Międzypokoleniowe spotkanie andrzejkowe

We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Klubem Osiedlowym SM Przełom zorganizowaliśmy spotkanie andrzejkowe z seniorami miasta. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II C. W scenerii wiejskiej chaty i w blasku świec poznaliśmy pochodzenie i znaczenie andrzejkowych wróżb. Quiz dotyczący dawnych przysłów i zwyczajów ludowych wprowadził nas w pełni w tematykę spotkania. Były wspólne wróżby z kości do gry, lanie wosku i inne sposoby przepowiadania tylko pozytywnej przyszłości. Wiele emocji wzbudziła rywalizacja drużyn w ramach konkurencji „Jaka to melodia?”, podczas której odgadnięte utwory wspólnie śpiewaliśmy. Na akordeonie przygrywał jeden z seniorów przypominając dawne, często nieco zapomniane utwory ludowe. A potem królował już tylko taniec. I znów okazało się, że nie tylko muzyka łączy pokolenia.

O cyberprzemocy i dopalaczach z funkcjonariuszami Patrolu Szkolnego

Policjantka p.Dominika Witek i strażnik miejski p. Robert Szostak spotkali się z trzecioklasistami w ramach szkolnej akcji profilaktycznej Pod Parasolem. Mówili o konsekwencjach moralnych i prawnych wynikających z popełniania czynów zaliczanych do cyberprzemocy, wskazali instytucje pomocowe w sytuacji jej doświadczania. Wymowny film dotyczący dopalaczy pokazał prawdziwe oblicze “smart drugs”, szczególnie to odzwierciedlające tragiczne statystyki. Ze spotkania wyszliśmy bogatsi w merytoryczna wiedzę.

Cyberprzemoc-wyloguj się

27 listopada chłopaki z klasy 2d (informatycznej) zaprosili siódmoklasistów na apel dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Przypomnieli jakie zachowania można uznać za cyberprzemoc, przybliżyli statystyki dotyczące skali tego zjawiska. Wskazali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz adresy instytucji pomocowych w sytuacji doświadczania cyberprzemocy. Wszystko to przeplatane było krótkimi, ale bogatymi w treści spotami kampanii społecznych. “Pomyśl zanim opublikujesz” to hasło, które mowinno nam przyświecać nie tylko dzisiejszego dnia.

Bo śniadanie to podstawa

16 listopada uczniowie klas drugich uczestniczyli w spotkaniu z dietetyczkami Centrum Naturhouse. W ramach warsztatów dowiedzieliśmy się jak powinien być zbilansowany wartościowy posiłek. Ponadto poznaliśmy zdrowe zamienniki niezdrowych potraw. Od dziś każdy potrafi obliczyć indeks masy ciała (BMI), wiemy jak niebezpieczne mogą być zarówno niedożywienie jak i otyłość. Usłyszęliśmy też fakty i mity o zaburzeniach odżywiania takich jak bulimia, anoreksja czy kompulsywne objadanie się. Pamiętajmy: Jemy po to, aby żyć a nie żyjemy po to, aby jeść.

Sierżant Borsuk u najmłodszych

Uczniów klas pierwszych oraz przedszkolaki z oddziału zerowego odwiedzili niecodzienni goście. Sierżant Borsuk i policjantka Pani Dominika Witek opowiadali o zasadach bezpiecznego zachowywania się w różnych sytuacjach życiowych. Zdradzili czym zajmują się policjanci, omówili zasady poruszania się po drogach. Od dziś wszyscy wiemy jak brzmi numer alarmowy i jakie dane należy podać zgłaszając przykre zdarzenie. Wiemy też, że nie wolno rozmawiać z obcymi ani przyjmować od nich żadnych prezentów. Mimo, że w spotkaniu uczestniczyli tylko najmłodsi uczniowie szkoły, wiedza z którą wyszli była ogromna.

Do zobaczenia w dorosłym życiu…

23 czerwca nastał długo oczekiwany przez wszystkich koniec roku szkolnego. Był to czas szczególny zwłaszcza dla trzecioklasistów opuszczających mury naszej szkoły. Uroczystość zakończenia edukacji gimnazjalnej świętowali z nimi zaproszeni goście: przewodniczący Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Pan Kazimierz Markowski, radna Barbara Reda, radny Waldemar Mirecki, proboszcz parafii NNMP ks.Jerzy Mackiewicz,proboszcz parafii mariawickiej o.Marian Opala, Pani Wanda Izabela Rombel, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Duszczyk oraz rodzice i nauczyciele. Statuetkę najlepszej absolwentki otrzymała Magdalena Grabarczyk z kl.3e uzyskując średnią ocen 6,0. Tytuł najlepszego absolwenta przypadł Dawidowi Płudowskiemu także z klasy 3e ze średnią 5,67. Wręczono także statuetki dla najlepszych sportowców. Otrzymali je Agnieszka Grabarczyk z kl. 3e oraz Michał Nalazek z klasy 3d.Nagroda specjalna dla najbardziej aktywnego społecznie absolwenta powędrowała do Pawła Rogalskiego z klasy 3d. Wyróżniono też Magdalenę Grabarczyk, Oskara Sułka i Laurę Kulbacką, czyli uczniów, którzy najlepiej napisali egzamin gimnazjalny. W pożegnalnym wystepie klasa 3e przywołała w formie Dziadów duchy postaci, które były zmorą niejednego gimnazjalisty.
A potem już tylko rozdanie świadectw, łzy wzruszenia, wspólne fotografie,uściski.
“Do zobaczenia w dorosłym życiu, na innej drodze, na innym szlaku…”

To już jest koniec

“To już jest koniec…”Pod takim hasłem pierwszo- i drugoklasiści świętowali zakończenie roku szkolnego 2016/17. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy II E wraz z Panią Dorotą Sugier. W humorystyczny sposób przedstawili typowy szkolny dzień gimnazjalisty i ogrom nieszczęść z nim związanych. Na szczęście na wytrwałych i niepokonanych czekało świadectwo z paskiem (otrzymanym na miejscu, nie dopiero po powrocie do domu). Tak było nie tylko w przedstawieniu, ale także w rzeczywistości. Statuetki dla najlepszych uczniów otrzymali Paulina Mormon z 1e, Kacper Parol z kl. 1b, Magdalena Boruc z 2e, Julia Wójcik z 2g oraz Dariusz Kluska z 2f.
Do zobaczenia po wakacjach.

…bo Dzień Dziecka jest każdego dnia

Ostatni dzień nauki szkolnej upłynął w wesołej atmosferze. Z inicjatywy klasy II c i Samorządu Uczniowskiego przez dwie godziny lekcyjne świetowaliśmy “Dzień Dużego i Małego Dziecka”. Drużyny uczniów (Małych Dzieci)i nauczycieli (Dużych Dzieci) popisywały sie swoją wiedzą o szkole odpowiadajac na pytania quizu. Były i te banalnie łatwe (np. ile schodów trzeba pokonać, aby znaleźć sie w szkolnej stołówce?) i nieco trudniejsze. Tylko mistrzowie rozpoznali po oczach lub biżuterii osoby pracujące w naszej szkole. Wszyscy jednak po mistrzowsku śpiewali i tańczyli skomplikowane układy choreograficzne. Zwycięzcami w kategorii Małych Dzieci okazały się przedstawicielki klasy III C, zaś wśród Dużych Dzieci z pytaniami quizu najlepiej poradzili sobie przyrodnicy. I kto powiedział, że Dzień Dziecka jest 1 czerwca?

Turniej warcabowy

22 czerwca z inicjatywy Bartka Bobińskiego z klasy I C i pana dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego został rozegrany pierwszy etap turnieju warcabowego. Grano systemem drabinkowym, wygrany grał z wygranym. Nie udało się jeszcze wyłonić zwycięzcy. Do turnieju jednak powrócimy we wrześniu.

Przyszłe pisarki są wśród nas

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Mińsku Mazowieckim oraz Biblioteka Pedagogiczna w Mińsku Mazowieckim zaprosiły uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w powiatowym konkursie literackim pt.”Nie jestem robotem – potrafię myśleć i mądrze wybierać”. Mieliśmy swoich reprezentantów w literackich zmaganiach. Miło nam poinformować, że Edyta Lubaszka z klasy II B pod czujnym okiem Pani Izabeli Saganowskiej zdobyła II miejsce, a Paulina Pękała i Julia Wójcik z klasy II G pod opieką Pani Agnieszki Kożuchowskiej zajęły III miejsce. Dziewczynom gratulujemy literackiech sukcesów i czekamy na kolejne.

Samorząd wybrany.

W dniu 22 maja 2017 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Oddano łącznie 211 głosów, w tym 4 głosy nieważne. Ich rozkład przedstawia się następująco:
Paździoch Karena-84 głosy
Duszczyk Aleksandra-41 głosów
Misiurski Bartłomiej -24 głosy
Młot Jakub-24 głosy
Kubik Michał -20 głosów
Kuźma Łukasz- 10 głosów
Moroz Szymon- 2 głosy
Parol Kacper- 2 głosy.
Wszystkim kandydatom, szczególnie Karenie gratulujemy i czekamy na pierwsze szkolne akcje.

Kto obejmie tron?

Już w najbliższy poniedziałek wybieramy nowy Samorząd Uczniowski. Nie bądź obojętny na to, kto będzie w Twoim imieniu podejmował ważne, szkolne decyzje. 22 maja na każdej długiej przerwie na górnym korytarzu możesz oddać swój głos na jednego spośród kandydatów:
Duszczyk Aleksandra
Kubik Michał
Kuźma Łukasz
Misiurski Bartłomiej
Młot Jakub
Moroz Szymon
Parol Kacper
Paździoch Karena
„Nie bądź durny-idź do wyborczej urny”.

Wiosna, wiosna

21 marca Samorząd Uczniowski przygotował liczne konkurencje międzyklasowe z okazji powitania długo oczekiwanej wiosny. Uczniowie II i III klas rywalizowali ze sobą o tytuł szkolnego Master Chefa, Mistrza Znajomości Książek i Filmów, Melomana Doskonałego oraz Kreatora Mody. Dla tych, którzy chcieli spędzić czas w spokojnej atmosferze Karena i Kuba przygotowali profesjonalny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Jak zwykle, było wesoło i naukowo. W wszystko w ramach zdrowej rywalizacji. Zwycięską klasą okazała się III F, która zdobyła czek na kwotę 100 zł. II miejsce zajęła klasa III E, zaś na III pozycji znalazła się klasa III G. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, pomysłowości i luzu. Wiosna, wiosna…

Dopóki masz wybór…

W dniu 20 marca bieżącego roku około 200 uczniów klas I oraz 30 uczniów klas III z oddziału przysposabiającego do pracy miało okazję uczestniczyć w tym niezwykle ważnym przedsięwzięciu. Koncert profilaktyczny panów Piotra Nagiela i Marcina Kołdry “Dopóki masz wybór “odbył się w szkolnej hali sportowej. Reakcje młodzieży po jego obejrzeniu były zdecydowanie pozytywne. Sposób przekazu dostosowany do języka współczesnej młodzieży, podawanie przykładów z życia, styl muzyki odpowiadający zainteresowaniom większości młodych ludzi zyskały duże uznanie.

A,a,a… kotki dwa

Tygryski, kotki i słoniki, do tego szlafroczki i bambosze… W takich strojach przechadzała się młodzież 17 stycznia po szkolnych korytarzach. To Samorząd Uczniowski chcąc wprowadzić trochę koloru i humoru na początek drugiego semestru zaproponował Piżamowy Dzień. Okazało się, że nawet w stroju przeznaczonym do spania można dobrze się bawić i jeszcze lepiej uczyć.