenie. Wiemy też, że nie wolno rozmawiać z obcymi ani przyjmować od nich żadnych prezentów. Mimo, że w spotkaniu uczestniczyli tylko najmłodsi uczniowie szkoły, wiedza z którą wyszli była ogromna.

Do zobaczenia w dorosłym życiu…

23 czerwca nastał długo oczekiwany przez wszystkich koniec roku szkolnego. Był to czas szczególny zwłaszcza dla trzecioklasistów opuszczających mury naszej szkoły. Uroczystość zakończenia edukacji gimnazjalnej świętowali z nimi zaproszeni goście: przewodniczący Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Pan Kazimierz Markowski, radna Barbara Reda, radny Waldemar Mirecki, proboszcz parafii NNMP ks.Jerzy Mackiewicz,proboszcz parafii mariawickiej o.Marian Opala, Pani Wanda Izabela Rombel, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Duszczyk oraz rodzice i nauczyciele. Statuetkę najlepszej absolwentki otrzymała Magdalena Grabarczyk z kl.3e uzyskując średnią ocen 6,0. Tytuł najlepszego absolwenta przypadł Dawidowi Płudowskiemu także z klasy 3e ze średnią 5,67. Wręczono także statuetki dla najlepszych sportowców. Otrzymali je Agnieszka Grabarczyk z kl. 3e oraz Michał Nalazek z klasy 3d.Nagroda specjalna dla najbardziej aktywnego społecznie absolwenta powędrowała do Pawła Rogalskiego z klasy 3d. Wyróżniono też Magdalenę Grabarczyk, Oskara Sułka i Laurę Kulbacką, czyli uczniów, którzy najlepiej napisali egzamin gimnazjalny. W pożegnalnym wystepie klasa 3e przywołała w formie Dziadów duchy postaci, które były zmorą niejednego gimnazjalisty.
A potem już tylko rozdanie świadectw, łzy wzruszenia, wspólne fotografie,uściski.
“Do zobaczenia w dorosłym życiu, na innej drodze, na innym szlaku…”

To już jest koniec

“To już jest koniec…”Pod takim hasłem pierwszo- i drugoklasiści świętowali zakończenie roku szkolnego 2016/17. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy II E wraz z Panią Dorotą Sugier. W humorystyczny sposób przedstawili typowy szkolny dzień gimnazjalisty i ogrom nieszczęść z nim związanych. Na szczęście na wytrwałych i niepokonanych czekało świadectwo z paskiem (otrzymanym na miejscu, nie dopiero po powrocie do domu). Tak było nie tylko w przedstawieniu, ale także w rzeczywistości. Statuetki dla najlepszych uczniów otrzymali Paulina Mormon z 1e, Kacper Parol z kl. 1b, Magdalena Boruc z 2e, Julia Wójcik z 2g oraz Dariusz Kluska z 2f.
Do zobaczenia po wakacjach.

…bo Dzień Dziecka jest każdego dnia

Ostatni dzień nauki szkolnej upłynął w wesołej atmosferze. Z inicjatywy klasy II c i Samorządu Uczniowskiego przez dwie godziny lekcyjne świetowaliśmy “Dzień Dużego i Małego Dziecka”. Drużyny uczniów (Małych Dzieci)i nauczycieli (Dużych Dzieci) popisywały sie swoją wiedzą o szkole odpowiadajac na pytania quizu. Były i te banalnie łatwe (np. ile schodów trzeba pokonać, aby znaleźć sie w szkolnej stołówce?) i nieco trudniejsze. Tylko mistrzowie rozpoznali po oczach lub biżuterii osoby pracujące w naszej szkole. Wszyscy jednak po mistrzowsku śpiewali i tańczyli skomplikowane układy choreograficzne. Zwycięzcami w kategorii Małych Dzieci okazały się przedstawicielki klasy III C, zaś wśród Dużych Dzieci z pytaniami quizu najlepiej poradzili sobie przyrodnicy. I kto powiedział, że Dzień Dziecka jest 1 czerwca?

Turniej warcabowy

22 czerwca z inicjatywy Bartka Bobińskiego z klasy I C i pana dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego został rozegrany pierwszy etap turnieju warcabowego. Grano systemem drabinkowym, wygrany grał z wygranym. Nie udało się jeszcze wyłonić zwycięzcy. Do turnieju jednak powrócimy we wrześniu.